[HELP] Player care sa suporte toate formatele video (mp4,3gp,mkv)

showb1z

Well-Known Member
Registered
Full Member
Trebuie encodat pentru webplayer ca sa meargă.
Ultima oara cand am testat am folosit comanda care o găsești la topicul comenzi ffmpeg.
Insa daca tot faci encode mai bine il faci in mp4.
Pentru a vedea ce difera, deschide amundoua cu vlc aau orice alt program pentru a vedea cun este encodat.
In multe cazuri poti folosi Player HTML5 inclus in Chrome dar nu stiu cum se comporta pe altele browsere.
 
Difera codecul de encodare.
La Unicorn.Store este h256 - mpeg - h (hevc)
La FRED este h264 - mpeg 4 -avc care este practic un mp4 si de accea functioneaza in player.
 
depasesc 1GB chiar 2
Marimea nu contează ci timpul la fiecare. Daca are spre exemplu 21 min se face repede, chiar daca are 10gb.
Oricum ai face tot va trebui sa faci conversie si daca o faci mai bine direct mp4.
Mai este o soluție sa faci stream prin ffmpeg si asa nu mai contează formatul la video.
 
Marimea nu contează ci timpul la fiecare. Daca are spre exemplu 21 min se face repede, chiar daca are 10gb.
Oricum ai face tot va trebui sa faci conversie si daca o faci mai bine direct mp4.
Mai este o soluție sa faci stream prin ffmpeg si asa nu mai contează formatul la video.
m-am gandit si la asta, sa fac cu cpanel de IPTV, dar iar e de munca..ca eu vreau sa iau acele link-uri de pe un alt site automat, nu sa stau sa le bag manual :-D
O chestie mai complicata ...dar raman doar la stadiul de al oferi spre download filmul fara vizionare online
 
Pai nu trebuie sa te complici atat, doar rulezi fplay si gata. Tot ce iti trebuie este ffmpeg instalat pe server si pentru a salva resurse salvezi totul in cache si apoi livrezi de acolo.
 
Loading...
Back
Sus