Help - eMAG Marketplace

ciuperca

Member
Registered
Salut,
As vrea sa cumpar produse de pe alibaba si sa le vand pe emag, dar nu prea stiu cum sa procedez in legatura cu firma, contabil, loc de depozitare, taxe vamale.
A mai vandut cineva pe emag si doreste sa ne impartaseasca experienta sa?
Multumesc anticipat!
 
Salut,
As vrea sa cumpar produse de pe alibaba si sa le vand pe emag, dar nu prea stiu cum sa procedez in legatura cu firma, contabil, loc de depozitare, taxe vamale.
A mai vandut cineva pe emag si doreste sa ne impartaseasca experienta sa?
Multumesc anticipat!
Ești sigur că ieși pe plus? Gândește-te că din prețul afișat pe site-ul emag, vei mai plăti un comision și pe anumite categorii ajunge și la 25%, apoi curierul și dacă mai adaugi ”retur de la client” + kilometri suplimentari, mai ești pe plus?
 
1.Pai in primul rand iti faci firma.
2. Pentru inceput spatiu de depozitare poate fi la tine acasa pentru ca nu vei aduce foarte multa marfa.
3. iti cauti un contabil care stie cum sta treaba cu import
4. taxele vamale si transport pot ajunge pana la 15% din valoarea la produs, aici vorbim de cumparat angro
Cumperi produsul X la 10 euro bucata + 100% adaos comercial + 15% adaos taxe vamale si transport + 24$ TVA = 26.66 euro bucata.
Nici nu trebuie sa te complici prea mult tu, pentru ca treaba ta este sa gasesti marfa buna si ieftin, o cumperi si o vinzi, iar actele si restul le lasi in baza la contabila.
Cel mai bine merge intermedierea sa zic asa.
1. gasesti firma x care are nevoie angro de produsul Z
2. cauti produsul Z pe alibaba si vezi care este pretul pentru cantitatea ceruta de clientul X
3. Ceri avans la client pentru marfa si stabilesti termenii
4. comanzi produsul si trimiti in portul constanta
5. cand ajunge produsul, mergi pentru al primi cu tot cu client si acesta il incarca si transporta la propriul spatiu de depozitare.

Poti adauga intre 10-20% comision fara problema.
Cel mai sigur mod de a fi sigur ca primesti marfa si corespunde conform cerintelor este cu Bonificatie bancara, un fel de escrow si care te costa intre 1 si 5% in functie de banca si valoare.
Costul la bonificatie bancara il poti adauga la comisionul tau. Daca ai un adaos de 10% mai adaugi 5% si in total este 15%.
In felul acesta scapi de depozitare, posibilitatea de a face tranzactii de valoare mare si fara prea multa bataie de cap.
Depinde si ce resurse ai.
 
SFAT Prietenesc: nu te apuca de un domeniu daca nu stii suficiente lucruri despre el.
Intai invata, verifica piata, concurenta, gradul de penetrare a produselor pe care le vei comercializa in radul cumparatorilor, recenzii despre produs sau brand.
Lucrurile simple sunt cele legate de infiintare firma, angajare contabil, etc.
Partea grea este sa "ajungi" cu produsul la client si acesta sa fie multumit.
Am ceva experienta, detin magazin online, lucrez pe marketplace si cumva, cam stiu cu ce sa mananca.
Sa intelegi ca nu incerc sa te dezarmez, chiar te rog sa continui cu ideea ta. Ce am dorit sa-ti transmit - sa te apuci de o nisa pe care sa o exploatezi pentru ca te pricepi, te pasioneaza, ai incredere si esti dispus sa-ti sacrifici 14-16 h zilnic din viata ta pentru a-ti construi succesul. Inainte de succes sa fii constient ca vor fi si esecuri.
Calea spre succes se cladeste pe esecuri.
Orice intrebare o poti dezvolta in continuare aici, voi raspunde cu drag la ceea ce stiu. Raspunsurile sunt subiective, adevarat, dar vin insotite de experienta, de lucruri traite si depasite, de esecuri peste care am trecut, de frustrari ca apar, le rezolv si ma pregatesc pentru altele, de satisfactia lucrului facut bine, satisfactie care nu poate fi exprimata in ceva material. Dupa multe asemenea trairi, raman banii. Acestia vin ca rezultat al unui efort continuu, sustinut. Obosesti, te odihnesti si o iei de la capat a doua zi.
Nu ai sarbatori, nu ai vacante decat daca te multumesti cu putin - sa subzisti.
 
O sa incerc sa fiu scurt dar iti explic putin mai tarziu pasi in detaliu daca esti interesat: Marketplace inseamna competitori, ai nevoie de stoc imens si rulaj mare pentru marketplace emag, nu poti vinde in cantitate mica si nici nu poti livra dupa 2 saptamani. Una din regulile marketplace este livrare de maxim 4 zile ( ceea ce face din tine cu china iligibil ) 2: Societatea comerciala trebuie sa aibe deja rulaj nu poti accesa cu firma noua, chiar daca nu ti-se spune, ti-se va cere. In cazul in care esti nou ... emag nu isi permite plangeri despre calitate dezastruoasa tepe , plati in avans etc.. ci iti va cere o garantie si un certificat de calitate a produsului ( produselor ). Daca mai ai nevoie de alte detalii, iti fac o lista cat 2 pagini a4.
 
Loading...
Back
Sus