Hardsub pe video, pentru surse video?

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
De multa vreme, fac upload si apoi pun subtitrarea, ca sa pun surse de calitate mare si sa nu pierd din calitate in urma conversiei pentru hardsub. Dar cum ziceam pe subiectul netu, ar trebui sa revin la hard sub pe video si facut upload pe 5-10 surse video ca sa reziste macar 1 sursa video mult.

Care este cea mai rapida metoda de a face hardsub la videouri care o folositi? Ce program, ce setari sau cum faceti? Multumesc!
 
Cea mai rapida si usoare cel putin pentru mine este ffmpeg. Comanda este de conversie care mentine calitate si face din 10gb video in 2gb.
Viteza la conversie depinde mult de configuratia la server/calculator. Daca ai un cpu foarte bun aceasta poate dura intre 10-30% din timpul cate are un video, insa daca este ai cpu slab poate dura 100-500% fata de timpul cat are filmul. Aici ma refer la recode la film, insa doar sa adaugi sub timpul se reduce si mai mult.
doar sa adaugi sub pe film poti folosi comanda asta:
Cod:
ffmpeg -i video.avi -vf subtitles=subtitle.srt out.avi
Eu mi-am facut script care face bluk toate video dintr-un folder.
 
Nu e problema de upload ca am 1gbps si fac upload cu 50mbps reali. Mersi frumos de comanda si program. Diseara incerc comanda de subtitrate si daca nu reusesc revin. Multumesc!
 
Folosesc si eu aceasi metoda si pot spune ca momentan asta este cea mai buna. Doar ca la out este sa bine sa fie out.mp4, mie imi pastreaza aceasi calitate.
 
LINUX RULEZ ! si daca vreodata se strica Windozele ... folositi linux !!! :)
ffmpeg pentru codificari, decodificari, recodificari de filme ...
youtube-dl pentru descarcari de pe youtube ==== rulez
pentru scoatere de melodii din filmele descarcate de pe youtube ... :) ffmpeg :)

Linia de comanda linux face ... chiar face minuni :)
 
Loading...
Back
Sus