Hai sa promovam google plus

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Facebook a devenit un camp minat in ultimul an si toata investitia si munca ta se poate disparea peste noapte fara explicatii. Pe facebook e foarte multa munca de unde poti aduce doar trafic dar ca SEO nu ajuta la nimic, pentru ca activitatea, angajamentul de pe facebook nu influenteaza pozitionarea si asta pentru ca google nu le ia in considerare.
Am facut in trecut cateva teste aici pe forum si rezultatele sau vazut aproape imediat. Din aceasta cauza recomand/propun urmatoarele:

1. sa ne facem pagini pe google plus unde sa postam articolele de pe site
2. sa facem anunt mare pe site-urile noastre ca ne gasesc pe google plus
3. sa oferim support la site doar prin google plus

Toate acestea sa fortam putin userul sa foloseasca google plus din care avem cu totii de castigat, sau cel putin TU cel care ai pagina.

Sa luam un exemplu:
1. ai o pagina de facebook cu 5000 like reale
2. la fiecare postare primesti cam 200 like, cam 50 comentari si poate 10 share
3. click pe site sunt cam 200

Rezultat: 200 vizite si angajamentul nici nu conteaza, lucru foarte iubit de google.
Acum sa ne gandim ca avem aceleasi statistici in google plus. Din teste stiu ca o postare cu 15 +1 si tot atatea comentari a urcat rapid in rezultatele google. Iti imaginezi ce poate face 200 +1, 50 comentari, 10 share si vizitele pe link?
Pe google plus nu castigi doar acele 200 vizite ci si pe termn lung / indirect pentru ca te ridica in clasament, lucru care iti aduce mai mult trafic.

Pe google plus putem facem grupuri unde putem promova si daca reusim sa prindem 10% din angajamentul pe facebook, e supeeeer bine.
Personal pana acum nu am auzit ca google plus sa inchida pagini, chiar daca sunt super hard adult.

Imi arata cineva acum cateva zile o statistica la o postare pe facebook:
1. peste 5 milioane de persoane care au vazut postarea
2. aproape 3 milioane de play
3. cateva zeci de mii de comentari
4. mii de share
5. parca 3000 de click pe link

Acum va imaginati cum ar sta un link sau site la un angajament de 10% din cele de mai sus pe google plus?

Nu stiu daca v-am convins dar cred ca merita incercat.
Plus link direct la postare in google plus, se poate folosi pentru a adauge backlink tier 3 si 5 safe pentru site tau.

Vreti sa stiti ce blocheaza facebook? Accesati acest link https://www.facebook.com/robots.txt
Asta e la vedere ca sunt altele in spate ca blocheaza orice.

Vedeti aici
Cum poti face o pagina pe google plus
 
Ultima editare:
Dar nu se poate cumpara + prin intermediul lui google?
Se poate cumpara din alte surse dar nu stiu daca e posibil din google direct.
Poti testa o campanie in adword sa afisezi ads doar celor care au cont de google plus si acestia sa dea follow.
 
Facebook a devenit un camp minat in ultimul an si toata investitia si munca ta se poate disparea peste noapte fara explicatii. Pe facebook e foarte multa munca de unde poti aduce doar trafic dar ca SEO nu ajuta la nimic, pentru ca activitatea, angajamentul de pe facebook nu influenteaza pozitionarea si asta pentru ca google nu le ia in considerare.
Am facut in trecut cateva teste aici pe forum si rezultatele sau vazut aproape imediat. Din aceasta cauza recomand/propun urmatoarele:

1. sa ne facem pagini pe google plus unde sa postam articolele de pe site
2. sa facem anunt mare pe site-urile noastre ca ne gasesc pe google plus
3. sa oferim support la site doar prin google plus

Toate acestea sa fortam putin userul sa foloseasca google plus din care avem cu totii de castigat, sau cel putin TU cel care ai pagina.

Sa luam un exemplu:
1. ai o pagina de facebook cu 5000 like reale
2. la fiecare postare primesti cam 200 like, cam 50 comentari si poate 10 share
3. click pe site sunt cam 200

Rezultat: 200 vizite si angajamentul nici nu conteaza, lucru foarte iubit de google.
Acum sa ne gandim ca avem aceleasi statistici in google plus. Din teste stiu ca o postare cu 15 +1 si tot atatea comentari a urcat rapid in rezultatele google. Iti imaginezi ce poate face 200 +1, 50 comentari, 10 share si vizitele pe link?
Pe google plus nu castigi doar acele 200 vizite ci si pe termn lung / indirect pentru ca te ridica in clasament, lucru care iti aduce mai mult trafic.

Pe google plus putem facem grupuri unde putem promova si daca reusim sa prindem 10% din angajamentul pe facebook, e supeeeer bine.
Personal pana acum nu am auzit ca google plus sa inchida pagini, chiar daca sunt super hard adult.

Imi arata cineva acum cateva zile o statistica la o postare pe facebook:
1. peste 5 milioane de persoane care au vazut postarea
2. aproape 3 milioane de play
3. cateva zeci de mii de comentari
4. mii de share
5. parca 3000 de click pe link

Acum va imaginati cum ar sta un link sau site la un angajament de 10% din cele de mai sus pe google plus?

Nu stiu daca v-am convins dar cred ca merita incercat.
Plus link direct la postare in google plus, se poate folosi pentru a adauge backlink tier 3 si 5 safe pentru site tau.

Vreti sa stiti ce blocheaza facebook? Accesati acest link https://www.facebook.com/robots.txt
Asta e la vedere ca sunt altele in spate ca blocheaza orice.

Vedeti aici
Cum poti face o pagina pe google plus
Pierdere de timp,chiar daca aduci grupul pe google la un nivel mare de membrii nu va avea clikurile si activitatea cea dupa facebook...
Este logic asta,cine sta pe G+ in ziua de azi !
Mai bine facebook ;)
 
Pierdere de timp,chiar daca aduci grupul pe google la un nivel mare de membrii nu va avea clikurile si activitatea cea dupa facebook...
Este logic asta,cine sta pe G+ in ziua de azi !
Mai bine facebook
Inseamna ca nu ai inteles nimic din cele scrise de mine, sau macar ai citit totul?
Plus fiecare face ce doreste si topicul este o recomandare. EU Nu am nimic de castigat din asta. :D
 
De mult ma gandeam sa promovez pe G+ absolut tot ce promovez pe FB , de ce ?
Am postat odata un film pe G+ iar a doua zi pagina cu filmul postat , aparea in pozitia a treia in google...cand scriam filme2017 , de retinut ca pana atunci nu apaream nici in pagina 20 cand scriam filme2017...:D
Am experimentat cu alt film si la fel ..pozitia 5 ..dar prima pagina ;)
Deci G+ the bezt:)
 
eu doresc sa intru
Singurul lucru care trebuie sa faci este o pagina sau contul tau de google plus si un mesaj pe site la tine ca userii sa te urmareasca acolo.
Gen: Site X recomanda sa ne urmariti pe google plus daca vrei sa primesti notificari cand sunt posturi noi.
Sau: Ne gasiti si pe google plus unde adaugati link la pagina sau profil
Sau: Din cauza regulilor draconice a celor de la facebook si cenzurei va recomandam sa ne urmariti pe google plus.
 
NU doar sa-l promovezi ci sa aduci userilor aminte ca exista si google plus. Asta este ideea la topic, sa aducem lumea pe google plus, sa isi faca conturi, sa devina activi si desigur sa dea follow la profil sau pagina.
Doar arucand un link acolo pe un grup sau profil google plus nu vor multe avantaje daca nu te urmareste nimeni.
Impreuna putem aduce lumea pe google plus.
 
Ok man insa nu pricep cum se face pagina pe g+..daca dau click pe create page din tutorialul tau ma pune sa fac campanie si trebuie sa bag adresa si toate cele si nu vreau sa bag adresa sau nr de telefon
 
Pe facebook e foarte multa munca de unde poti aduce doar trafic dar ca SEO nu ajuta la nimic
Esti sigur de asta? Google nu recunoaste ca ar indexa continutul de pe Facebook. Adevarul cred ca e altul. Iti pot dovedi pozitionari de pagini Facebook in SERP pe nisa lor. Am citit o teorie ca ar fi o eroare ca Google sa nu indexeze Facebook, datorita cantitatii imense de informatii utile de acolo. Strict dpdv SEO , Sociala Media Signals sunt luate in considerare de multe softuri SEO. Eu folosesc SEO Power Suite, nu am motiv sa cred ca nu stiu ce fac
 
Google+ este excelent dpdv SEO. Continutul postat acolo este indexat rapid de Google. Pe de alta parte, cat de mult se implica romanul pe Google+ , am unele dubii. Este o diferenta fata de Facebook
 
Esti sigur de asta?
Da si am pus o mica dovada mai sus, plus poti face teste.
datorita cantitatii imense de informatii utile de acolo
Facebook nu este de acord cu asta pentru a obliga omul sa intre pe facebook si sunt in teste de cativa ani pentru a face propriul motor de cautare cum este google.
Chiar daca iti poate vedea postarea pe facebook, angajamentul nu il vede si nu te ajuta cu nimic.
Ideea este ca nu intelegeti ideea la topic.
Sociala Media Signals sunt luate in considerare de multe softuri SEO
SEO nu se refera doar la google si cand acestea iti afiseaza implicatia din facebook se refera per general. de cativa ani SEO include mult mai multe si nu doar un motor de cautare.
Acum cativa ani se putea folosi de postarea si angajamentul facebook pentru a ridica o postare. Am discutat aici sau pe arenaweb despre asta parca.
Pe de alta parte, cat de mult se implica romanul pe Google+
Asta depinde doar de noi si la asta se rezuma acest topic. Fiecare sa isi promoveze pagina sau contul google plus si nu pagina de facebook. In acest fel tot mai multa lume va utiliza google plus.
 
Asta depinde doar de noi si la asta se rezuma acest topic. Fiecare sa isi promoveze pagina sau contul google plus si nu pagina de facebook. In acest fel tot mai multa lume va utiliza google plus.
De acord. Ce putem face in acest sens?
 
De acord. Ce putem face in acest sens?
Am spus mai sus de cateva ori.
Promoveaza pagina sau profilul tau de google plus in loc de facebook. Anunta userii ca esti pe google plus, pune anunte mare, banner sub articol sa vada toate lumea, etc.
 
Loading...
Back
Sus