Hai sa facem un AI împreună

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Din atâtea minți luminate aici, poate reușim să facem un AI împreună.

Facem baza si apoi fiecare adaptează dupa propriile nevoi.

Oare reușim?
 
Cu siguranță dacă ne dedicam proiectului
Asta zic si eu.
Activitate AI pentru care am eu nevoie, una dintre ele.

1. acces site
2. cauta si extrage url in format x si salveaza in files
3. seteaza timp per video de 90 secunde
4. descarca video cu nume + ora + data
5. ruleaza conversie in functie de comanda pusa
6. se extrage o imagine din video la un interval gen 40% din video
7. seteaza nume per fisier in functie de numele dorit, adica pe langa nume la fisier sa va adauga altul si se va sterge orice caracter special daca nu cumva este format din nume
8. se acceseaza site
9. login site
10. click upload
11. se ruleaza procesul de upload pentru fiecare video din lista unde se selecteaza video plus imaginea respectiva + titlul, descriere + tag
12. login pe retelele sociale sau unde se poate da share
13. share la fiecare video urcat cu imagine custom si titlul in fuctie de pagina sau canal
14. inainte se share se va genera un short url unde id va fi un md5 sau base64 care sa contina informatii despre platforma si acesta va fi diferit in functie de platforma sau canal, asta ca pe viitor sa putem analiza traficul si vedea care functioneaza
15. pe retelele unde se permite # sa fie inclus unele in functie de continut si ce este in trend.
16. termina procesul la toate video din lista/folder
17. se incepe procesul din nou

Acestea sunt task in mare.
Am vazut cateva platforme online care nu sunt asa avansate dar costa foarte mult si nu cred ca se merita.

Impreuna am putea face ceva care sa functioneze.

task meu este ca un exemplu si fiecare poate posta unul si vedem cum il putem face.
 
1. acces site
2. cauta si extrage url in format x si salveaza in files
3. seteaza timp per video de 90 secunde
4. descarca video cu nume + ora + data
5. ruleaza conversie in functie de comanda pusa
6. se extrage o imagine din video la un interval gen 40% din video
7. seteaza nume per fisier in functie de numele dorit, adica pe langa nume la fisier sa va adauga altul si se va sterge orice caracter special daca nu cumva este format din nume
8. se acceseaza site
9. login site
10. click upload
11. se ruleaza procesul de upload pentru fiecare video din lista unde se selecteaza video plus imaginea respectiva + titlul, descriere + tag
12. login pe retelele sociale sau unde se poate da share
13. share la fiecare video urcat cu imagine custom si titlul in fuctie de pagina sau canal
14. inainte se share se va genera un short url unde id va fi un md5 sau base64 care sa contina informatii despre platforma si acesta va fi diferit in functie de platforma sau canal, asta ca pe viitor sa putem analiza traficul si vedea care functioneaza
15. pe retelele unde se permite # sa fie inclus unele in functie de continut si ce este in trend.
16. termina procesul la toate video din lista/folder
17. se incepe procesul din nou
ce ai scris tu aici nu are nici-o treaba cu ce face si ce inseamna AI. tu mai degraba ai nevoi de un bot care sa rezolve aceste task-uri.
 
ce ai scris tu aici nu are nici-o treaba cu ce face si ce inseamna AI. tu mai degraba ai nevoi de un bot care sa rezolve aceste task-uri.
Este un exemplu.
Si AI asta face si înseamnă, cel puțin pentru mine.
Sau poate nu m-am făcut eu înțeles poate.
Un bot este limitat la o acțiune sau cateva dar pe același curs sa zic asa.

Pe cand un AI poate face task multiple si poate învăța din acțiunile mele, ale tale si la toți cei care colaborează.

In acest fel in final vom avea un AI care sa ne preia o parte din munca noastră si noi sa ne concentrăm pe alte lucruri.
 
Pe cand un AI poate face task multiple si poate învăța din acțiunile mele, ale tale si la toți cei care colaborează.

In acest fel in final vom avea un AI care sa ne preia o parte din munca noastră si noi sa ne concentrăm pe alte lucruri.
ca sa inveti si sa invete un AI sa faca genul asta de taskuri tre sa fi pregatit cu sume mari de tot de bani.
pana si un bot care sa faca taskurile mentionate de tine costa foarte mult.

eu o idee de genul asta nu as gandi decat daca am de gand sa vin la masa cu cel putin un sfert de milion si care sa coste lunar intre 500-750 euro per client si in ideea in care exista piata care sa aduca cel putin 1000 de clienti stabili lunar, pentru ca aparte de munca toata treaba necesita niste cheltuieli lunare destul de mari.

asta cu hai sa facem impreuna iese din peisaj pentru ideea ta. din punctul meu de vedere.
plus de asta AI in sine inca nu e atat de dezvoltat sa faca asemenea taskuri, abia reusesc oamenii sa il faca sa scrie niste articole din niste baze uriase de date, uitate la jarvis, sunt deja oamenii de 3 ani pe piata si inca trebuie sa retusezi dupa el, si vorbim strict de text.

deci ma repet, ce ai tu nevoie e strict un bot, super proxy-uri, captcha solver si cam aia e. AI-ul e scris foarte diferit in concordanta de cum il vezi tu. cum ar putea sa iti ia tie un bot dintr-o baza de date niste actiuni? vorbim de niste limbaje total diferite pentru actiuni.
 
Un bot este limitat la o acțiune sau cateva dar pe același curs sa zic asa.
un bot poate sa iti faca actiuni la infinit daca le are setate si tu il pui sa faca asta, dar fiecare actiune in parte costa, de la a o programa pana la resursele de care are nevoie.

sa ne intelegem, aici nu vorbim de bloguri wordpress, de SEO sau de shared hosting.
 
Foarte frumos răspuns si astfel de răspunsuri ca al tau ne face sa înțelegem mai bine situația, sa ne echipam, sa planificam mai bine.

Nimic nu este imposibil ei AI este mult mai avansat decat credem noi.

Continui sa cred ca este realizabil.
Eu cel putin ma informez zilnic si testez diverse lucruri, desi nivelul meu nu este nici începător.

Cine stie, poate din greșeală, voi reuși. :)
 
AI invata, este ceva mai mult decat un simplu automatism. El invata si apoi ia decizii...
Am facut la faculta un AI in Matlab, unde am invatat comp-ul ce sa faca cu o anumita baza de date ce avea chipuri, fețe... să le analizeze, să ne spună dacă e fată, băiat sau mai stiu eu ce...
AI nu e un automat ...

@AlexH tu vrei un BOT ... :)

Adică ceea ce ai cerut tu acolo e un automatism, nu se adaptează, nu intervine in functie de o situatie, nu isi formeaza vreo opinie .. e sec... doar sa faca aia, aia si aia ...
 
E posibil sa nu interpretez eu bine si de aceea spun ca este un AI.




Am facut la faculta un AI in Matlab
Același lucru poți face pentru imagini si video care sa le caute unde ai fost postate, sa identifice persoane din ele si pentru fiecare persoana sa faca o bază de date cu link catre fiecare imagine sau video in care apare. Spre exemplu la video sa aiba link exact la secunda in care apare.
 
Același lucru poți face pentru imagini si video
Ca sa ajunga sa recunoasca aceste lucruri trebuie sa ii livrezi in prima faza in baza de date, toate felurile de chipuri, imagini, video si ce mai vrei tu posibile, lucruri care se fac in prealabil cu niste scrapere foarte bune care sa intoarca internetul cu fundul in jos si sa le salveze, ca mai apoi sa inceapa AI-ul sa invete ce vrei tu sa faca.

Dar vorbim despre o complexitate care necesita o echipa de tineri foarte destepti si resurse care se vor alinia cu sume mari de bani. Practic tre sa fi pregatit sa risti niste sume mari de bani fara sa ai pretentii la ceva care sigur iti va scoate investitia. Trebuie sa pleci la drum cu mindsetul ca 9 din 10 startapuri de gen sunt failuri si cateodata chiar si al 10-lea.
 
Stiu ca necesită multă muncă si resurse, dar cu ce avem open source acum in timp putem face ceva.
Si pe lang ce ai spus, mai trebuie un sistem de procesare foarte rapid la atat volum de date care va costa foarte mult.
 
Loading...
Back
Sus