Google Webmaster nu-mi indexeaza sitemapul

Cum ti acuma robot.txt? Daca e ok
Da un fench as google si vezi ce zice la sitemap.
Cand dau pe robots.txt in search console arata asa cum ar trebuie sa fie
User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: https://numesite.com/sitemap_index.xml
Iar cand caut pe site apare asa

#Begin Attracta SEO Tools Sitemap. Do not remove
sitemap: http://cdn.attracta.com/sitemap/5716050.xml.gz
#End Attracta SEO Tools Sitemap. Do not remove

Am trimis fench as google cu sitemap-ul acum 3 zile si degeaba, am incercat tot felul de metode, am vazut in yandex ca apare acea parte cu attracta, poate fi de acolo? eu am dezactivat attracta si am retrimis intr-una sitemap-ul si robots.txt.
 
Mai omule cate plugin ai care iti genereaza sitemap?
Vad ca ai doua topicuri cu acelasi subiect, plus postezi despre asta si la topicurile altora.
T-a fost recomandat cateva solutii, care nu te-ai obosit sa le verifici.

  1. nu poti avea mai multe plugin de sitemap
  2. sterge, dezactiveaza attracta din cpanel
  3. editeaza manual robots.txt unde stergi linia
  4. acceseaza manual sitemap la site sa vezi daca functioneaza
  5. deschide inspect element apoi consola sa vezi daca nu cumva exista o eroare
  6. sterge sau dezactiveaza cache de pe site, cloudflare sau unde mai ai.
  1. ASTEAPTA PENTRU CA UNEORI PUR SI SIMPLU NU AI CE FACE, GOOGLE DECIDE CAND SI CUM.
 
Mai omule cate plugin ai care iti genereaza sitemap?
Vad ca ai doua topicuri cu acelasi subiect, plus postezi despre asta si la topicurile altora.
T-a fost recomandat cateva solutii, care nu te-ai obosit sa le verifici.



  1. nu poti avea mai multe plugin de sitemap
  2. sterge, dezactiveaza attracta din cpanel
  3. editeaza manual robots.txt unde stergi linia
  4. acceseaza manual sitemap la site sa vezi daca functioneaza
  5. deschide inspect element apoi consola sa vezi daca nu cumva exista o eroare
  6. sterge sau dezactiveaza cache de pe site, cloudflare sau unde mai ai.

  1. ASTEAPTA PENTRU CA UNEORI PUR SI SIMPLU NU AI CE FACE, GOOGLE DECIDE CAND SI CUM.

Am doar 1 plugin, yoast, dar in trecut am instalat attracta fara sa-mi dau seama.

Folosesc VPS cu vesta instalat si nu stiu unde gasesc acel cpanel sa pot dezactiva attracta de acolo, eu am sters attracta doar de la ei de pe site si am dezactivat contul

ce linie mai exact, l-am editat de o gramada de ori si am pus in felul urmator in robots.txt
User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: https://numesite.com/sitemap_index.xml

Cum mai exact sa accesez manual sitemap? am dat si pe test acolo la sitemap, totul e ok in searchconsole dar nu stiu la ce faci tu referire.

am deschis si nu am vazut nici un fel de eroare

Dezactivez sau sterg cache de pe site si apoi ce fac, iar la cloudflare ce trebuie facut ?

Am intrat in yandex si mi-a aparut ca s-a facut iar update azi la attracta
3316
iar in robots.txt apare asa
3317
A-si fi recunoscator daca mi-ai explica cum trebuie sa fac pentru fiecare metoda... vreau sa reusesc sa-i dau de cap sau daca ai putea te rog frumos sa rupi 15 minute din timpul tau sa intrii la mine in PC sa arunci un ochi pe aici se poate?
 
Ultima editare:
gasesc acel cpanel sa pot dezactiva attracta
Am spus de cpanel pentru ca in acesta se găsește.
Daca nu ai cpanel atunci nu trebuie sa mai faci nimic, daca l-ai dezactivat.
Cum mai exact sa accesez manual sitemap?
Pai dai click pe link si apoi vizitează fiecare sitemap care le gaseste.
Vezi daca le incarca, sau sunt erori, in inspect element >> consola sa nu ai cumva eroare 500.
Dezactivez sau sterg cache de pe site
Ai plugin de caché pe site? Daca da, atunci sa-l dezactivezi si in cloudflare sterge cache si poti activa Pentru scurt timp development .
 
Pentru cat timp dezactivez cache plugin? am dezactivat wp super cache am si autoptimize, il dezactivez si pe acesta? ce este acel development ? treaba cu inspect element nu ii dau de cap, tot caut aici si nu gasesc ce e nevoie, nu poti intra tu cu team viewer la mine in pc sa imi arati ce trebuie facut, te rog frumos ?
 
Am spus ca multi au probleme cu sitemap de la plugin de cache.
Il tii dezactivat pana il vede google si nu iti mai apare eroare sau în așteptare.
Mai toti care ii știu si ai site de filme nu au plugin de cache instalat.
Plus tu ai două din cate vad.
 
E prima oare cand mi-am deschis site de filme si seriale si vreau sa fac totul cat mai bine. De aceea tot intreb pe aici pe forum. Iti multumesc mult pentru raspunsuri.

Bun, deci sa inteleg ca pot pastra autoptimize plugin-ul sau il dezactivez si pe acesta, dar nu cred ca mai are vreo legatura daca deja l-am dezactivat pe cel recent.
in cloudflare dau purge everything ?
3318
Acestea sunt plugin-urile pe care le am
3319
Mai dezactivez ceva de aici ?
 
Ultima editare:
Da si click jos de tot development.

Si asta e tot cache, deci dezactivat.
Am sters cache, am dezactivat acele plugin-uri si acum vad ca robots.txt si-a revenit pe site, eu am editat robots.txt si am trecut eu acolo

site: numesite.com/sitemap_index.xml

am pus asta sub

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Adica asa

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: https://numesite.com/sitemap_index.xml

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
sa il editez si sa il las normal asa cum era el la inceput sau e ok si cum am pus eu mai jos
site: numesite.com/sitemap_index.xml

Iar acum trebuie sa astept sa citeasca cum trebuie google totul, nu?
Astept sa-mi raspunzi te rog si la ce am scris mai sus.
 
Iar acum trebuie sa astept sa citeasca cum trebuie google totul, nu?
Sitemap cand accesezi in browser merge?
Daca sa, atunci poti alege una din opțiuni:
  1. Aștepți
  2. Click resubmit
  3. Sterge sitemap din GW si o adaugi iar dar de data asta pe fiecare in parte.
 
Sitemap cand accesezi in browser merge?
Daca sa, atunci poti alege una din opțiuni:
  1. Aștepți
  2. Click resubmit
  3. Sterge sitemap din GW si o adaugi iar dar de data asta pe fiecare in parte.
Cand spui GW te referi la search console sitemap? daca da, am sters de acolo sitemap si am vrut sa bag manual
movies-sitemap.xml spre exemplu si mi-a dat eroare in celalata consola, cea noua
Eu nu stiu exact la ce te referi tu cand spui sa adaug fiecare in parte, da-mi un exemplu te rog
2.Robots.txt e ok cum ti-am aratat mai sus ca il am adaugat ?
3.Da, sitemap-ul merge.
 
Cand spui GW te referi la search console sitemap?
Ma refer Google webmaster sitemap.
Eu nu stiu exact la ce te referi tu cand spui sa adaug fiecare in parte, da-mi un exemplu te rog
In mod normal cand ai sitemap-index înseamnă ca include link catre alte sitemap pentru site. Daca nu ar include atunci ar avea numele de sitemap.xml
Adaugi tot ce găsești in fisier sitemap-index.
Daca la accesare in browser iti merge atunci nu ai adăugat bine site.
Daca site tau este cu www si https atunci asa trebuie adăugat pentru ca altfel îți da eroare.
 
Ma refer Google webmaster sitemap.

In mod normal cand ai sitemap-index înseamnă ca include link catre alte sitemap pentru site. Daca nu ar include atunci ar avea numele de sitemap.xml
Adaugi tot ce găsești in fisier sitemap-index.
Daca la accesare in browser iti merge atunci nu ai adăugat bine site.
Daca site tau este cu www si https atunci asa trebuie adăugat pentru ca altfel îți da eroare.
Eu am site-ul doar cu https://numesite.com, fara www
eu stiu ca asa are yoast site map-ul de o gramada de timp, momentan il las cateva zile asa sa vedem ce se v-a intampla. Daca nu-l ia nici acum, trebuie sa schimb sitemap cu altul ?
 
Parerea mea, pe langa ceea ce ti-a spus Alex sa faci:
  1. Sterge super cache (mai ales ca nu ai habar de nimic, acel plugin are 1 mil de setari parca)
  2. Sterge autoptimize
  3. Sterge akismet daca nu folosesti.
  4. Sterge pluginul google analitycs si pune codul GA in header manual. (ai tutoriale video pe youtube cum sa faci)
  5. Instaleaza doar WP Fastest Cache WP Fastest Cache si bifeaza toate optiunile de optimizare, minify si CACHE.
  6. Intra in google webmaster tools la robots.txt si spune-i Google-ui ca ti-ai facut update la robots.txt si sa isi faca si el update la robots.txt / Altfel degeaba ai modificat tu robots, daca nu i-ai zis sa isi faca update sa citeasca noua "versiune" modificata de tine.
  7. Nu mai instala absolut nimic de care nu ai nevoie 100%. Faci baza de date praf cu milioane de instalari si dezinstalari de pluginuri.
Foloseste noua versiune Google webmaster tools. Vechea versiune nu mai arata nimic real la sitemap, deci daca te uiti pe varianta veche, te uiti degeaba ca arata ca nu mai indexeaza nimic.

Yoast este cel mai folosit plugin de seo. Problema nu este de la Yoast 100%.

Si bineinteles sper ca ai verificat sitemap/linkul tau de sitema - sa ai articolele/postarile, linkurile etc in sitemap. (adica sitemap si indexarea sa fie activata)
 
Parerea mea, pe langa ceea ce ti-a spus Alex sa faci:
  1. Sterge super cache (mai ales ca nu ai habar de nimic, acel plugin are 1 mil de setari parca)
  2. Sterge autoptimize
  3. Sterge akismet daca nu folosesti.
  4. Sterge pluginul google analitycs si pune codul GA in header manual. (ai tutoriale video pe youtube cum sa faci)
  5. Instaleaza doar WP Fastest Cache WP Fastest Cache si bifeaza toate optiunile de optimizare, minify si CACHE.
  6. Intra in google webmaster tools la robots.txt si spune-i Google-ui ca ti-ai facut update la robots.txt si sa isi faca si el update la robots.txt / Altfel degeaba ai modificat tu robots, daca nu i-ai zis sa isi faca update sa citeasca noua "versiune" modificata de tine.
  7. Nu mai instala absolut nimic de care nu ai nevoie 100%. Faci baza de date praf cu milioane de instalari si dezinstalari de pluginuri.
Foloseste noua versiune Google webmaster tools. Vechea versiune nu mai arata nimic real la sitemap, deci daca te uiti pe varianta veche, te uiti degeaba ca arata ca nu mai indexeaza nimic.

Yoast este cel mai folosit plugin de seo. Problema nu este de la Yoast 100%.

Si bineinteles sper ca ai verificat sitemap/linkul tau de sitema - sa ai articolele/postarile, linkurile etc in sitemap. (adica sitemap si indexarea sa fie activata)
  1. Akismet nu ma ajuta deloc?
  2. il folosesc deoarece urmaresc ce trafic am pe site, am site-ul bagat si in google analytics, dar nu stiu sa-l bag in dashboard sa vad acolo ce trafic am.
  3. Instalez imediat WP Fastest cache
  4. am trimis deja robots.txt de mult, nu am facut doar update in robots.txt.
  5. Nu o sa mai instalez absolut nimic.
  6. 3323
  7. Aici ce bifez?
 
  1. Ti-am atasat poza cu ce sa bifezi.
  2. Tu ar trebui sa stii daca ai nevoie de Akismet sau nu!
  3. Legat de google analytics. Baga codul in header.php, si sterge pluginurile alea cu n scripturi. Nu mai incarca site cu chesti total inutile cand te poti duce in 2 secunde pe Google Analytics sa vezi tot. Poti deschide admin la site dar nu poti deschide Google Analytics in alt tab?
  4. Sfatul meu prietenesc! Intra pe youtube unde sunt peste 1 mil de tutoriale wordpress,pluginuri, etc si cauta direct ce nu stii sa faci (cum ar fi setarile la yoast, fastest cache,etc). Da-ti silinta si invata! Noi am invatat prin testare pe siteuri, tu trebuie doar sa vizionezi un clip pe youtube.
  5. Dupa ce inveti lucrurile de baza, sterge site-ul si incepe de la inceput iar cu un wordpress nou. Din ce am citit pe aici, ai instalat cel putin 2 pluginuri de seo, si inca nu stiu cate altele de care nici macar nu mai stii. Cred ca baza de data este praf deja. Si daca nu stiai ce este GW sau cpanel m-ar mira sa stii sa cureti o baza de date. Iti poti exporta postarile si categoriile si o poti lua de la capat.

Bafta !
 

Atașamente

  • cache.jpg
    cache.jpg
    267 KB · Vizualizări: 8
  1. Ti-am atasat poza cu ce sa bifezi.
  2. Tu ar trebui sa stii daca ai nevoie de Akismet sau nu!
  3. Legat de google analytics. Baga codul in header.php, si sterge pluginurile alea cu n scripturi. Nu mai incarca site cu chesti total inutile cand te poti duce in 2 secunde pe Google Analytics sa vezi tot. Poti deschide admin la site dar nu poti deschide Google Analytics in alt tab?
  4. Sfatul meu prietenesc! Intra pe youtube unde sunt peste 1 mil de tutoriale wordpress,pluginuri, etc si cauta direct ce nu stii sa faci (cum ar fi setarile la yoast, fastest cache,etc). Da-ti silinta si invata! Noi am invatat prin testare pe siteuri, tu trebuie doar sa vizionezi un clip pe youtube.
  5. Dupa ce inveti lucrurile de baza, sterge site-ul si incepe de la inceput iar cu un wordpress nou. Din ce am citit pe aici, ai instalat cel putin 2 pluginuri de seo, si inca nu stiu cate altele de care nici macar nu mai stii. Cred ca baza de data este praf deja. Si daca nu stiai ce este GW sau cpanel m-ar mira sa stii sa cureti o baza de date. Iti poti exporta postarile si categoriile si o poti lua de la capat.
Bafta !
Codul din analytics il am deja adaugat de cand am creat site-ul, am avut problema cu attracta ca am avut-o instalata o perioada din greseala, dar n-am avut alt plugin de seo inafara de yoast, baza de data a avut o mica problema dar a fost curatata de cei de la host ca nu rula cum trebuie, n-am de ce sa fac site-ul de la 0 deoarece am trafic si am muncit o luna foarte mult la el, iar eu ce nu am stiut am intrebat aici, problemele cele mai grave din punctul meu de vedere, setarile yoast si astea le am deja facute de la inceput de cand am deschis site-ul. Multumesc mult pentru sfaturi, apreciez ! Salut !
 
Loading...
Back
Sus