Google a sters peste 200 CHROME EXTENSIONS

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca era si timpul ca google sa ia la puricat extensiile prezente pe google extension. A fost nevoie de numai putin de 500.000 plangeri din partea utilizatorilor pentru ca google sa faca ceva. E buna ca facut curatenie macar acum.
wpFEE84.png

Aceste extensii foloseasau Ad Injectors care inlocuia reclamele afisate pe site-urile vizitate de tine cu reclamele celor care au realizat extensia.

Nu ar fi fost as arau daca faceau doar acest lucru dar majoritatea din acestea in unele cazuri obligau utilizatorul sa descarce programe malicioase sau redirectionati catre site-uri ilegale.

Am vazut la multi useri aceasta problema, cand descktopul se umplea de reclame.
Oricat de precaut ar fi google in final tine doar de tine end user ce faci, ce descarci/instalezi in propriul calculator.
 
Am patit ceva asemanator cu omniboxes.com si am pierdut 2 zile ca sa scap de el.
 
Am patit ceva asemanator cu omniboxes.com si am pierdut 2 zile ca sa scap de el.
Daaa....
in general aceste extensii se baga foarte adanc in sistem ceea ce face pentru majoritatea userilor sa se lase pagubasi in a scoate/dezinstala extensia.
Faza este ca functioneaza si genereaza foarte multi bani.
 
Loading...
Back
Sus