Goodbye UK

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
De cateva ore Brexit--ul este oficial pentru ca articolul 50 a fost activat. Asta inseamna ca in 730 zile si 6 ore UK va pleca definitiv din Uniunea Europeana.
Din afara UK totul poate parea ok, insa daca stai aici, vezi peste tot manipulare din partea guvernului ca totul este ok si Uk va renaste mai puternica si unita, lucru total fals.
23 iunie 2016 va ramane in istorie ziua cand UK a incetat sa mai existe.

Scotia deja se pregateste pentru un nou referendum de independenta pentru a putea ramane in EU, lucru care s-ar putea intampla la anul.
Irlanda care are foarte mult de pierdut cere sa aiba un tratat aparte cu EU, dar sa ramana in UK, lucru total imposibil si refuzat categoric de EU. In Irlanda au sedii centrale toate firmele mari gen google, facebook, apple si altele si folosesc aceasta tara ca poarta catre europa si reducerea taxelor. Odata ce UK iese, toate aceste firme vor trebui sa mearga in alta parte si tara care este in top la migrare este Spania si mai exact Barcelona, care deja mizeaza pe acest lucru, ca si EA sa ceara independenta fata de Spania.

Pentru omul de rand va fi tot mai greu, ca ei sunt cei care trebuie sa suporte toate deciziile luate de catre guvern, adica sa plateasca. Preturile au crescut deja si se vede cand mergi la cumparaturi. Inainte de referedum mergeai cu 50£ la market si cumparai destule, iar acum cu aceiasi suma nu cumperi mai nimic.
Stiu pe cineva care mergea la IceLand saptamanal cu 35£ la cumparaturi, iar acum aceleasi produse depasesc 50£. Diferenta mare nu si este doar inceputul.

O alta problema mare sunt beneficiile care sunt platite de stat pentru ca unii sa locuiasca, manance, travel, etc gratis, care deja au inceput sa taie la greu. Curand cei care in ultimii 15-20 ani nu au muncit nici macar o zi, vor trebui sa iasa la munca si chiar daca vor vrea sa o faca, nu detin nici macar un skill.
Pentru a intelege mai bine, aici la orice interviu de angajare iti cere test de matematetica de clasa primara si foarte multi il cand.

Curand totul va fi atat de scump incat nu iti vei mai permite sa traiesti aici si diferenta intre un imigrant si cetatenii Uk, este ca imigrantul se poate oricand intoarce in tara sa, pe cand cetateanul Uk, nu are unde pleca.

Romania de care sa vorbit chiar si astazi in parlament poate trai fara imigranti, pe cand UK este absolut imposibil sa functioneze fara imigranti.

Insa cea mai mare problema in UK este [HASHTAG]#hatecrime[/HASHTAG] care este deja la cote foarte mari. Astazi imediat dupa ce a fost activat articolul 50, pe social media au si inceput cu '' plecati acasa imigranti'' si alte de acest gen.

Sa nu uitam ca acum 2-3 saptamani unul a intrat cu masina intr-un grup de romani care erau pe trotuar. Parca unul a murit si alti 5 au fost raniti.

Personal nu ma vad in UK mai mult de maxim 6 luni si deja am inceput pregatirile de emigrare in spania, unde este de 100 ori mai bine, chiar daca situatia economica este destul de precara.

Voi ce parere aveti?
Uite aici un tweet foarte interesant.
 
va fi tare prost pentru romanii nostri din UK, o sa se dezvolte multa ura fata de ei...
 
va fi tare prost pentru romanii nostri din UK
A fost si pana acum, doar ca din acest moment totul devine etrem de dur.
o sa se dezvolte multa ura fata de ei
Ei urasc orice natie care nu face parte din a lor.
Imediat dupa referendum Theresa May a spus ca va bloca imigratia de orice fel pentru ca cetatenii Uk si-au luat tara inapoi, chiar facand referire la Romania. Apoi dupa cateva zile de la acea declaratie, Theresa May scoate vizele pentru cei din philippines.

UK este o tara de musulmani si vezi asta la orice pas, de a postas, pana la cei din guvern. In 50 de ani va disparea total orice urma de sange 100% englez.

Daca cetateanul Roman ar avea mandria englezilor, ca garantez ca ne-ar fi mult mai bine. Romania este mult mai sigura decat uk. In Romania poti merge la 3 dimineata prin parc singur, pe cand aici, mergi pe propria raspundere.
 
AlexH te aștept în România, dar să nu vii și cu romii după tine , aici e țara tuturor posibilităților
 
AlexH te aștept în România
Poate intr-o zi, planul este facut pentru Barcelona acum.
dar să nu vii și cu romii după tine
Stai linistit ca au destule tari in care vor merge. :D
aici e țara tuturor posibilităților
Asa este, dar parca e o scama care te retine sa pui mana pe acea posibilitate. :D
 
@AlexH asta cam asa este, [HASHTAG]#hatecrime[/HASHTAG] in UK este foarte accentuata, dar partea interesanta este ca nu mai sunt multi nativi, pentru a putea spune ca ei sunt cei care fac asta, ci majoritatea sunt copii de imigranti!
 
ci majoritatea sunt copii de imigranti!
Bine punctat.
UE deja a anuntat UK ca negocierele pentru moment sunt pe HOLD, ca au probleme mai urgente de rezolvat. Acum vedeam pe BBC cum cineva se intreba daca UK va reusi sa negocieze tot ce au nevoie in doar 2 ani.
Un al lucru interesant vazut de minte astazi si anume declaratia Premierului Irlandei al carui discurs seamna izbitor de mult cu genericul din Homeland sezonul 6.
 
Daca vreti sa vedeti un strop din realitatea engleza va recomand sa urmariti filmul i daniel blake.
Este doar un strop din realitate, asa ca va imaginati cati stropi e nevoie pentru a umple o galeata.
Este facut dupa fapte reale.
 
UE deja a anuntat UK ca negocierele pentru moment sunt pe HOLD, ca au probleme mai urgente de rezolvat. Acum vedeam pe BBC cum cineva se intreba daca UK va reusi sa negocieze tot ce au nevoie in doar 2 ani
Ieri a declarat Theresa faptul ca inclusiv securitatea este posibil sa o negocieze, fiindca UK se descurca foarte bine... Cred ca femeia fumeaza cate ceva sau isi ia o doza, inainte de a face astfel de declaratii... :(
 
Cred ca femeia fumeaza cate ceva sau isi ia o doza
Eu am trecut peste asta si cred ca este un Robot sau o clona ceva, care uneori se strica si da pe repet. :D
Asta e cand te crezi buricul pamantului, iar in realitate esti un neica nimenea.
b06dd35f562c448587d24f046425c2ad.png

Ce este cu rosu va ramane din mare UK, care in comparatie cu alte tari va fi foarte mica si fara resurse. Petrolul si mare parte din fortele militare se afla in Scoatia.
 
Loading...
Back
Sus