Ghid de utilizare pentru incepatori Blockchain Wallet

Nica Daniel

New Member
Registered
Mentionez de la inceput faptul ca sunt nou pe Blockchain si nu reusesc sa inteleg anumite chestii

1 Cum si unde pot schimba BTC acumulat in bani ( Ma refer la BTC acumulat in portofelul Blockchain)?
2 Cum e posibil ca eu sa primesc banii obtinuti din acest schimb si unde anume pot primi suma sau sumele de bani pe viitor?
3 Va rog mult de tot sa imi explicati pas cu pas ce anume trebuie sa fac,incepand din momentul in care sunt pe Blockchain si pana cand intru in posesia banilor.Am nevoie sa stiu toate metodele daca se poate pentru ca imi e greu.Ma uit in acel portofel precum pisica in calendar :|
Va multumesc tuturor pentru intelegere.
 
1 Cum si unde pot schimba BTC acumulat in bani ( Ma refer la BTC acumulat in portofelul Blockchain)?
Pe site de trade, forumuri unde lumea cauta sa cumpere BTC. Un loc unde poti vinde si cumpara este acesta: https://localbitcoins.com/
2 Cum e posibil ca eu sa primesc banii obtinuti din acest schimb si unde anume pot primi suma sau sumele de bani pe viitor?
Depinde cum te intelegi cu vanzatorul. Poti primi banii cash, in mana asta daca te intalnesti cu cumparatorul fata in fata, prin transfer bancar sau paypal.
Sunt servicii online unde poti cumpara divere produse cu BTC.
O alta metoda este sa iti faci cont pe stripe.com in $. Apoi faci un produs la vanzare, orice vrei tu. La final cumperi produsul tau dar platesti cu BTC si acesti vor fi convertiti in $ in contul tau.

Cum functioneaza o tranzactie normala BTC.

1. postezi un anunt de vanzare btc
2. cumparatorul te contacteaza si stabiliti metoda de plata
3. primestii banii pentru btc care vinzi
4. trimiti banii din contul tau Blockchain in contul btc al cumparatorului.


Atentie mare unde si cu cine faci tranzactii ca lumea e plina de tepari.
 
Acum incep sa inteleg foarte bine,un singur amanunt imi scapa...mai exact daca imi poti da macar o sursa cat de cat sigura unde pot pune un anunt despre o tranzactionare.Ideal ar fi ca eu sa gasesc acolo persoane din zona mea pentru ca online nu prea am curajul datorita lipsei mele de experienta.
 
mai exact daca imi poti da macar o sursa cat de cat sigura unde pot pune un anunt despre o tranzactionare
Ti-am raspuns mai sus si face exact lucru care vrei tu.
Dar daca vrei sa fii mai sigur atunci foloseste trucul recomandat mai sus de mine. stripe.com
 
Sau o idee care mi-a trecut prin minte doar ca nu stiu daca este posibil sau nu.
Ideea mea suna cam asa; Din portofelul meu Blockchain as putea trimite BTC pe un alt portofel facut tot de mine,dar ma intereseaza daca exista un portofel care sa imi ofere posibilitatea sa schimb din setari un fel de tranzactie BTC--> $ iar apoi sa ii scot pe paypal sau direct pe un card visa sau ... Western Union? Oare e posibil asa?
 
Loading...
Back
Sus