GDPR - Protectia datelor - Cum ne protejam, ce trebuie sa facem si ce este GDPR?

Topy

Active Member
Registered
Full Member
Salut,

GDPR ( General Data Protection Regulation ) - este un set de reguli impuse de EU pentru a sporii protectia datelor cu caracter. Practic, din 25 Mai 2018, suntem nevoiti sa fim gata cu website-urile prevind noile reguli sau riscam sa luam o amenda destul de maricica :)

Una dintre regulile GDPR este sa oferim utilizatorului o solutie sa-i steargem toate datele lui. Noi daca avem Google Analytics si alte scripturi de tracking, ce putem face in cazul de fata ?
 
Cred ca se aplica daca ai de exemplu propriile scripturi de statistica Up'N running :)
Eu de exemplu am ... Piwik si tin statistici separat de marii jucatori. Aici cred ca incep problemele mele, pentru ca voi fi nevoit sa ofer solutii daca exista cerere :)
Sper ca cei de la Piwik sa faca ceva in sensul asta ....
 
REGULA este pentru firmele care detin date personale ,eu asa stiu, la siteuri ce nu preiau date personale nu se aplica,numai daca preiei datele personale ale utilizatorului esti obligat sa pui instintarea aia
 
Daca folosesti cookie-uri ... pui notificare (regula GDPR)...
Si nu e doar pentru firme ... si blogurile sunt in aceeasi oala :)
Pentru un plain html ... nu cred ca se aplica ...
Totusi, daca ai un site unde se comenteaza sau ai o pagina de contact ... GDPR trebuie aplicat.
Daca se comenteaza folosind FaceBook Comments ... iti trebuie avertizare cookie. La acest tip de comentarii nu prelucrezi tu date personale pentru ca le prelucreaza FB :) insa utilizatorii trebuie avertizati
Daca ai ADS ... acele anunturi, indiferent de reteaua de reclame, arunca cookies pe calculatorul urilizatorului si trebuie avertizat de acest lucru.
Daca ai Analitycs ... tot pe baza de cookie-uri se face asta si ... utilizatorul trebuie avertizat.
Daca ai widget cu likeuri FB sau G+ ... de asemenea cookie ... utilizatorul trebuie averizat.
Totusi... regula de baza este ca avertizarea sa nu fie facuta tacit ci ... consensual, activ. Omul ce intra pe site trebuie sa aleaga in mod express ca accepta. Trebuie sa actioneze in acest sens.
Multe site-uri nu fac asta si inca au conditii de genul ca daca tu ca utilizator continui vizita atunci esti de acord cu politicile de confidentialitate etc.
Acordul trebuie obtinut in mod activ....
La fel la newslettere ... trebuiau facute pana in 25 mai a.i. utilizatorii sa accepte continuarea primirii de mesaje in mod activ, prin actiune.
Nu mai merge sa trimiti mesaje celor ce nu ti-au dat acordul express pana in data de 25 mai ...
 
caut un plugin bun de wordpress pentru GDPR, nu găsesc să se potrivească și pentru mobil, dacă știți de unul bun
 
caut un plugin bun de wordpress pentru GDPR, nu găsesc să se potrivească și pentru mobil, dacă știți de unul bun
Asa cum am spus mai sus askimet are asa ceva, apoi mergi la piese și adaugi din lista chestua cu gdpr.
 
Eu folosesc doua module pe wordpress: Cookie Consent si WP GDPR Compliance. Le folosesc pe astea doua pentru ca sunt usor de configurat si isi fac treaba de minune . WP GDPR Compliance se foloseste la comentarii , contact, woocommerce , unde apare o casuta care trebuie bifata cum ca accepti sa iti folosesti datele si respecti termenii si conditiile ... Daca nu bifezi si nu esti de acord nu poti continua. Eu cred ca este ok .
 
Loading...
Back
Sus