GDevelop

DanN

antreprenor
Registered
Full Member
Freelancer
Web Designer
De curand am auzit de GDevelop un game engine pentru devzvoltatorii de jocuri (atentie) CARE NU AU cunostinte temeinice a limbajelor de programare.
Am zis sa-l incerc (e gratuit/open source) si am ramas uimit de anumite performante si optiuni oferite de GDevelop.

Personal am o anumita afinitate pentru continutul editabil mi-am propus sa ofer membrilor inregistrati pe site-ul meu cateva minute de "relaxare" iar joculetele par sa fie o metoda buna.

In linii mari, ce ofera si ce nu ofera GDevelop...
  • poti sa faci export pentru diferite platforme Web, Facebook Games, OS, android, Windows (native desktop apps)
  • NU este un game engine similar ca performante cu Unity spre exemplu
  • advertising system
  • comunicare net/desktop native app
  • platform deploy

Are si pro si contra motiv pentru care merita incercat.
Nu mai las link ... :) do the huge effort to type in Google search "GDevelop"

Nota: NU ofera capabilitati si optiuni similare cu un game engine profesional dar nici cunostintele de dezvoltare a unui joc nu sunt cerute in aceeasi masura.
Am sa revin (daca nu uit) cu un update la topicul asta pentru ca ma intereseaza si parerea voastra.

Best regards,
Dan N ;)
 
Din ce am vazut pe site pare interesant. Acum sa vedem cat de usor este sa faci un games.
Il voi descarca sa vad daca ma pricep sau nu. :D
Multumesc frumos de share,
 
Din ce am vazut pe site pare interesant. Acum sa vedem cat de usor este sa faci un games.
Il voi descarca sa vad daca ma pricep sau nu. :D
Multumesc frumos de share,

Hello my old friend. :)
A trecut ceva vreme .
Pai poti sa-l testezi... au si versiune web-based app dar nu e chiar completa.
Sincer pe mine unu' ma fascinat inca de la inceput .... nu am ajuns prea departe cu proiectul personal deoarece timpul nu-mi permite dar mi se pare fantastic (parere personala)

Pentru cei care nu au la indemana resurse grafice, am pus cap la cap un Git cu cateva imagini... poate ajuta pe careva :)
 
Hello my old friend. :)
A trecut ceva vreme .
Hello, Sa stii ca e ceva timp de cand nu am mai vorbit.
Ma bucur ca ai revenit.
Pe virus total da ca are HW32.Packed. , insa nu stiu daca este un false positive sau nu.
Developerul vad ca are nume Romanesc. :D

Pentru cei care nu au la indemana resurse grafice, am pus cap la cap un Git cu cateva imagini.
Foarte misto ce ai facut aici. :D
 
Loading...
Back
Sus