Full ssl certificate cloudflare pe wordpress

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cei care aveti site-uri pe wordpress sigur v-ati lovit de problema cu ssl certificate de la cloudflare care nu functioneaza fara plugin si chiar cu acesta doar flexi ssl certificate functioneaza.
Am gasit o metoda care functioneaza atat full cat si strict ssl certificate pe cloudflare pentru site-urile wordpress.

Metoda este sa adaugati doar doua inregistrari dns si gata.
1. va logati in contul cloudflare
2. add site sau click pe site daca este deja adaugat
3. mergeti la sectiunea dns si adaugati doua inregistrari
A record : numesite.com > ip
Cname record: www > @
4. Gata, acum site-ul va functiona fara probleme.

Testat de mine pe 3 site-uri wordpress si totul este ok. Sper sa functioneze la voi voi.
 
Iar pentru cei care folosesc pluginurile pentru a instala ssl de la cloudflare, acesta este cel mai bun tutorial cum sa o faceti corect pas cu pas:

Daca sunteti nou pe CloudFlare (daca dabea acum adaugati site-ul in cloudflare), certificatul ssl devine activ in circa 12, maxim 24 de ore de la propagarea dns-urilor pe cloudflare. Deci faceti cont, treceti site prin clouflare si dabea a doua zi activati ssl prin metoda care o doriti cu plugin sau fara.
 
Eu la un website cand l-am adaugat scria clar ca ssl certificate pending and will be active in 24 hours. Cei drept a fost activ mai devreme, dar tot a durat circa 12 ore. Cateodata arata active in contul cloudflare dupa 5-10 minute, dar tot dura inca cateva ore pana devine activ si pe website.

Am recomandat instalarea certificatului dupa 24 ore ca sa fie activ instant si trecerea sa fie facuta imeddiat, fara nici o problema: deoarece unii incepatori probabil s-ar speria si ar crede ca au stricat website-ul daca le apare vreun advertisment de la ssl. Just in case
 
Poate nu are legatura dar e clar ceva de stiut, am avut probleme cu cateva din site-urile mele la trecerea pe ssl.
Nu sunt internaut destept, am gasit solutia asta prin alta parte, habar nu am daca merge dara ea dar pentru site-urile pe wordpress aparent fara chestia asta in wp-config ssl-ul nu a vrut sa mearga .. mai exact site-ul nu a vrut sa mearga ... poate ajuta pe alti oameni, habar n-am .. (asta se duce in wp-config)
Cod:
if ($_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_PROTO'] == 'https')
          $_SERVER['HTTPS']='on';
Stiu ca am trecut un site de la non https si nu a mers fara codul asta in wp-config ... nu stiu de ce .. dar ma bucur ca am gasit solutia asta ...

Poate cineva care stie despre ce este vorba ne poate explica mai in detaliu.
 
Iar pentru cei care folosesc pluginurile pentru a instala ssl de la cloudflare, acesta este cel mai bun tutorial cum sa o faceti corect pas cu pas:

Daca sunteti nou pe CloudFlare (daca dabea acum adaugati site-ul in cloudflare), certificatul ssl devine activ in circa 12, maxim 24 de ore de la propagarea dns-urilor pe cloudflare. Deci faceti cont, treceti site prin clouflare si dabea a doua zi activati ssl prin metoda care o doriti cu plugin sau fara.

Foarte util acest tutorial, am dat like si vroiam sa-ti multumesc si personal.
 
salut, credeti ca este vreo diferenta intre un ssl free obtinut de la cloudflare sau din cpanel, etc si unul platit de exeplu ( Comodo PositiveSSL de la namecheap) ?
eu tocmai l-am achizitionat o data cu domeniul la oferta doar vreo 2$ in plus in speranta ca fb-ul va tine cont si nu-mi va mai trece domeniul in spam asa repede cum o face de obicei
 
In opinia mea nu este nici o diferenta. Este acelasi certificat iar cel combo care -ai cumpara va scris numedomeniu iar la cloudflare va scris emis de cloudflare.
Un alt lucru la cel cumparat de tine va acoperi doar www si non www, iar orice subdomeniu nu va avea ssl activ. Am facut un tutorial cum poti folosi combo cu cloudflare https://www.roforum.net/threads/certificat-ssl-custom-plus-certificat-ssl-de-la-cloudflare.6196/
La cloudflare acopere orice este inainte de domeniu.com.
Sper sa te ajute raspunsul.
 
Cei care aveti site-uri pe wordpress sigur v-ati lovit de problema cu ssl certificate de la cloudflare care nu functioneaza fara plugin si chiar cu acesta doar flexi ssl certificate functioneaza.
Am gasit o metoda care functioneaza atat full cat si strict ssl certificate pe cloudflare pentru site-urile wordpress.

Metoda este sa adaugati doar doua inregistrari dns si gata.
  1. va logati in contul cloudflare
  2. add site sau click pe site daca este deja adaugat
  3. mergeti la sectiunea dns si adaugati doua inregistrari
A record : numesite.com > ip
Cname record: www > @
4. Gata, acum site-ul va functiona fara probleme.

Testat de mine pe 3 site-uri wordpress si totul este ok. Sper sa functioneze la voi voi.

Am un site nou care l-am instalat pe vestacp. Sunt deja acele inregistrari facute automat de vestacp si automat facute si citite de cloudflare de pe vesta. Daca sunt deja inregistrarile doar trebuie sa modific http in https in admin si gata? Sunt sub 24 ore de la activare pe cloudflare si nu mi-a mers.
 
Loading...
Back
Sus