FREE Google Drive Player Script

WPMT

Active Member
Registered
Full Member
Pentru cei interesati sa afiseze fisiere video de pe google drive am gasit un script destul de bine facut.
Poate fi descarcat de aici -> https://github.com/ArdiArtani/Google-Drive-Player-Script

Se pot usor integra in wp, adauga reclame peste video etc..
M-am jucat un pic cu el aici -> http://wpmoviethemes.com/google-drive/

Tinand cont ca in curand o sa dau unui programator sa continue la dezvoltarea themelor de filme, credeti ca are rost sa integrez si aceasta optiune?
 
Parerea mea este ca mai devreme sau mai tarziu google tot o sa gasesca fisierele.

P.S.: are legatura cu versiunea ultimate contracost postata de @AlexH ?
 
Daca vrei sa implementezi ceva de gen in tema trebuie facut smart si cu cerintele actuale.
Exemplu pus de tine nu ajuta pe nimeni si se poate face cu ce are WordPress default acum.
1. Generat link pentru toate versiunile/calitate
2. Api inclus pentruca fiecare sa isi foloseasca api din propriul cont
3. Hide original link + expire time per link
4. Inteles si aplicat sau solutie pentru limitarile google video
5. Poate chiar sistem de multi ip ori proxy pentru reduce posibilitatea de limitare de catre google.
100. Etc
 
Daca va fi integrat, va fi integrat "as it is", din punctul meu de vedere nu merita mai mult timp irosit pentru a il face mai complex.

Dar am totusi cateva intrebari.
@Mariuselll cum poate sa gasesasca un user obisnuit linkul de pe google drive ca sa poata face raport?
@AlexH cum adica se poate folosit cu ce are wordpress default? ce avantaje aduce folosirea propriului api?
 
cum adica se poate folosit cu ce are wordpress default?
Adica wordress cand pui link la google drive video, face automat embed, fara sa fie nevoie de plugin.
ce avantaje aduce folosirea propriului api?
Pai in functie de tipul la contul google drive ai anumite limitari la vizionari. Daca folosesti api de la tine (developer) eu sunt obligat/limitat de ceea ce ai tu cumparat si daca maine te hotarasti sa nu mai cumperi cereri api, eu raman in aer, plus daca e prin api la tine toate cererile trebuie sa treaca printr-un url de la tine pe server/site. Daca se gasesc 10 site foarte populare si serverul tau este slab, atunci va merge naspa.
De asta e bine ca fiecare sa poata folosi propriul api de la google, plus daca esti smart poti folosi cereri api nelimitata gratis.
din punctul meu de vedere nu merita mai mult timp irosit pentru a il face mai complex.
Atunci nu-l face. Acest tip de player este la cautare, dar trebuie sa aiba cerintele postate de mine mai sus, plus altele.
 
Dar am totusi cateva intrebari.
@Mariuselll cum poate sa gasesasca un user obisnuit linkul de pe google drive ca sa poata face raport?

Foarte simplu. Un mic exemplu simplu de tot: Vezi ai id-ul de la video de sus , adaugi adresa pui id-ul si ajungi pe filmu tau de pe google drive.
image.png
 

Atașamente

  • id.png
    id.png
    99 KB · Vizualizări: 3
Loading...
Back
Sus