Format Computer ASUS cu USB

MarianVIP

Active Member
Registered
Full Member
Salutare,
Am luat un pc cu windows 8 pe el. Incerc si din setarile lui si din bios sa il formatez si sa pun windows 7 dar nu imi citeste stick-ul usb. Am stickul bootabil si l-am folosit mereu pe laptop sau unde am avut nevoie. Numai pe pc asta nu merge. Trebuie ceva special la windows 8 ? Sau e din cauza la PC ?
 
Ai selectat din bios ca usb sa fie primar la boot?
Poti selecta cu F8 imediat ce se deschide si de acolo alegi usb.
Dar dece ai vrea sa treci pe windows 7 de la 8, unde chrome spre exemplu a incetat orice update si multe pagini nu iti vor merge.
Plus ai putea deschide executabilul setup la windows 7 direct din 8 si apoi isi face treaba singur
 
Anul trecut asa am patit si eu..
Am cumparat un laptop nou cu windows 8 pe el instalat din fabrica..dupa vreo doua luni am reusit sa il stric...imi place sa imi bag nasul prin ce nu ma stiu :))
Am incercat sa instalez windows 7 caci il aveam pe un USB..( laptopul nu avea CDRom era ff subtire)..si nu reuseam nici cum sa il instalez ..am incercat cu windows .iso .nimic..nu se instala...
Pana la urma le-am trimis un email ..la celor de la microsoft cum ca am cumparat un laptop cu windows pe el si nu merge si nu pot instala windows7.
Mi-au triis un tutorial cu instructiuni .si mi-au zis sa nu incerc sa instalez windows 7 deoarece nu va merge...asa e facut..sa accepte numai de la 8 in sus...pentru ca tehnologia merge in viitor ..nu in trecut...ceva de genul a fost raspunsul lor...
In consecinta ..lasa windows 7 si instaleaza din nou 8 ..sau 10.. :)
 
daca e pc din generatia asta noua, i3, i5, i7, slabe sanse sa poti pune windows 7, pc-urile noi sint facute direct pentru windows 8 si 10, asa cum a spus si CiNiK.
si chiar daca ai sa reusesti sa ii pui windows 7 prin nu stiu ce trucuri, o sa iti apara foarte des ecran albastru cu tot felul de erori.
 
Mda, cu windows 7 eram obisnuit ... dar nici update la windows 10 nu pot face, imi cere sa activez windows 8 ce il am si ma pune sa bag un cd-key dar habar nu am nu merge nimic din ce am gasit pe net. Sa fac windows 10 pe stick sa fie bootabil e greu ? ca habar nu am sincer :D
 
Sa fac windows 10 pe stick sa fie bootabil e greu ?
Salutare , e foarte simplu de facut un stick cu windows 10 , ai nevoie doar de un stick, rufus (program ce are doar cativa mb si foarte usor de folosit ) si iti mai trebuie o imagine iso de 10 cauta ceva pe torrente cu update din octombrie 2017.

PS: Placile de baza din ultimii ani de la desktopuri cat si de la laptopuri vin cu UEFI ce inlocuieste BIOSul stiut de noi , de asta e foarte greu de instalat windows 7 etc.
Las un link : AICI
 
Cauta in bios daca ai activat "legacy".
 
Am intrat pe site la microsoft si am descarcat un update la windows 10 ... acum am trecut si de treaba cu cd-key, am gasit pe net unu bun si sper sa reusesc sa fac update :D Sper sa imi si placa windows 10 ca altfel nu stiu cum sa fac. Pc-ul meu e un ASUS i5 cu UEFI cum a zis un coleg mai sus, chiar nu se poate sa mearga pe el Windows7 ?
 
Daca iti merge bine pe el win10, iti sugerez sa ramai la el, sunt multe sisteme care nici macar nu accepta drivere mai devreme dee win10, mai puteai sa le pacalesti dar meh ... ce imi da mie cu virgula e de ce ti-a mers win8 pe el si nu mai merge acum ??? (intre psaranteze mai bine ca nu iti mai merge win8, era un kkt de OS)
 
Loading...
Back
Sus