Find my device pe Windows 10

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Din greseala am descoperit acum doua zile ca windows 10 are optiunea care iti permite sa iti gasesti laptopul, desktop, telefon pe care ai instalat windows 10.
Am fost uimit sa vad acuratetea locatiei pe harta, cand am testat sa vad daca imi gaseste laptopul.

Pentru asta click pe setari si apoi pe Confidentialitate
vG4UmZa.png


Acum click pe locatie pentru a activa. Sunt avantaje si dezavantaje cand se activeaza aceasta optiune.
Daca ai un laptop si te plimbi toata ziua prin diferite locatii e bine sa fie activata in caz ca-l pierzi. Daca e un desktop care sta tot timpul acasa si sansele sa ti-l fure cineva este aproape nule, atunci nu trebuie activata.
Daca este activata atunci aplicatiile din calculator, microsoft si oricine care are acces la calculatorul tau iti poate sti locatia, la fel si facebook sau alt sistem online care permite citirea locatiei cand urci o poza sau postezi ceva.
V3nvJ6J.png

qCLcjY9.png


Acum accesati acest link https://account.microsoft.com/devices/about pentru a va conecta la contul vostru microsoft.
tjV83Bz.png


6Re892C.png


Cam asa arata pe harta cand dai sa iti gaseasca dispozitivul. Nu se compara cu datele oferite de google, dar e bine.
7CSQGcT.png



Voi aveti activa aceasta optiune?
 
Loading...
Back
Sus