FFmpeg pentru windows

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cat timp dureaza conversia?
 
Depinde de calculator si configuratia acestuia.
Pe server mi-a luat cam 15 minute conversia, pe laptop a luat 60 minute.
Am vazut ca la filmele mkv care au inclusa una sau mai multe subtitrari da eroare la conversie. Trebuie debifate toate subtitrarile si apoi va functiona bine.
Solutia aceasta este buna daca ai o viteza mica la upload pentru ca ti-ar lua mult timp sa urci si sa descarci pe openload.
 
Depinde de calculator si configuratia acestuia.
Pe server mi-a luat cam 15 minute conversia, pe laptop a luat 60 minute.
Am vazut ca la filmele mkv care au inclusa una sau mai multe subtitrari da eroare la conversie. Trebuie debifate toate subtitrarile si apoi va functiona bine.
Solutia aceasta este buna daca ai o viteza mica la upload pentru ca ti-ar lua mult timp sa urci si sa descarci pe openload.
Pe server ce soft ai folosit? ma intereseaza si pe mine o conversie pe linux care sa se faca mai rapid si sa nu se piarda din claritate. ffmpeg converteste cam greu..
 
Am folosit acelasi program atat pe server cat si pe laptop.
Pe server am windows server 2012 r2 si pe latop windows 10.

Toate sistemele online folosesc ffmpeg pentru coversie.
Uite film de 10Gb facut in 1.13GB
Demo aici http://www.ridtv.net/view/interrogation-2016/QnayW
df2b72168a914ef7b3e3113af415486f.png


Daca vreti sa folosesti pe linux ffmpeg care este mult mai rapid decat windows, dar lar fel conteaza CPU si RAM poti folosi scriptul de mai jos pentru a face install.

Install ffmpeg + codecs pe centos 7
 
Cam ce setări ar trebui folosite la ffmpeg pt a scoate calitate și dimensiune redusa fix ca youtube? Gen dacă 1gb youtube îl face de 300 mb..conversia din pc cu ffmpeg sa scoată la fel..calitate și size.
 
Aceasta este comanda folosita de mine si face ce vrei tu.
Cod:
ffmpeg -i D:/torent/HDTV.mkv -vcodec libx264 -movflags +faststart -threads 0 -r 25 -g 50 -crf 28 -me_method hex -trellis 0 -bf 8 -acodec aac -strict -2 -ar 44100 -ab 128k HDTV.mp4
Te poti juca putin cu ea daca vrei, pentru calitate si mai mare reduci valoarea CFR

Varianta cu subtitrare:
Cod:
ffmpeg -i videp.mkv -vf subtitles=subtitrare.srt -vcodec libx264 -movflags +faststart -threads 0 -r 25 -g 50 -crf 28 -me_method hex -trellis 0 -bf 8 -acodec aac -strict -2 -ar 44100 -ab 128k videoconvert.mp4
Script automat daca ai multe filme/fisiere de convertit
http://www.roforum.net/threads/script-sh-pentru-convert-video-cu-ffmpeg-pe-windows-si-linux.3446/
 
Îl știu dar nu exista mai bun ca ffmpeg.
22GB îl scoți în 1.5GB fără probleme și menține calitatea, gen openload. :)
Dar e bun pentru cine vrea o alternativa.
 
Loading...
Back
Sus