JOB [Fake sau Real] Fabrică din domeniul IT caută muncitori necalificați - express-job.ro

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cei de la express-job.ro care au pagina de facebook ExpressMunca (SK Romania), au facut o campanie pe facebook si care arata asa:
cazare gratuita fake.png

Primul lucru care mi-a atras atentia este Fabrica de IT. Apoi este salariu net de 770 euro cand salariu minim in cehia este de 402 euro pe luna.
La sectiunea comentarii se repeta acelasi raspuns mereu, fara detalii concrete.
trasnport scam locuri de munca.png

Sa luam anglia unde in aproape orice tip de fabrica se castiga mult sub minimul pe economie si timpul de lucru este de minim 10 ore, iar media este de 12 ore, unde pe langa faptul ca esti platit cu 4-5£ pe ora (minimul este 6.38£), esti platit doar pentru 8 ore, iar restul de ore sun neplatite.

Voi ce parere aveti?
Este fake sau real acest job?
Poate cineva sa le trimita numarul de telefon si sa ne spuna ce ofera exact?

Buna ziua. Numarul de telefon la care ne puteti contacta este: +40721206416
 
Ultima editare:
Am facut o cautare rapida si din cate se pare nu e chiar teapa, singurul neadevar fiind legat de salariu. Firma se pare ca duce oamenii la Foxconn.

Ca si parere personala nu inteleg de ce te-ai duce in cehia la munca cand tari ca Germania, Franta sau Anglia (si le amintesc doar pe cele mai populare) iti ofera conditii mult mai bune. Atat financiar cat si de trait.

@AlexH din cercul meu de cunoscuti eu nu am auzit pe niciunul sa se planga de conditiile de munca/salariu din Anglia. Se plang in schimb de chirii scumpe si case reci. :)
 
din cercul meu de cunoscuti eu nu am auzit pe niciunul sa se planga de conditiile de munca/salariu din Anglia. Se plang in schimb de chirii scumpe si case reci.
Pai nu ai sa vezi unul care sa se planga dar realitatea e alta. In tara daca ar munci in aceleasi conditii si pe acelasi salariu ar sari in sus, insa aici tac din gura.
Acum depinde amicii tai in ce domeniu lucreaza. Chiar si in IT unde sa plateste foarte bine, cu salarii care ajung si 600£ pe zi, tot se plang de situatia de la locul de munca.
Cat despre case si chirii e foarte adevarat.
In spania dau pe un chalet cu 220 metri patrati 500 euro pe luna, iar ceva de genul in Anglia fara acelasi conform si conditii, ar ajunge de minim 4 ori ma mult.
Firma se pare ca duce oamenii la Foxconn.
De dus, duc majoritatea, insa ce se intampla dupa ce ajungi este alta treaba.
 
Uite ce am mai gasit despre aceasta firma
Salutare tuturor.
Vreu sa spun tuturor romanilor care vor sa vina in Cehia ca angajati la FOXCONN,prin intermediul firmei de recrutare EXPRES PEOPLE,care are ca reprezentanta in Romania (Sibiu)pe Alexandra Ciobotariu (parca),sa va ganditi de mai multe ori inainte de a lua decizia sa plecati in Cehia la Foxconn.Stiu suna tentant...fara comision...transport gratuit...cazare gratuita.... (am uitat mai este un maimutoi si in Oradea care trimite tot la acest loc de munca,insa Alexandra dirijeaza tot).Ce va spune aceasta Alexandra in tara?ca veti castiga 800 de euro nu?Ca veti primi saptamanal 1000 de koroni pentru mancare adica 40 de euro (care bineinteles vor fi retrasi la salariu,iar primul salariu il veti primi abia dupa 2 luni...)Ce va mai spune?Ca daca nu este de munca tot veti fi platiti,nu?MINCIUNI,ca sa va atraga...Sa va spun cum stau lucrurile.Firma EXPRES PEOPLE castiga 140 kc/ora pentru fiecare om.Tie ca muncitor iti da 50 kc/ora in prima luna iar din a doua 56-60.Restul de bani se impart intre Expres People si Alexandra...adica mai mult de jumatate din banii pe care ii meriti tu iti sunt retrasi de aceasta firma.
Saptamanal iti sunt virati pe card acei 1000 kc numai in cazul in care ai 24 de ore lucrate in acea saptamana,altfel nu vezi banii astia.Ca o mica paranteza,in luna Decembrie se vor lucra doar 3 zile...toata luna...deci bani de mancare saptamanal nu,salariu nu...Cazarea este ok si gratuita.
Deci lunar lucrezi 150-180 de ore lunar(asta in cazuri fericite),dar sunt multi care au chiar sub 100 de ore pe luna.Faceti un calcul si vedeti cati bani castigati lunar...
sa zicem ca esti platit cu 60 kc/ora x 180 de ore (in cazul in care esti cel mai norocos om posibil din firma) = 10800 kc adica 432 euro (1 euro=25 kc ),din acesti 10800 kc scazi acele avansuri saptamanale care ii primesti pt mancare adica 4000 - 5000 kc adica 160 sau 200 de euro (depinde cate saptamani sunt intr-o luna).Deci mai ramai cu 432-160=272 euro...
Oare este chiar asa bine sa pleci in Cehia pentru acesti bani?Sa o intrebati pe Alexandra sau pe celalalt maimutoi!Daca mai aveti alte nelamuriri si doriti sa luati legatura cu mine ma puteti gasi pe mess viorel_chitila este id meu.Intrati acolo si imi lasati ofline.
O zi buna va doresc.

 
Loading...
Back
Sus