Fake News si manipulare pe facebook

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Imaginea de mai jos poate trece ca o ''stire'' normala, dar daca luam in considerare cateva aspecte vedem ca are alt tel.
1. datele sunt scrise in limba romana
2. distribuita pe grupuri din romania
3. romanii sunt de relegie Crestin ortodox

As vrea daca sunteti deschisi si aveti timp sa imi spuneti ce este gresit in text si cum manipuleaza.
religie.jpg
 
Eu am treabă cu religiile în general, toate religiile sunt la fel de vinovate. Toți omoară și acționează în numele zeului pe care îl venerează. Nu cred ca e nevoie ca un muritor să apare un zeu. Fiecare dacă si-ar vedea de treabă ar fi super.
 
Facebook in primul rând nu e o sursă de informație oficială. 99% e pamflet, meme, clipuri montate, etc. Fiecare trage cum poate să câștige popularitate. Nu iau de bună nimic din ce văd pe Facebook. Nu manipulează nimeni, din moment ce poate sa scrie acolo cine vrea ce vrea sub anonimat, îți dai seama ce iese.
Creștinismul are o vină foarte mare, pentru că ortodocșii spre exemplu, presupun că doar religia lor e adevărată. Măcar să tacă să nu ii provoace pe ceilalți. E o chestie de proastă educație și cultură proastă tot ce ține de religie. Poți crede in divinitate si fără să te bați cu cărămida in piept si să faci bine și ca vrei, nu doar de frică ca mergi in iad. Sunt prea multe chestii in religii care strică armonia, de asta refuz să le urmez. Sper ca ți-am dat un răspuns să te mulțumească.
 
Cum să facă creștinii cruciade?
tJGuY3X.png
 
Pentru cei care nu au inteles.
1. Crestinismul se imparte in mai multe categorii/religii
2. Romania este de religie Crestin Ordotoxa
3. Toate acele crime au fost facute de Crestin Catolic
4. Crestin Catolic la randul lor se impart in multe alte categorii/religii
5. Toate acele crime sunt reale dar nu facute de Crestin Ortodox
6. Inchiziția este Crestin catolic
7. Crestin Ortodox nu a fost implicata in cruciade sau acest timp de ucideri in masa.
Creștinismul are o vină foarte mare
Este ca si cum ai spune ca Toti Romanii sunt de vina pentru un lucru. Am explicat mai sus si nu poti generaliza asa cand vorbim de crestinism.
pentru că ortodocșii spre exemplu, presupun că doar religia lor e adevărată.
Pai te inseli aici. Nu stiu cat stii despre religia noastra dar niciodata nu a spus asta, ba chiar suntem una dintre cele mai deschise religii in comparatie cu altele.
Ce ar trebui sa stii despre ortodoxie:
1. nu te obliga sa mergi la biserica asa cum o fac alte religii. Poti fi alaturi de dumnezeu acasa si nu neaparat sa mergi la biserica.
2. nu te obliga sa platesti lunar bani la biserica asa cum o fac altele religii. Vezi exemplu catolicilor din Spania, unde pentru orice pacat iti spune popa, ca trebuie sa platesti suma X de bani si dumnezeu iti va ierta pacatele.
3. in ortodoxie este chiar pacat daca te dai mare in vazul lumii cat de religios esti. Ma refer aici sa iti faci cruce in public, sa te inchini in mijlocul strazii, etc. Religia noastra spune ca nu trebuie sa te dai mare pentru a fi aproape de dumnezeu si chiar recomanda sa o faci in privat.
E o chestie de proastă educație și cultură proastă tot ce ține de religie. Poți crede in divinitate si fără să te bați cu cărămida in piept si să faci bine și ca vrei, nu doar de frică ca mergi in iad.
Iar faci confuzie aici, pentru ca ortodoxia nu face asta, iar la ce te referi tu este religia musulmana si cea catolica.
Mesaje ca ale tale, care tu la randul tau facand confuzie din lipsa de informare, va face pe altii sa creada ca asa este, care si ei sunt in aceiasi oala ca si tine.
Sunt prea multe chestii in religii care strică armonia, de asta refuz să le urmez
Asta e alegerea ta dar faci confuzie intre religie care le bagi pe toate in aceiasi oala si divinitate.
 
Alex, îmi zicea cineva de lumina sfântă, de ce se aprinde doar la ortodocși și la restul nu? Dacă e s-o luăm logic, nu are logică :))) Divinitatea îi iubește pe toți, faza cu lumina sfântă doar la unii și la alții ba, mi se pare o țigăneală dintre cei care țin acel "jesus events" sau cum se cheamă. Blamăm pe Dumnzeu dacă ceva nu e bine și ne resemnăm că aia ne e soarta, dacă te prinde nevasta cu alta, ziic că și-a băgat dracu coada și ai picat în ispite. Chiar am analizat mulți creștini înrăiți, și majoritatea bleamează în continuu, nu-și asumă mai nimic. Nu generalizez, am zis că unii, o mare marte. Dar ca orice pădure, fiecare are uscăciunile ei.
 
Tot nu inteleg dece deviezi de la discutie. Subiectul eu altul si ti-am explicat mai sus despre ce este vorba. Nu discutam acum care religie este mai buna sau mai rea.
Daca ai intelege natura umana apoi ai intelege dece tot omul da vina pe x, y, z si cum sta treaba cu religiile.
Incearca sa gandesti pentru tine, sa ai propria opinie (cu siguranta vei spune ca o faci deja), deschide ochii si vei avea o mare surpriza, dar in acelasi timp si o mare frustrare.
 
Pentru cei care nu au inteles.
1. Crestinismul se imparte in mai multe categorii/religii

Foarte corect ce zici tu aici.
Cele mai importante religii:
1. Crestini 31.7% (2.2 miliarde)
2. Musulmani 23%
3. Hindusi 15%
etc

Pe noi ne intereseaza crestinismul, da?
Crestisinsmul se imparte in:
50% Romano-Catolici
36.7% Protestanti
11,9% Ortodoxi


Si aici vreau sa ajung. Ortodoxii reprezinta 4% din numarul total de oameni din lume. Adica undeva la 260 milioane din 7 miliarde.
Dar hei, asta e religia adevarata, restul de 96% sunt niste prosti si vor arde in iad ca nu vad religia adevarata ;)
[/QUOTE]
2. Romania este de religie Crestin Ordotoxa
Romania e stat laic, nu are religie nationala. In romania sunt 18 religii și culte religioase.

3. Toate acele crime au fost facute de Crestin Catolic

Corect

4. Crestin Catolic la randul lor se impart in multe alte categorii/religii
Fals. Care?

5. Toate acele crime sunt reale dar nu facute de Crestin Ortodox
Corect
6. Inchiziția este Crestin catolic
Corect
7. Crestin Ortodox nu a fost implicata in cruciade sau acest timp de ucideri in masa.
Corect

Cat despre ortodoxism, mai vreau sa iti arat o statistica.
Rusia: 101.450.000 ortodocşi , adică 39% din numărul total
Ucraina: 34.850.000 ortodocşi , adică 13,4%
România: 18.750.000 ortodocşi , adică 7,2
Grecia: 10.030.000 ortodocşi , adică 3,9%
Serbia: 6.730.00 ortodocşi
Bulgaria: 6.220.000 ortodocşi
Belarus: 5.900.000 ortodocşi
Georgia: 3.820.000 ortodocşi
Republica Moldova: 3.270.000 ortodocşi

Cam astea sunt tarile care formeaza marea familie ortodoxa. Acum luati-le pe toate si uitati-va unde sunt ele in comparatie cu restul lumii. (financiar, cultural, economic etc)
Cei care blameaza religia, o blameaza intru totul ei. Indiferent ca e catolicism, ortodoxism sau alta ramura a religiei.

Cum zicea un prieten, in curand o sa putem merge in vacanta pe marte si inca sunt oameni care cred in persoane imaginare.
 
Romania e stat laic, nu are religie nationala. In romania sunt 18 religii și culte religioase.
Ma referal la general, ca religie predominanta in Romania.
Uite o llista aici https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Catholic_religious_institutes
Mai pot da alta daca nu te convinge.
Cum zicea un prieten, in curand o sa putem merge in vacanta pe marte si inca sunt oameni care cred in persoane imaginare.
Omul va crede si peste 2000 de ani in ceva imaginar si oricat de pagan, ateu ai fi, la un moment dat si TU vei crede in in acea persoana imaginara, indiferet la cate sute de ani lumina de pamant te-ai afla.
Este in natura noastra sa cautam ajutor, tarie, inspiratie in divinitate sau persoane invizibile asa cum numeste amicul tau.
 
Well, zicea povestea odată un înțelept că se juca un copil pe plajă și săpa în nisip. Se tot mira copilul de frumusețea valurilor cum mângâie nisipul și a început să sape o groapă micuță. Încerca să bage toată apa mării în gropița lui. Așa mi-a explicat înțeleptul că atunci când o să reușească să bage copilul toată marea în gropița lui, atunci o să înțelegem noi divinitatea. Și mi se pare foarte tare metafora. Gropița e mintea noastră și toată marea reprezintă informația și ce înseamnă divinitatea, nu avem cum să înțelegem dacă nu avem capacitatea. De asta zic, să fim buni că asta simțim și că asta vrem să primim și noi. Dacă eu aș fi divinitate, l-aș ajuta și pe "prostul" care nu crede în mine, pentru că eu de multe ori n-am crezut nici în mine, dapoi în altcineva.
 
Loading...
Back
Sus