Faci comanda Online?

DanN

antreprenor
Registered
Full Member
Freelancer
Web Designer
Pentru ca situatia de fata nu imi permite mai multa flexibilitate, sunt nevoit sa facem comanda online la mancare...
Aici intra ambele servicii legate de alimentatie, prin aplicatia Bringo si meniuri (sau mancare gatita)

Nu stiu daca serviciul Bringo (sau ceva similar) este disponibil si in alte orase, dar pe scurt, este o aplicatie care-ti permite sa adaugi produse in cosul de cumparaturi, livratorul le ia din magazin si ti le aduce acasa.
La inceput, a fost chiar ok, preturile de magazin, livrare rapida, plus taxa de livrare care este foarte decenta (parerea mea)
In ultimul timp au inceput sa dea chix... produse lipsa, produse in plus, adaugi din magazin un produs, la tine ajunge alt produs, livratorul stramba din nas daca ii dai 2lei marunt ca sa iti poata da rest 10 lei rest...(astazi)

Ok, hai sa aruncam o "privire" si la gigantii gen FoodPanda.... care, practic este un director online ce afiseaza produsele si serviciile restaurantelor, pizzeriilor (servicii catering) inscrise in serviciul FoodPanda si call center
Pana nu demult rate-urile (voturile) pentru majoritatea serviciilor afișate erau mari, dar pur si simplu "fake" pentru ca este imposibil sa faci comanda de mancare, lumea se plange in continuu de calitatea produselor si totusi pe FoodPanda voturile serviciului respectiv era de 5 stele... pe facebook de 2 stele...

As putea sa mentionez cateva servicii pe care le folosesc (in Bucuresti) pentru a face comanda online si in care am incredere, dar nu vreau sa fac publicitate nimanui (gratuit).

Poti extinde aria de "comanda online" si asupra altor servicii sau site-uri online si sa ne impartasesti din experienta proprie, veridica.
Emag spre exemplu (am si pentru ei bile negre, bile albe)
 
Desi pe unde umblu sunt considera putin invechit, de moda veche, taran, sclifosit, Roman, pentru simplu fapt ca prefer sa imi pregatesc mancarea, care in general se intampla pe la 3 dimineata.

Pe partea de mancare prefer sa o pregatesc eu decat sa cumpar gata facuta, de asta imi este greu sa gasesc un restaurant sau loc care ofera mancare si sa imi placa.

La fel ca tine timpul imi cere la multe sa comand online pentru ca e mai usor, chiar mai ieftin, insa odata ce mi-ai dat gres la o comanda, urmatoarea nu va mai fi.

In Romania nu am multe experiente pentru ca prin 2007 nu era o moda sa comanzi mancare online si chiar orice altceva.
Prin UK sau Spania am destul experienta.
Ce am observat la mai toate serviciile de livrare la domiciliu si aici ma refer la mancare este ca dupa 1-3 comenzi, trebuie sa te astepti la una naspa.
Nu stiu prin ce logica merg ei, dar eu mereu am patit asta.
Primele 3 comenzi erau super, fara sa am ceva de reprosat, nici macar ceva mic, totul la timp, mancarea super buna si destula, gustoasa, pret bun.
Apoi se intampla ca in loc de 30 minute sa fie o ora sau chiar doua, mancarea sa fie mai putina si fara gust, cred ca nici porcii nu o mancau.

Pentru o perioada in UK comandam cam tot ce aveam nevoie din marile marketuri, de la ceapa, pana la paine, desigur, nu una cate una.
Aici e o problema foarte grava care nici un Romania nu o gasesti.

  1. multe produse expirate
  2. produse lipsa sau intr-o stare foarte naspa
  3. mereu ti se spune ca ajunge intre ora X si Y, insa ajunge mult mai tarziu si daca in mod normal iti da un telefon sa iti spuna ca ajunge in X minute, nu se mai face. Comanda ori se intoarce la magazin si nema bani, fie ti-o lasa la usa.
  4. Depinde pe cine nimeresti sa iti livreze, ca de stai la et 3 si chiar daca ai lift nu ti-o aduce si te trezesti cu ele jos, chiar daca este stipulat ca livrarea se face pana la usa apartamentului, chiar daca acesta este la et 10.
  5. daca dai ciubuc bun e posibil sa primesti marfa intr-o stare mai buna si sa ti-o aduca la usa, daca dai 2-5£ atunci trebuie sa te astepti la surprize, desi nu esti obligat sa dai nimic.


In general la orice comand online ma uit bine, verific site, recenzii pe mai multe surse si daca am cea mai mica indoiala nu cumpar.

Cum am spus mai sus, daca odata mi-a gresit comanda, urmatoarea nu va mai fi.

De asta prefer cel putin la mancarea sa imi fac timp si sa merg personal sa cumpar, plus abia mai iau o pauza de la ce fac plus o gura de aer ''curat''.

Site de pe care nu as cumpara niciodata este ebay.
Mancare nu as cumpara / comanda niciodata de pe Just Eat UK si Spania
 
Loading...
Back
Sus