Facebook F-Secure si Trend Micro House Call metoda prin care esti spionat

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In topicul trecut discutam cum facebook m-a obligat sa descarcat un program pentru a scana de virusi si mallware.
Astazi @Mariuselll mi-a spus pe skype ca ii cere acelasi lucru dar apare alta firma care face scanarea.
ihCQBYF.png


Asa ca m-am pus pe cautat sa vad ce spune lumea, care este treaba. 9.9 din 10 persoane spun ca este un tool de spionare a facebook si nu are treaba cu securitatea calculatorului tau. Daca luam in calcul si faptul ca facebook in ultimul timp obliga userii sa trimita copie dupa ID atunci ceea ce spune lumea este adevarat.
Cele doua programe instalate nu apara in control panele, asa ca trebuie sa le cautati manual si apoi sterge. Chiar si asa nu pot sti ce a instalat si unde a lasat urme in calculator.
hmJMgo2.png


In functie de versiunea la windows care o aveti instalata si programele folosite cautati acesti termeni:
F-Secure
Trend Micro House Call
Trend Micro

Puteti citi mai multe despre asta aici:
https://www.reddit.com/r/techsupport/comments/2nki3e/facebook_forced_me_to_download_their_antivirus/
http://blog.trendmicro.com/facebook-integrates-housecall/

Eu le-am cautat si sters manual si e nevoie de drepturi de admini sa-l poti sterge. In program data l-am gasit dar in users/allusers nu il gasesc chiar daca am setat sa imi arate si fisierele ascunse. La cautare imi arata ca exista in acea locatie.

Plus dupa ce a facut acea scanare mi-a dezactivat/sters toate extensiile de la google chrome.
 
Faza . Am dat scanarea aia dar timpul nu mi-a permis sa astept sa termine asa ca am inchis browseru ( Opera ) . La lucru am intrat pe Chrome - Facebook exact cu acelasi usernam cu care am patit treaba asta. Si culmea merge. Eu cred ca daca incerci " alea si alea si iara alea " ( Nu pot zice ce :) ) facebook te banuieste si te baga la verificari amanuntite.
Dar am gasit o metoda noua cum sa scap de urmarirea asta de la facebook - Nu ajuta doar sa stergi cache din browser. Azi sper sa o testez sa vad daca merge .
 
Eu cred ca daca incerci " alea si alea si iara alea " ( Nu pot zice ce :) ) facebook te banuieste si te baga la verificari
Asta e altceva dar sunt destui care nu fac decat sa intre pe facebook si sa vorbeasca cu prietenii si tot le cere aceste verificari.
Eu pe contul personal nu fac nimic suspect si pe acesta am probleme, nu pe altele. :p
 
Revin cu un raspuns la faza cu scanarea. Am lasat mai bine de 4 ore sa scaneze dar nu s-a intamplat nimica. Satul sa tot astept am inchis pagina de facebook si am sters cookie , tot din browser . Am folosit Opera. Dupa ce am facut asta nu mi-a mai cerut sa scanez de virusi calculatoru. dar pe Chrome cand am intrat si am incercat cu acelasi cont sa ma loghez a aparut iara ( Aici nu am sters nimica dar urmeaza).
Asa ca daca intampinati tamp[enia asta cu scanarea de la facebook sterge-ti istoricul , cache si incercati iara . Nu lasa-ti facebook si alte site-uri sa faca asa ceva in Pc-ul vostru, pentru ca nu stiiti niciodata ce ascund programele astea si informatiile din calculator sunt ale voastre nu trebuie sa aibe ei acces.
 
Loading...
Back
Sus