Facebook ban drepturi de autor .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Pentru ca este a doua oara cand mi se intampla am zis sa scriu si pe forum despre noua moda de a primi ban pe facebook .
Am o pagina de facebook destul de maricica unde imi postez filmele si bineinteles ca vin cu fotografie cu tot asa ca am primit de doua ori ban cate trei zile pentru aceste imagini .
Din ceea ce mai spune facebook ar trebui sa sterg mai tot ce cred ca nu are drept de autor altfel risc sa-mi pierd atat contul cat si pagina .
 
Era de asteptat asta, pentru ca facebook este o sursa foarte mare de trafic pentru multe site-uri de filme online. Asa ca marile case de productii pune facebook sa le stearga.
In acelasi timp e posibil ca cineva sa iti faca raport la postari pentru a inchide pagina, sa pierzi trafic la site, etc.
S-a discutat acum ceva vreme legat de aceasta problema pe facebook. Oficial facebook nu va pune niciodata in practica asa ceva pentru ca si-ar pierde scopul si de aici userii, traficul, banii, etc.
 
Facebook a inceput sa-si arate coltii ! Am pus un video facut de mine cateva slideuri si o melodie dar negativ la pian ... spune ca incalc drepturi de autor ...
Nu stiu ce incalc sau ce bani fac eu pe facebook dar incep sa cred ca urmeaza o perioada grea astfel incat vrei sa faci altceva decat sa pui ceva simplu trebuie sa platesti !
 
urmeaza o perioada grea astfel incat vrei sa faci altceva decat sa pui ceva simplu trebuie sa platesti
Asta e si ideea. Facebook a testat in trecut si chiar acum multe metode de a scoate bani d ela utilizatori. Pe langa ca iti umple feed-ul cu reclame, te mai pune sa platesti pentru diverse optiuni, servicii.
Cum este in unele tari ca te pune sa platesti 5 euro pentru a trimite un mesaj cuiva care nu este in lista de prieteni.
Facebook este doar pentru bani si serviciile sunt facute pentru marile companii, noi aia mici care aduce trafic, postam continut suntem niste sclavi. Facebook nu mai este demult pentru oricine.
 
Mai si la noi a sters o postare, si din cate am inteles daca se mai repeta nu doar ca baneaza pagina, dar baneaza si administratorul paginii.
 
Deja sunt ferm convinsa ca am un binevoitor care imi face raport regulat la pagina de filme , primesc la cate cel mult trei zile mesaj ca s-a mai sters o fotografie ban trei zile , ceea ce nu inteleg , desi primesc mesajele postez normal fara probleme ( o fi ramas robotul blocat la mine ).
 
Facebook incepe sa fie istorie usor usor. Mai bine te profilezi pe alte siteuri pentru trafic sau un seo mai bun. Daca reusesti ca traficul sa iti vina din google, cu un seo bun, de ce mai stai sa te chinui sa faci reclame, postari pe siteuri de socializare, etc.? Nu zic ca nu ajuta si alea, dar dai prea multa importanta unui site si acela este facebook in loc de google.
 
Facebook a devenit deja istorie pentru multi dintre cei vechi pe facebook care au facut destul de multi $$$.
Ideea este ca totul a luat o intorsatura rea peste noapte la care nimeni nu se astepta.
Daca pana acuma faceam conturi de facebook si acceptam poate si 2000 de cereri pe zi si nu primeam nici un avertisment, astazi deja incepe cu verificari de buletin direct, numai stam la discutii ca verificare nr de telefon/prieteni/comentarii sau altceva direct buletin. (Mai rau este ca daca nu verifici buletinul in 15 zile primesti direct disable account.
Daca pana acuma la o pagina de facebook cu 10k+ likes trebuia sa primesti pentru 30-40 de report-uri pt a primi o mica verificare, recent am ramas cu gura cascata cum la o pagina care aveam doar 4k likes si am primit de la mai multe persoane ca sa nu ii mai disper cu invite-urile la pagina niste amenintari si au fost in numar de 4-5 persone am primit direct disable account la contul de administrator, fara absolut nici o verificare in prealabil, nici macar cea de buletin.
Treburile sau stricat foarte rau, si nu vreau sa ma gandesc la ce urmeaza.
Tare curios sunt oare cum o sa verifice facebook acuma stirile false dupa ce a scos buletinul de "fake news" !
Sa fie oare Teo Trandafir cea care pica prima, ca minte de ingheata apele sau va trebui sa ne orientam ca cei ce la ziarul Libertatea si sa punem un "?" la finalul oricarui titlu, si sa il transformam in intrebare !

Va salut
 
Loading...
Back
Sus