Opinie Experimentul - Facebook toate serviciile căzute

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Stiti cu totii ca ieri pentru câteva ore toate serviciile Facebook au căzut.

Paniaca mare la nivel mondial si am fost nevoiți cu totii sa folosim sistemul normal de sunat sau sa vorbim intre noi.

"Evenimentul" de ieri ne-a aratat cat de puternic este Facebook si dece toți vor sa-l controleze.

Nu știu cum a fost la voi insa la mine, panică mare de tot.

95% din cei care am interacționat ieri primul lucru care ma întrebau era daca imi merge netul.
Le răspundeam ca DA, la care ei imediat ma întrebau daca imi merge Facebook, WhatsApp, Instagram.
Le răspundeam normal ca nu, atunci cum iti merge netul daca acestea nu merge.

Majoritatea fac o mare confuzie, cred cu tarie că internet se rezuma la serviciile Facebook si altceva nu există.

Am incercat sa le explic ca Facebook nu este internetul si ca e doar in serviciu, ca pot accesa alte servicii gen YouTube, Google, Reddit, etc.
Răspunsul lor a fost sec. Eu nu folosesc asa ceva si asta nu e internet.

Astăzi doar despre asta s-a vorbit si nu te puteai înțelege cu ei, pentru ca Facebook este internetul si nu există altceva.

Va imaginați ca unii au spus ca daca mai cade asa, isi vor cumpăra un Nokia din ala vechi pentru a putea suna pe "stilul vechi" (sa se exprimau ei) ca telefoanele astea smart nu mai sunt bune daca nu pot suna pe Whatsapp.

Le-am spus că fiecare telefon are acel "stil vechi" de sunat si nu mă credeau, pentru ca ei suna doar pe Whatsapp.

La voi cum a fost?

Nu vreau sa fiu înțeles greșit si nici nu atac pe nimeni, poate fi doar o coincidență, insa toți care spuneau ca Facebook este internetul, sunt vaccinați. :)
 
Nu vreau sa fiu înțeles greșit si nici nu atac pe nimeni, poate fi doar o coincidență, insa toți care spuneau ca Facebook este internetul, sunt vaccinați. :)
Cred că este puțin periculos ca atât de mare putere să fie în mâinile unui singur om și mai exact Mark Zuckerberg.

Vizavi de ceea ce ai spus la sfârșit că vaccinații gândesc altfel am remarcat și eu acest aspect.

Mă uit totuși în Australia și ce se petrece acum acolo este o dictatură mai mare ca în China. Si acest lucru a fost posibil datorită faptului că vaccinarea a fost într-o proporție foarte mare.

Atenție! Cu toate că lumea s-a vaccinat țara este in lockdown de 400 de zile. Este pușcărie curată. Lumea este ținută în casă și dacă postezi ceva pe facebook ce nu le convine te arestează.
De asemenea în orașele care ies la proteste se închide internetul cu totul.
 
Atenție! Cu toate că lumea s-a vaccinat țara este in lockdown de 400 de zile. Este pușcărie curată. Lumea este ținută în casă și dacă postezi ceva pe facebook ce nu le convine te arestează.
De asemenea în orașele care ies la proteste se închide internetul cu totul.
Același lucru este si in unele zone din Anglia.
Cel puțin online nu poti posta nimic ca vine garda acasa imediat sau te trezești fara net, dar factura continuă sa vina.

Cam același lucru este si in new Zealand unde chiar au construit de anul trecut lagare de concentrare pentru cei nevaccinați.

Au trecut deja câteva zile si majoritatea tot nu vor sa înțeleagă, sa faca diferența intre serviciile Facebook și internet.
 
#OFFTOPIC
Am mai auzit si ca Anglia cu 90% vaccinati, tot pe lista rosie sunt. Asta referitor la vaccin.

#On
Nici nu mi-am dat seama ca nu merg cele 3.
Eram ori aici , ori pe alte site-uri.
Oricum, 90% din cunoscutii mei, nu stiu altceva decat fb, mess, watsapp, tiktok, insta.
Daca ii pui sa caute o stire, o lege, ceva despre alte lucruri-locuri, etc, habar nu au.
Cum ziceati, asta inseamna internetul pentru ei!
Dar, cand stai cu ei de vorba, zici ca au descoperit America si inventat roata!

Din pacate, asta se doreste si se face in Romania!
Analfabeti functionali.
 
Loading...
Back
Sus