Experiment " Live youtube"

remussik

Member
Registered
Full Member
Acum vreo 5-6 zile am facut un mic experiment pe yt, ceva de genu "cum faci bani..." , ceva simplu , fara promovare insa o atentie mai mare la SEO , ceea ce ma si ajutat in cautari. Live-ul a durat 3-4 ore , canalul are parteneriat cu Fullscreen, rezultatele au fost bune la partea de trafic, abonati nu si la partea financiara :)) , rezultatele le aveti mai jos cu print screen din cont . Oare care sa fie problema de nu au aparut reclame mai multe?











 
1. scrie clar ca imaginile postate in topic sa fie puse direct pe forum si nu pe surse externe pentru ca dupa o anumita vreme sunt sterse si nu apar in topic.
2. am facut si eu test de acest gen pe youtube unde la trafic si subscribe a fost foarte bine. La mine a durat ceva mai mult Experienta mea LIVE pe youtube
3. cand faci live si ai activitate pe chat, youtube iti sugereaza live-ul la useri care nu sunt abonati la canalul tau. Din statistici se vede ca 50% din trafic a fost din clipuri sugerate.
4. majoritatea userilor vin de pe device mobile, iar pe aceste device afisarea ads este limitata
5. se stie ca google si alte retele afiseaza reclama pe baza de cookie iar daca userul sta toata ziua pe facebook unde se cearta cu lumea si nu viziteaza nimic altceva, atunci slabe sanse sa-i afiseze reclama. Aici se poate face ceva daca titlul, descrierea, tag la live este bine optimizat pe subiectul care ai facut live. Daca ai facut live pe nisa games care contine un joc sau mai multe e recomandat ca numele la acestea sa fie in titlul, descriere, tag, etc.
6. din cate vezi doar pe doua tari ai fost platit
7. exista optiunea ad breaks care o poti activa la anumite intervale de timp.
 
1.O sa editez si o sa urc imaginile
2.Mai am un live de curand la activ si pot spune ca am castigat peste 800 de abonati in acel live
3.Am observat si eu , daca ai activitate pe chat se vede imediat cum creste traficul
4.Si eu m-am gandit la asta , vad ca multi intra de pe mobil , o sa gasesc o metoda sa am beneficii si de pe urma lor :))
5.Am avut titlu , descriere chiar detaliata , si taguri o sa vad ce mai pot face, o sa ma mai documentez
6.Ciudat ca doar atat, ma indoiesc ca din atatia sa plateasca asa, macar 1% daca platea era ceva
7.Am activat-o de mai multe ori , am si intrebat pe chat daca le apare vreo reclama :)) si mi-au raspuns ca nu
 
Loading...
Back
Sus