Opinie Exista crima perfecta?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Există oare crima perfecta?
Legal ti se spune ca nu există, dar daca ne uitam in istorie vedem o grămadă de crime a căror autor nu se cunoaște.

De dragul discuției cum credeți ca ar fi crima perfecta in viziunea voastră?

Eu cred ca există crima perfecta si este relativ usor sa o faci.
Secretul cel mai important este sa iti tii gura si sa iti vezi de viata ta.

Are oare cineva curaj sa isi spuna parerea la un subiect atat de special si posibil cu implicații?
 
Cazul Elodia mi se pare un model de "crima perfecta" din punctul meu de vedere!
De altfel sunt convins că există acest lucru,doar că nu oricine e capabil sa privească o crimă și din alt punct de vedere nu numai cel al autorului! :-??
 
nu oricine e capabil sa privească o crimă și din alt punct de vedere nu numai cel al autorului! :-??
Asta mi-a placut foarte mult.
Stiind ca exista crima perfecta si o poti face perfecta, ce te opreste atunci sa o comiti?
 
Există oare crima perfecta?
Legal ti se spune ca nu există, dar daca ne uitam in istorie vedem o grămadă de crime a căror autor nu se cunoaște.

De dragul discuției cum credeți ca ar fi crima perfecta in viziunea voastră?

Eu cred ca există crima perfecta si este relativ usor sa o faci.
Secretul cel mai important este sa iti tii gura si sa iti vezi de viata ta.

Are oare cineva curaj sa isi spuna parerea la un subiect atat de special si posibil cu implicații?
O crimă poate exista doar in virtutea in care există o lege care să condamne crima. Dacă această lege nu există nici incriminarea nu poate exista. Prin urmare nu există crima perfectă decât dacă cel care a comis crima nu este om (nu recunoaște existența unei autorități fie din lumea aceasta, fie divină). Poate pare un paradox dar neîngrădirea unor libertăți ar desființa de fapt umanitatea din om și doar lipsa umanității (ceva inuman) ar putea comite crima perfectă. Legea este baza umanității și își are rădăcinile chiar din Rai "Să nu mănânci din pomul cunoștinței binelui și răului...". Cine nu se supune nimănui , nici măcar Lui Dumnezeu, nu poate fi om.
 
Loading...
Back
Sus