Eroare "Earnings at risk - You need to fix some ads.txt file issues to avoid severe impact to your revenue."

jonas

Member
Registered
Full Member
Am Google Adsense de mai bine de 1 an de zile. Astăzi am primit eroarea "Earnings at risk - You need to fix some ads.txt file issues to avoid severe impact to your revenue.".

Am verificat dacă am acest fișier. Fișierul se află pe server. Dar tot primesc această eroare.

Mă puteți ajuta cu un sfat? Este cam ciudat, până ieri, totul era ok și astăzi am primit acest mesaj.
Singura cauză ar putea fi robots.txt dar nu văd ce ar putea face ca google să nu vadă acest fișier.

"User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /refer/
Disallow: /feed/
Disallow: *?s=*
Disallow: /readme.html
Permite: /wp-admin/admin-ajax.php"

Mulțumesc în avans.
 
vezi daca cache influenteaza cumva, sau httacces. Incearca sa deschizi fisierul de pe alt broweser, alt ip, etc si vezi daca merge. Daca totul e ok, astepti pana dispare mesajul.
 
vezi daca cache influenteaza cumva, sau httacces. Incearca sa deschizi fisierul de pe alt broweser, alt ip, etc si vezi daca merge. Daca totul e ok, astepti pana dispare mesajul.
Am deschis și în alte programe de browser și pot vedea codul din ads.txt. Nu am făcut nimic special la site, nu am adăugat plugin-uri noi și nu am modificat documente importante din html-ul public.
Astăzi m-am trezit cu acest mesaj. E foarte curios.
Am adăugat și "Allow: /ads.txt" în robots dar degeaba și l-am sters.
 
Există câteva motive posibile pentru care ați primit această eroare chiar dacă totul era în regulă înainte. Iată câteva lucruri pe care le puteți verifica și încerca să rezolvați problema:

  1. Verificați dacă fișierul ads.txt există și este corect în rădăcina domeniului dvs. web. Asigurați-vă că nu există erori de scriere sau de format în fișierul ads.txt.
  2. Verificați dacă adresa URL în cadrul fișierului ads.txt corespunde cu adresa URL a site-ului dvs. web. Este posibil ca adresa URL să fi fost modificată accidental sau să fie greșită.
  3. Asigurați-vă că fișierul ads.txt este public și accesibil pentru crawlerul Google. Verificați permisiunile și asigurați-vă că nu există restricții de acces care să împiedice crawlerul Google să citească fișierul.
  4. Actualizați fișierul ads.txt dacă ați încheiat parteneriate cu noi entități sau ați modificat setările contului. Asigurați-vă că adăugați toate entitățile corespunzătoare în fișierul ads.txt.
  5. Verificați dacă există alte erori sau avertismente în contul dvs. Google AdSense. Este posibil ca eroarea "Earnings at risk" să fie legată de alte probleme sau încălcări ale politicilor, care trebuie rezolvate pentru a vă proteja veniturile.
Dacă nu sunteți sigur de modul de rezolvare a acestei erori sau dacă problema persistă, vă recomand să contactați suportul Google AdSense pentru asistență suplimentară. Ei pot oferi orientări specifice privind situația dvs. și vă pot ajuta să rezolvați problema cu fișierul ads.txt.
 
Există câteva motive posibile pentru care ați primit această eroare chiar dacă totul era în regulă înainte. Iată câteva lucruri pe care le puteți verifica și încerca să rezolvați problema:

  1. Verificați dacă fișierul ads.txt există și este corect în rădăcina domeniului dvs. web. Asigurați-vă că nu există erori de scriere sau de format în fișierul ads.txt.
  2. Verificați dacă adresa URL în cadrul fișierului ads.txt corespunde cu adresa URL a site-ului dvs. web. Este posibil ca adresa URL să fi fost modificată accidental sau să fie greșită.
  3. Asigurați-vă că fișierul ads.txt este public și accesibil pentru crawlerul Google. Verificați permisiunile și asigurați-vă că nu există restricții de acces care să împiedice crawlerul Google să citească fișierul.
  4. Actualizați fișierul ads.txt dacă ați încheiat parteneriate cu noi entități sau ați modificat setările contului. Asigurați-vă că adăugați toate entitățile corespunzătoare în fișierul ads.txt.
  5. Verificați dacă există alte erori sau avertismente în contul dvs. Google AdSense. Este posibil ca eroarea "Earnings at risk" să fie legată de alte probleme sau încălcări ale politicilor, care trebuie rezolvate pentru a vă proteja veniturile.
Dacă nu sunteți sigur de modul de rezolvare a acestei erori sau dacă problema persistă, vă recomand să contactați suportul Google AdSense pentru asistență suplimentară. Ei pot oferi orientări specifice privind situația dvs. și vă pot ajuta să rezolvați problema cu fișierul ads.txt.
1. fișierul este corect plasat. A funcționat fără probleme de mai bine de 1 an.
2. url-ul cu ads.txt funcționează corect.
3. nu există nici o restricție pentru acest fișier dacă până ieri totul era ok.
De asemenea, am adăugat "Allow: /ads.txt" în robots.
4. nu am introdus niciun parteneriat. Blogul meu este prea mic pentru asemenea vise.
5. nu există alte erori.

Am scris comunității AdSense de la Google, dar nu mă aștept la un răspuns rapid din partea lor. Ei nu au timp pentru oameni ca noi.
 
Loading...
Back
Sus