Dovada ca facebook asculta tot ce spui

Inca o dovada.
Am fost in magazinul din poza unde am întrebat despre Xbox one. La 10 min ajung acasa, deschid Facebook si vad reclamă asta.
Ce dovada mai doriti.
Screenshot_20181124-191712.png
 
Nu pot sa inteleg cum nimeni nu face nimic. Chiar nimanui in toata Romania asta nu ii pasa absolut de nimic din mediul online? Vad in fiecare zi numai minunatii.

Ieri sau alaltaieri Dolce & Gabbana a facut o reclama in China cu o fata de origine chineza care incerca sa manance cu betisoare mancaruri italiesti, gen imposibile de mancat cu betisoare. O lipsa de respect si o inteleg.

A doua zi toata lumea a aruncat ce aveau de la marca la gunoi si toata magazinele online nu mai vindeau un produs de la ei, inclusiv cele mici. Sunt filmari cu oameni care sterg vasul de wc cu tricouri etc. Pe langa asta in 24 de ore s-a anulat si show-ul de moda din Shangai al lui Dolce & Gabbana.

Pai ma frate, daca in 48 de ore OFICIAL directorii brandului se milogesc la propriu de China sa ii ierte...

Noi suntem niste redardati fara suparare. Chiar toata Europa. Ori asta, ori ne-am vandut absolut cu tot altora. Ca e clar ca nu avem voie sa facem absolut nimic.
 
Cazuri:
- vorbeam cu un prieten despre un anumit tip de telefon pe messengerul de la facebook, intru pe instagram, putin mai jos o reclama la acelasi telefon
- mi-am cumparat o pereche de casti wireless din magazin, nu am scris nimanui despre asta, cand am ajuns acasa, nici bine nu le-am desfacut ca mi-a aparut reclama tot cu o pereche de casti de la Sony (tot Sony mi-am luat si eu) insa mai scumpe ale mele
 
Dar nu cred ca e ceva iesit din comun, adica, singuri va da-ti acceptul in proprile device-uri, atunci cand setati permisiuni de locatie, microfon, galerie, aparat foto si asa mai departe, treaba asta nu pare legala dar este legala cu acordul fiecaruia. Plus ca, google si facebook sunt firme private, care isi fac termene si servicii dupa cum le este lor bine. Daca te duci cu treaba asta la vreo institutie de stat caruia sa ii ceri sa ceara explicatii, iti vor spune sa nu mai folosesti facebook sau google. Ati uitat ca institutiile de stat din USA sau strofocat sa il acuze pe Mark una alta, si ce au rezolvat? Atata timp cat facebook din umbra va fii in continuare condus de masonerie, incepand de la "violarea intimitatii" pana la super controlul de informatii, astea nu vor disparea, ci vor fi imbunatatite.
 
@masterofpuppets , Da, dar e aiurea partea asta cu inregistrarea vocala, mai ales ca tu dai accept la microfonul ala pt. al folosi in cu totul alte scopuri. Pt. cautari normale mi se pare ok. Dar oricum sunt si plusuri si minusuri, pana la urma noi nu suntem asa importanti incat sa ne spioneze personal, si suntem folositi doar pt. reclame. Iar fara aceste trucuri nu ar mai putea face ca reclama advertiserului sa ajunga exact la cine trebuie, iar vizitatorul la randul lui primeste reclama la un produs de care a fost sau este interesat ...

P.S. @AlexH , Merge treaba pe tinder ? :))
 
Scrie cumva in termeni si conditii ca aplicatia asculta non stop si foloseste ceea ce aude in scopuri comerciale sau alte departamente? M-as mira...
 
A fost demonstrat de unul care facea stream ca se asculta, de google. A doua oara a facut fara stream, si nu a mers. Nu stiu de facebook, ca nu-l folosesc mai deloc, si sincer cand il deschid nu vad reclame cum spuneti voi. Totusi reclamele sunt din cand in cand targetate in functie de ce se vorbeste in incapere. Am patit de nenumarate ori si de fiecare data am ramas perplex.

Legislatia din romania este de "hai prietene fa pasi" asa ca ce sa faci, cui sa te plangi .... ANPC ? sau cum ? si cum dovedesti ? Asta e problema cea mai mare ....
 
Eu am vorbit asa despre o masina fiat intr-o zi, fara sa caut pe internet despre fiat . Si deodata imi zareste in timeline anunt cu noul fiat :)) . Desi eu nu prea apreciez paginile de masini ci mai mult funny , filme, actori etc ...
 
Ieri am vorbit despre skoda cu un prieten pe drum in masina. Spre seara mi-au aparut reclame sponsorizate de pe pagina skoda ... :)))
 
Am intrat în hervis sport și am Cumpărat ceva. Telefonul in buzunar închis și cu netul și cu gps-ul. La jumătate de oră, wall pe Facebook plin de reclame la hervis. Puii mei. Ori sunt eu paranoic, ori e ceva in neregula
 
pe android poate fac magaria asta,dar pe iphone nu au cum,apple e strict in ultima perioada legat de protectia datelor..chiar le-a eliminat din appstore aplicatia de vpn ce o detinea fb pe motiv ca spiona utilizatori...
 
pe android poate fac magaria asta,dar pe iphone nu au cum,apple e strict in ultima perioada legat de protectia datelor..chiar le-a eliminat din appstore aplicatia de vpn ce o detinea fb pe motiv ca spiona utilizatori...
Ee, nu e chiar asa.
 

Atașamente

  • iphone.jpg
    iphone.jpg
    139,3 KB · Vizualizări: 25
Ee, nu e chiar asa.

e mai complicat sa faca magaria pe iphone chiar daca e aia sa dai permisiune, apple le-a eliminat aplicatia din cauza ca spionau prin ea, nu prea tolereaza apple magarii destea chiar daca is ei facebook... deasta zic ca e mai securizat si stric iOS fata de android unde la google nu ii pasa ce fac aplicatiile din magazinplay
 
Nu vreau sa fiu gresit înțeles, dar imi vine sa rad cand aud acele lucruri despre apple ca sunt stricti la securitate, ca nu accepta, etc.
Cand ei au fost acuzati si gasiti public vinovati exact despre același lucru.

Orice aplicație, indiferent de device care este instalat poate sa asculte, vada, keylog, etc.
Doar ca ai dezactivat opțiunea nu înseamnă ca este si oprita cu adevărat.
 
Astazi am primit un stick de 32gb de pe aliexpress, comandat acum aproape 2 luni. Nu am scris nicaieri despre el, doar stiu ca am rostit cu voce tare "mi-a ajuns stick-ul" sau ceva asemanator.

Peste cateva zeci de minute am intrat pe instagram si mi-au aparut reclame cu stick-uri de pe aliexpress. Nu am mai cautat pe google sau altundeva stick-uri de fix acum 2 luni cand am pus comanda ... :))
 
Vorbeam pe balcon cu fratele meu despre cumparare apartamanete, desigur amundoi cu telefoane in mana.
Terminam tigara si ce avem de discutat si apoi na... verificam ce mai este si buffff, reclama la o firma care vinde aprtamente in zona noastra.
 
O situație destul de ciudată.
De o săptămână vorbeasc cu fratele meu despre despre mobila de baie si magazinul de unde va cumpăra totul.
Aseară vad reclama la acel magazin pe tv si exact la mobila pentru baie.
De reținut este ca nu am văzut pana acum reclama la acel magazin pe tv, niciodată, nimic.
Tv este un Smart TV cu mic și webcam.
Astăzi dupa ora 8 seara iar am văzut reclama.
 
Loading...
Back
Sus