Dovada ca facebook asculta tot ce spui

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ieri eram la un magazin unde am intrat ceva info despre o pereche de casti wifi. Nu am stat mult in magazin pentru ca nu era ceea ce cautam.
Am iesit afara si cam la 15 minute am deschis telefonul pentru ca am primit o notificare pe facebook.

Deschid facebook, dau scroll odata si imi apare imediat o reclama pentru casti.
casti.jpg

Coincidenta?
 
nu cred asta , nu voie sa faca asa ceva, conform legilor gdpr...poate ai cautat tu pe diferite siteuri acel produs sau produs asemanator si acele siteuri aveau pixelul facebook..si mie mi sa intamplat sa caut pe diferite siteuri produse apoi sa apara in facebook ca reclame..deci pixel by facebook
 
Nu am căutat asa ceva iar problema nu e noua ci foarte veche. Cauta pe net sa vezi cate articole si video găsești.
Poti testa singur pe ceva ce nu ai cautat niciodată si apoi vei gasi in Facebook feed.
Mai poti testa si mergand in magazine specializate cu locație activita sa vezi miracol.
 
Chiar azi vorbeam cu cineva despre asta..
Mie mi se intampla des sa vorbesc despre ceva si apoi sa imi apara reclame de la google peste cateva minute, sau videoclipuri sugerate pe youtube, chiar si daca nu am cautat nimic de genul de luni bune.
Poate e de la google assistant..
(Mai ales daca trimit mesaj pe whatsapp despre un anumit produs, in cateva minute primesc reclama)

Folosesc Xiaomi mi a1 (AndroidOne program)
 
Cel mai probabil se folosesc de locatii si ofera reclama in functie de ce se gaseste in acea locatie si posibil sa fi fost o coincidenta produsul... daca magazinul in care ai fost era si de alte produse si nu doar casti ... Exista si aplicatie pentru mall-uri,daca treci pe acolo cu wifi-ul deschis iti vireaza direct reclama
 
Am patit-o si eu de mai multe ori si e adevarat.
Tot cu facebook-ul, am vorbit cu niste prieteni de cateva produse si dupa cateva minute aveam reclama :)
 
Si mie mi s-a intamplat asta doar sa vorbesc si sa mi apara apoi reclame. Iar de cautari "text" nu mai vorbesc, indiferent de site-ul pe care cauti iti apar instant reclame pt. produsul respectiv pe toate celalalte ...

Si o data am patit-o la telekom, vorbeam cu cineva ca as vrea sa-mi schimb telefonul (tot verbal, nu mesaje text) si in nici 5-10 minute am primit un mesaj cu ofertele lor la telefoane si abonamente, eu nemaiprimind tipul ala de mesaje pana atunci de la ei ...
 
Se stia treaba asta, am si testat si chiar asa este. Daca nu ma insel, la "procesul" cu cambridge analytica mark a fost intrebat de chestia asta si nu a spus nici da si nici nu, a spus doar ca el nu crede ca este posibil asa ceva.
 
AI nu doarme ... AI Vegheaza :)

Ce ... e prima oara ?
Aia cu a vazut locatia unde esti o fac cei de la google maps ... mai nou ma pune sa adaug locatii la pozele primite pe Whatsapp care sunt in folderul lor pe SD si care au acele ExifData in ele :) Asta crede ca eu ma plimb in locatiile unde sunt facute pozele :)
Ma rog faza cu Facebook-ul poate fi testata.
I-ati un prieten la o bere si vorbiti cu telefoanele pe masa despre ceva ce nu prea vorbiti voi doi ... sa spunem badminton ...
Verificati apoi cat de repede vedeti reclamele...
Ca sa fiti vigilenti, verificati cate aplicatii au acces la microfonul telefonului si veti ramane surprinsi... chiar voi ati fost de acord cu asta indiferent de GDPR sau orice altceva ... ei au intrebat si tu ai zis da :)
 
@xenno , Sunt unele la care esti obligat sa dai da. Daca nu dai da, nu le poti folosi, sau nu in totalitate. De exemplu pe facebook dai da pt. a putea trimite mesaje vocale si pt. apeluri, nu ca sa fi spionat ... :))
 
@xenno ... De exemplu pe facebook dai da pt. a putea trimite mesaje vocale si pt. apeluri, nu ca sa fi spionat ... :))
Asta este ce trebuie sa stii tu ... :) insa hai sa fim seriosi :) Astia se tem ca sunt cipurile fabricate in china sunt cipuri cu usa deschisa si vrei sa imi spui mie ca ei nu au urechi daca tu le dai voie sa asculte ?
Oi fi eu mai banuitor din fire ... sau ...
 
Orice app care are acces la mic, camera, wifi, data, poate face orice vrea atât timp cât tubai dat accept.
Exista la unele o soluție sa nu funcționeze în background dar nu toate. Spre exemplu la mine Facebook este activata această protecție dar tot ma asculta.
Cred ca știți cazul acelui tip care acum ceva vreme a cerut la Facebook sa-i ofere toate informațiile care le deține despre el, însă aceștia au refuzat, chiar dacă oficial spun ca le vor oferi.
 
Ei le ofera acum ...


fb.png


Cu totii ar trebui sa gasim asta in setarile contului...

Eu am ramas surprins ca am gasit agenda de la telefon :)
Stiti cand dai drumul la messenger pe telefon el te intreaba daca il lasi sa se uite in contactele tale pentru a vedea cine dintre contactele tale foloseste messenger si pentru a ti-l aseza in aplicatie ?
Ghici ce ?
Imi exportase si a trimis magarul la FB toata agenda telefonica... :)
 
daca e adevarat cei de la ue trebuie sa ia masuri impotriva facebook si google..nu e normal sa spioneze utilizatori prin microfon de la telefon/tablete /pc pt a face bani din reclame
 
daca e adevarat
Este si nici nu se pune problema ca nu este.
ue trebuie sa ia masuri impotriva facebook si google
Pai ei spun ca Nu, dar in final da vina pe user si o vor face. Una e oficial in fata camerelor si alta e dupa cortina.
Si in ultimul rand se pisa (scuzati de expresie) pe UE ca nu platesc nimic. Numai Apple si Facebook au de platit la UE peste 50 miliarde de dolari si nu cred ca o vor face, pentru ca Unchiul SAM a intervenit si toti se fac ca ploua.
 
daca e adevarat cei de la ue trebuie sa ia masuri impotriva facebook si google..nu e normal sa spioneze utilizatori prin microfon de la telefon/tablete /pc pt a face bani din reclame
Esti a doua persoana asa ... mai naiva pe ziua de azi (departe de mine gandul sa jignesc sau similar)... cred ca se intampla ceva ...
Prima persoana de azi am intalnit-o pe un grup de FB in care postase ceva de genul ca ar vrea sa isi faca OS-ul (windoze) cat mai sigur si nu stia daca e cu licenta mai sigur sau crakuit mai sigur.
Ma rog .... discutia a fost mai lunga insa omul era ferm convins ca daca urca fisierele intr-un cloud ele sunt ale lui si accesibile numai de catre el ... ?!?!?!
GDPR spune clar sa anunti utilizatorul ca ii vei folosi datele si la ce anume le vei folosi, iar utilizatorul trebuie sa opteze voluntar pentru asta. ATAT !

Ce s-a schimbat este optica si penalizarea.
Inainte bifele aveau voie sa fie prebifate acum nu, iar penalizarile se faceau la nivel local. Acum ... bifele nu mai au voie sa fie prebifate si penalizarile se fac la nivelul UE (inca nu dar .... ati prins ideea)
Morcovul celor de la FB a fost cum fac ei sa faca rost de acel voluntar si ... dupa cum ati observat... prin mai a fost un anunt ca s-a schimbat privacy si ca ... daca nu mai doriti sa beneficiati GRATUIT de serviciile lor va puteti oricand sterge datele si conturile etc ....
Cum multi am optat VOLUNTAR pentru acceptarea TOS-ului iata ca ... am ajuns fix unde suntem :)
Voi aveti impresia ca FB ne spune luna de luna care sunt drepturile ? No way !
Microsoft au bagat-o intr-un update in SO si ... e de tot rahatu sa vezi ce date au ei despre tine . Sunt greu accesibile si colorate aiurea.
Google la fel ... au notificat, ti-au luat bifa si ... ne vedem mai tarziu ... :)
Aduceti-va aminte de 25 mai 2018 ... toti prestatorii de servicii ce opereaza date personale ... s-au trezit brusc responsabili ca sunt si operatori declarati ... au trimis mail-uri :
Yahoo, emag, google, microsoft, twitter, paypal ... cam toate ... toate cele ce pot plati amenda (20 mil - milioane - de euro) :)
 
RATUIT de serviciile lor va puteti oricand sterge datele si conturile etc ....
Si aici este o mare minciuna pentru ca acesta nu este niciodata cu adevarat sters. Cautati online info sa vedeti cazuri reale.
Microsoft au bagat-o intr-un update in SO
In Tos are bagat ca poate sa iti administreze calculatorul, update, reboot, ce programe ai voie sa instalezi, sa ti le dezinstaleze cand doresc ei, sa foloseasca compul tau in sistem torent, etc, etc.
Google la fel ... au notificat, ti-au luat bifa si ... ne vedem mai tarziu ..
Personal la google nu ma supar asa tare pentru ca ma folosesc de el zilnic pe cand la facebook nu vad utilitatea.
 
Ce hotie pe capul lor. Am descarcat acum datele mele (peste 3Gb) si la call log imi arata ca din 2016 nu mai are nimic
Cod:
Call Type: INCOMING
Started: Nov 26, 2016 5:42pm
Duration: 22 seconds

La mesaje am log doar o luna si utimul este:
Cod:
Content Type: application/vnd.wap.multipart.related
Received: Nov 01, 2014 8:08pm
Sent:
Delivered:
Message: MESSAGE_BOX_SENT
La lista de adrese contact apare la fel o luna si o adresa mi-a atras atentia. Se recunoaste cineva ca eu nu am idee cine este si nici sa fi adaugat in lista sau trimis email la aceasta.

Sectiunea comentarii e misto, ma uit printre ele si rand singur.
Ultimul update este cu putin inainte sa dau descarcare si comentariu facut de pe telefon.

La sectiunea mesaje pe facebook a fost iar amuzant ca am gasit textele mele trimis la o fosta iubita care pe facebook m-am combinat. Ce am mai ras si aici.
O alta surprinza este chat-ul meu cu messages\liviudragnea_60760e715d :D
 
Faza cu FB și contactele telefonice este adevărată. Am observat de mai mult timp o chestie. Sun clienți și îmi apar profilurile lor la sugestii prieteni
 
Si am mai intampinat o faza. Adaug un numar nou de telefon si automat si pe whats app si ma trecesc ca "Gigel a fost adaugat pe messenger din contactele tale", banuiesc ca si lui Gigel ii apare, ceea ce iar nu e ok ...

P.S. Din cate stiu eu whats app apartine de facebook la fel ca si instagramul ...
 
Loading...
Back
Sus