Domeniu vechi vs. domeniu nou

Gabistul

New Member
Registered
Am un blog creat acum vreo 5 ani, dar de aprox 2 ani nu am mai postat nimic pe el. Am cateva zeci de articole adunate de-a lungul timpului, dar in rezultatele Google nu sta deloc bine.

Acum as dori sa ma reapuc de treaba, si as dori sa folosesc din nou articolele vechi, cu unele modificari la ele, mai mici sau mai mari, depinde de fiecare articol in parte (inainte scriam si multe prostii, si acum vreau sa le corectez :) ).

Am investit ceva timp la momentul respectiv sa le scriu, si acum practic ele stau degeaba. Daca as continua direct, venind cu alte articole noi, mare parte din articolele vechi ar fi pur si simplu inutile, ca nu sta nimeni in ziua de azi sa rasfoiasca un blog in cautarea de articole vechi (eu cel putin asa cred).

Sunt in dilema, caci ma gandesc ca domeniul actual poate m-ar ajuta mai mult pe partea de SEO, avand in vedere vechimea acestuia (nu stiu cat de importanta este vechimea unui domeniu).
Si as avea varianta de a trece toate articolele pe "ascuns", pe urma sa le repostez unul cate unul, eventual sa modific si data publicarii, sa o pun pe cea din prezent, ori sa las data veche (ajuta la ceva in Google data postarii unui articol?)

Sau mai am varianta evidenta de a schimba cu totul numele domeniului, si sa o iau de la zero, folosind vechile articole pe noul blog.

Ce abordare ati recomanda?
 
Domeniu nou, articole noi. Eu asa as face in locul tau. As face noul site mai bun, mai optimizat decat vechiul site fara sa il abandonezi .
 
Loading...
Back
Sus