Scam Domain Notice WhoisGuard Protected

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
search engine registration.png Acum 2-3 zie am cumparat un domeniu nou. Astazi am primit mail care imi spune ca trebuie sa platesc o taza pentru a inregistra domeniul sa poata fi indexat de motoarele de cautare. Din unele motive am inlocuit mai jos numele real al domeniului cu DomeniuNou.Com
Cod:
Domain Notification for DomeniuNou.Com : This is your Final Notice of Domain Listing
•    Domain Notice <[email protected]>
 
•
•    Today at 10:19 PM
To
•    WhoisGuard Protected
Message body
Attention: Important Notice , DOMAIN SERVICE NOTICE
Domain Name: DomeniuNou.Com


ATT: WhoisGuard Protected
REGISTRANT CONTACT: +507.8365503
DOMENIUNOU.COM


Response Requested By
27 - May - 2017


PART I: REVIEW NOTICE


Attn: WhoisGuard Protected
As a courtesy to domain name holders, we are sending you this notification for your business Domain name search engine registration. This letter is to inform you that it's time to send in your registration.

Failure to complete your Domain name search engine registration by the expiration date may result in cancellation of this offer making it difficult for your customers to locate you on the web.

Privatization allows the consumer a choice when registering. Search engine registration includes domain name search engine submission. Do not discard, this notice is not an invoice it is a courtesy reminder to register your domain name search engine listing so your customers can locate you on the web.

This Notice for: DOMENIUNOU.COM will expire at 11:59PM EST, 27 - May - 2017 Act now!


Select Term and Package Here



Payment by Credit/Debit Card
Select the term using the link above by 27 - May - 2017

DOMENIUNOU.COM



-------------------------------------------------------------------------------------------

The information in this letter contains confidential and/or legally privileged information from the notification processing department of the ListingDomSearch Unit 8193, PO Box 6945, London, W1A 6U U.K. This information is intended only for the use of the individual(s) named above. If you do not wish to receive further updates from ListingDomSearch Unsubscribe here. If you are not the intended recipient, you are hereby notified that disclosure, copying, distribution or the taking of any action in reliance on the contents for this letter is strictly prohibited.
 
Ultima editare:
Cam slabe sanse sa mearga.. mai ales la noi... ca nici daca voiam n-aveam banii aia :))
 
Cam slabe sanse sa mearga..
E trist ca multi care sunt incepatori chiar pun botul la vrajeli din astea...:( tu nu ai vazut ca de fiecare data cand cumperi un domeniu imediat si primesti 1,2 emailuri din astea? Au program care detecteaza automat ce domeniu sa vandut si hop imediat email...:)))) cati incepatori oare nu au si crezut asta....
 
  • Like
Reactions: neo
E trist ca multi care sunt incepatori chiar pun botul la vrajeli din astea...:( tu nu ai vazut ca de fiecare data cand cumperi un domeniu imediat si primesti 1,2 emailuri din astea? Au program care detecteaza automat ce domeniu sa vandut si hop imediat email...:)))) cati incepatori oare nu au si crezut asta....
Cand iti deschi firma te suna sa te intrebe daca vrei website. Si dupa ce iti iei website iti trimit mail din asta..
 
Stiu acest tip de scam ca primesc zilnic. Din pacate sunt chiar mult care pun boticul. :p
La fel sunt cele cu seo sau ca iti expira domeniul si mai stiu eu. :D
 
Aseară după ce am primit mail-ul asta, am vrut sa ma loghez pe paypal, și primesc notificare ca cineva a încercat sa îmi acceseze contul de pe un dispozitiv străin și ca recomandat ar fi sa-mi schimb parola. Și asa eram suspicios din cauza mail-ului asta. Cred ca am stat vreo 2 minute cu ochii la URL sa vad dacă e corect. Și ma gândeam... daca un p de fapt nu e p și e doar un caracter care seamănă cu p.
 
Din păcate, se primesc multe și zilnice de către clienți ... Soluția utilizată de mine pentru a nu mai primi (citi) astfel de emailuri este un flitru pe CPanel. Toate emailurile sosite si care conțin expresii precum "domain name search engine listing" sunt șterse automat! Evident, filtrul îl poți seta pentru orice expresie cheie dorită, în titlu, în conținut etc.
 
Loading...
Back
Sus