Dns la Vps

adamas

Well-Known Member
Registered
Full Member
Daca am vps iar domeniul este inregistrat la alta firma, cum setez dns de la vps? sub ce forma trebuie sa fie dns1 si dns2?
Incerc sa pun sub forma ns1.numeledomeniului.com si ns2.numeledomeniului.com si spune NameServer is not a valid Nameserver
 
1. Prima data trebuie sa inregistrezi ns-urile.
2. In functie de provider ai fie Inregistreaza ns sau child name server unde la fiecare si in functie de provider difera forma. La child name server pui ns1.domeniu.com > ip, iar la unele pui doar ns au doar ip.
3. dupa ce ai inregistrat ns-urile le poti pune la domeniu tau si la fel in functie de provider se pot propaga in 5 minute pana la 72 ore.
 
unde sa le inregistrez? cind adaug domeniu nou in contul de vps, mi se seteaza automat adica A AAAA. CNAME, NS mi le seteaza automat dar cind vreau sa bag ns1.numeledomeniului.com spune ca nu sint valabile
 
unde sa le inregistrez?
Ti-am spus mai sus, la providerul unde ai domeniul.
Daca ai domeniu la immdomain atunci vezi imaginea de mai jos.
Faci inregistrare pentru fiecare ns.
immdomain.png
 
Nu stiam de child name servers, scuze. Am setat, acuma sa vad cind se propaga. NS de la Name Servers care le aveam trecute, le-am sters. Am facut bine, da. Au ramas doar alea de la child name servers.
 
Nu stiam de child name servers, scuze. Am setat, acuma sa vad cind se propaga. NS de la Name Servers care le aveam trecute, le-am sters. Am facut bine, da. Au ramas doar alea de la child name servers.
Da, cele înregistrate puse ca ns.
 
Loading...
Back
Sus