Disputa Paypal

adamas

Well-Known Member
Registered
Full Member
Salutare,
cind deschizi o disputa la paypal si persoana respectiva nu raspunde la solicitare si nu da nici un semn de viata ce se intimpla? am sanse sa recuperez suma?
 
Daca nu raspunde, paypal in general va decide in favoarea ta. Depinde de suma, produs sau serviciu.
Dupa perioada in care userul trebuie sa raspunda, se ofera o alta perioada in care paypal va decide cine are dreptate sau nu. Daca userul are bani in paypal sau un card atasat si paypal decide in favoarea ta, vei primi banii imediat, daca nu are atunci va trebui sa astepti pana paypal recupereaza banii.
In unele cazuri daca paypal cosidera ca nu poate recupera banii, va decinde impotriva ta, pentru a scapa de un stres, probleme. Asta nu este ceva oficial ci din experienta si discutie cu alte persoane online.
 
In mare parte da, sansele iti vor creste dar asta nu inseamna ca ii vei recupera 100%.
 
daca nu are atunci va trebui sa astepti pana paypal recupereaza banii.
Din cate stiu eu nu este asa, daca utilizatorul care a pierdut disputa nu mai are bani in contul de papal si nici pe cardul atasat, atunci paypal ii pune contul pe minus, iar balanta lui va fi: -XXX euro. Dupa accea pentru recuperarea banilor intervine o firma de recuperatori, din cate stiu pe romania Fire Credit este acrediata de catre paypal pentru recuperarea sumelor restante.

@adamas, daca nu o sa raspunda in proprotie de 99% o sa-ti dea banii inapoi.
 
dupa 2 zile am deschis disputa, timp in care am vazut ca persoana nu raspunde la emailuri.
 
Dureaza mai mult de obicei. Am avut si eu deschise 2. Una cand am cumparat un ceas din China si nu a ajuns si una cand am cumparat o licenta la un soft si nu era ce mi-am dorit. Refund la amandoua. Nu de la PP, de la aia.
 
Am cumparat un template (nu mai retin de pe ce site), era plin de buguri; i-am trimis email in care i-am explicat ca era praf si-a zis ca nu-mi face refund. Am facut disputa, am asteptat vreo 4 saptamani, vanzatorul nu a zis absolut nimic, paypal a considerat ca el are dreptate. Caz inchis, adio bani!
Am cumparat din greseala o anumita tema de pe MyThemeShop (cautam ceva, si-am cumparat altceva). Nici un raspuns din partea lor. Am facut disputa la Paypal, nici un raspuns din partea lor, caz inchis in favoarea lor.
Vorba aia: mutu, f**e pamantu'.
 
ar trebui cumva paypal sa blocheze contul de paypal la cei carora le faci disputa. asa s-ar evita tepele si lumea ar fi mai interesata sa rezolve disputa.
sa nu mai poata face plati, sa nu mai poata retrage banii, etc.
 
Loading...
Back
Sus