Disparitie partie Hard

Mariuselll

Moderator
Membru personal
Moderator
VIP Club
Salut. Am o Mareeee Problema. Am windows 7 , 2 harduri, 1 - E instalat windowsu + o partitie. 2- doua partitii ( aici e si problema).

O partie o recunoaste, apare, Dar cea de-a doua a disparut din my computer.
Lxh0MFs.png

http://prntscr.com/a3zv3t

Faza e ca am niste cestii importante in partitia aia si vreau neaparat sa le recuperez.

Ceva Ideei ?

Nici in Computer Management nu apare
jrs6qkT.png


http://prntscr.com/a3zvwm
 
Ultima editare de un moderator:
Scuze dar nu am inteles ceva.
1. tu ai pe comp doua HDD separate?
2. din cate vad in prima imagine tu ai 3 partitii pe in calculatorul tau
3. hdd-ul 2 este conectat extern sau intern la comp?
4. te-ai uitat in bios sa vezi daca iti vede hdd-ul 2?
5. ai desfacut unitatea (daca este intern) sa cureti de praf, deconectare pentru cateva minute si reconectare la placa de baza?
6. daca este extern hdd-ul atunci schimba portul usb si iti va merge.
 
Scuze dar nu am inteles ceva.
1. tu ai pe comp doua HDD separate?
2. din cate vad in prima imagine tu ai 3 partitii pe in calculatorul tau
3. hdd-ul 2 este conectat extern sau intern la comp?
4. te-ai uitat in bios sa vezi daca iti vede hdd-ul 2?
5. ai desfacut unitatea (daca este intern) sa cureti de praf, deconectare pentru cateva minute si reconectare la placa de baza?
6. daca este extern hdd-ul atunci schimba portul usb si iti va merge.

Da am doua harduri.
1 e partitia C+D
2 e partitia E + cea care nu o mai am.
Hardurile sunt interne.

Faza e ca acum ceva vreme mi-am instalat windowsu pe hardul nou, cel vechi a ramas asa pentru spatiu extra. A mers dar intr-o zi cand am intrat sa caut ceva am observat ca nu mai imi apare Partitia. Aici de obicei faceam backup la Desk, ca mi plin ecranu cu tot felul

Edit: Se pare ca Partitia disparuta e Win aia din poza. ce e mai ciudat ca in ea imi arata doar vreo 10 fisiere din torrent. Restul disparand.
 
Descarca total commander si din setari alege sa iti arate fisierele ascunse.
Poate nu vad eu bine, dar in amundoua imagini vad partia E care este al doilea hdd.
Ai facut ce am spus la punctul 4 si 5?
 
da E este al doilea hard + win care apare acuma dar nu imi apar toate fisierele ce le-am avut, Si punctu 4 e Ok, 5 nu il desfac ca mi lene , mai degraba il arunc pe Geam.

Incerc acuma cu un recovery tool sa vad de reusesc sa recuperez fisierele.
 
Inainte de a incepe un recovery, executa un restart, intra in bios si vezi ce it arata la hdd. Daca nu apare da pe detect drive.

Mai poti intra in safe mode sa vazi daca iti apare.

Am gasit acest video care ofera o rezolvare foarte rapida si usoara.
 
Am facut apare, Exista vreo posibilitate sa recuperez tot ce am avut pe hardul 2 in amandoua partitii? Nu le-am formatat deloc, doar au disparut fisierele pe care le aveam .
 
Eu foloseam programul Recuva (e free) pentru a recupera foarte rapid fisierele sterse accidental. Incearca-l si tu.
 
Asa cum am spus mai sus, poate sunt ascunse. Volumul ocupat pe fiecare partitie cum este? Acelasi sau mai mic?
Mai poti cauta pe google asta: my hard disk partition are not showing in windows 7 sau files disappeared from partition windows 7

Mai poti folosi sistemul de recovery de la windows.

Have you tried this in Windows Explorer:
Click on Tools
Click on Folder Options
Click on the View tab
Under Hidden files and folders click in the circle next to "Show hidden files, folders, and drives"
 
Loading...
Back
Sus