Discriminare intre barbati si femei la venituri

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Daca 2017 a fost anul unei campanii foarte dure intre rasa alba si rasa neagra, 2018 ne aduce din prima zi o campanie si mai dura intre barbati si femei. Trebuie sa spun de la inceput ca stiu ce inseamna rasismul si discriminare pentru ca l-am experimentat pe propria piele in unele tari, insa pana in Uk nu am vazut discriminare la venituri in functie de sex.

In romania daca eu ca barbat aplic la un job si o femeie, iar salariul este 1500 ron, indiferent cine`l castiga va avea acelasi salariu si nu cum se spune peste tot ca femeia l-ar avea mai mic. Acelasi lucru este valabil si in spania, cel putin prin locatiile unde am fost eu, deci nu ma pot referi pe plan national.

Ba chiar uneori este o tendinta chiar inversa, o femeie are sanse mai mari la un job si chiar salariu mai bun decat eu ca barbat.
Discutam astazi cu cineva de aici si spunea ca la un job unde salariu este 250£ pe saptamana, daca o femeie primeste job-ul atunci va primi 230£ pe saptamana. Nu am experimentat acest lucru si pe unde am fost am vazut ca toti primeau acelasi salriu daca erau angajati pe acelasi post.

Ca un exemplu care a sta de cateva zile in pe toate posturile tv in uk, este o cafenea unde proprietarul este o femeie si care a decis ca barbatii sa plateasca dublu pentru orice produs din acea cafenea, iar femeile sa plateasca pretul normal.
Acum daca aceasta cafenea, initiativa era facuta de un barbat pe aceleasi reguli, imediat se striga discriminare pe baza de sex, dar pentru ca este facuta de o femeie se numeste initiativa. E oare corect acest lucru?
Acelasi lucru dar reactii diferite in functie de sex.
Voi ce parere aveti?
Ati intalnit cazuri concrete unde salariul era mai mic pentru o femeie care ocupa acelasi post ca si tine?
Ce se urmareste cu aceste campanii de a ne divide, de a aduce probleme in comunitatile noastre.

 
@AlexH cred ca conteaza foarte mult si de puterea de munca... discriminare intre barbati si femei exista dar nu peste tot... Problema este insa la cupluri, cu timpul apar neintelegeri ca eu castig mai mult sau ca eu muncesc mai mult si tu stai. Iar de aici se povestesc la alti prieteni si alti prieteni povestesc la altii si uita asa se ajunge aceasta idee la fiecare in cap.
De curiozitate, cafeneaua aceea mai merge ? Cat timp crezi ca va merge... nu cred ca ii convina unui barbat sa ajunga acolo si sa plateasca dublu ptr o bautura. De ce ai plati tu dublu doar ptr bautura, probabil patroana aceea a suferit in viata si are ceva probleme cu sexul masculin :)
 
Merge și va continua sa meargă acea cafenea pentru ca aici e sinucidere sociala dacă nu mergi sau spui diferit.
Cum spunea o femeie bătrână: a vrea drepturi egale nu înseamnă să faci viata un calvar bărbatului de lângă tine.
 
Loading...
Back
Sus