Disavow toate domeniile .tk odata

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
Cum pot da disavow la absolut toate domeniile cu extensia .tk ce trimit linkuri catre mine?
Se pare ca dupa clone, noua metoda e cu siteuri .tk
Sute de siteuri .tk trimit linkuri catre al meu.

Intr-o luna de zile a trebuit sa dau manual disavow la 500domenii .tk si .ga ...Sunt satul sa filtre sute de siteuri lunar.. Nu exista nici o metoda usoara sa scapam de astia?
 
Ultima editare:
eu nu am reusit sa stopez acest fenomen, am si trimis mail sa ma plang la astia de la .tk dar nu au inchis siteurile care faceau clona pentru siteul meu.
in schimb am instalat pluginul asta https://wordpress.org/plugins/feed-delay/ , te ajuta sa nu iti preia siteurile clona continutul. eu l-am setat la 100 luni.
asa ca atunci cind postezi ceva, altii iti pot prelua continutul de abia peste 100 luni.
 
asa ca atunci cind postezi ceva, altii iti pot prelua continutul de abia peste 100 luni.
Sau dezactivezi fee/rss si ai terminat povestea.
Metoda 1 din wordpress admin
disablefeedssettings.png disablefeedssettings.png
Metoda prin inserarea codului de mai jos in functione.php
Cod:
function wpb_disable_feed() {
wp_die( __('No feed available,please visit our <a href="'. get_bloginfo('url') .'">homepage</a>!') );
}
 
add_action('do_feed', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rdf', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss2', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_atom', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss2_comments', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_atom_comments', 'wpb_disable_feed', 1);

Metoda 3 iti bati joc ei prin alterarea la feed. Asta se poate face prin pluginul de seo care il folosesti.

Nu exista nici o metoda usoara sa scapam de astia?
Nu stu daca google permite per extense pentru ca este periculos dar poti testa varianta de mai jos poate functoneaza.

Cod:
# Extension used for spam
domain:*.tk
 
Metoda 1 din reading/settings, nu pot, ca nu am optiunea, iar metoda 2 mereu mi-a stricat siteul.
In cazul meu si cazul temei mele metoda lui adamas este singura ce merge. Nu stiam de plugin, multumesc frumos!

Va multumesc la amandoi si sper ca aceste informatii sa ajute si pe altii in situatia noastra.
Daca aveti si alte metode prin care putem oprii siteurile sau "backlink bombing" asta, putem continua topicul!

Intre timp am aflat ca la google functia disavow nu poate bloca toate domeniile pe o extensie din pacate.
 
Vroiam sa va mai intreb ceva, ce are legatura 50% cu subiectul.
Dupa ce google imi proceseaza fisierul disavow si scoate linkurile toate, sa zicem, dupa ce le-a scos, daca sterg textul cu acele domenii, exista posibilitatea ca google sa le mai ia din nou, doar ca textul de disavow cu acele domenii nu mai este? Sau odata scoase pot sa resetez lista sa imi fie mai usor pe viitor referitor la duplicate?
 
Loading...
Back
Sus