Din ce cauza poate fi ?

Sebastian

Active Member
Registered
Full Member
Detin mai multe site-uri nisa adult. Filme p***o . Toate site-urile aveau vizitele constante zilnic , foarte mult timp . Pana acum doua saptamani, cand au inceput sa scada vizitele, dar problema este ca la toate site-urile deodata. Traficul a ajuns la jumatate in comparatie cu 3 saptamani in urma. In webmaster tools nu am nici un mesaj . Poate fi de la faptul ca am popup ? Sau poate sa fie de la tubeadvertising , doar de la tubeadvertising am reclame pe ele. Mentin sa spun ca sunt atent cand adaug filme pe site sa nu fie continut dublicat. Alta cauza nu stiu care ar putea sa fie. Concurenta prea mare ? Poate stie careva dintre voi vreo solutie. Multumesc.
 
Detin mai multe site-uri nisa adult. Filme p***o . Toate site-urile aveau vizitele constante zilnic , foarte mult timp . Pana acum doua saptamani, cand au inceput sa scada vizitele, dar problema este ca la toate site-urile deodata. Traficul a ajuns la jumatate in comparatie cu 3 saptamani in urma. In webmaster tools nu am nici un mesaj . Poate fi de la faptul ca am popup ? Sau poate sa fie de la tubeadvertising , doar de la tubeadvertising am reclame pe ele. Mentin sa spun ca sunt atent cand adaug filme pe site sa nu fie continut dublicat. Alta cauza nu stiu care ar putea sa fie. Concurenta prea mare ? Poate stie careva dintre voi vreo solutie. Multumesc.
Ti au dat report concurentii si deaia patesti asta parere mea.in domeniul xxx se dau rapoarte la greu
 
Ti au dat report concurentii si deaia patesti asta parere mea.in domeniul xxx se dau rapoarte la greu
Ce este de facut in acest caz ?
Vezi ce linkuri ti-au aparut de curand , cate site clona ai .
Daca au aparut site-uri clona sau backlink-uri nedorite, ce pot sa fac sa le anulez cumva, cu ce verificati noile backlink-uri ?
 
Ce este de facut in acest caz ?

Daca au aparut site-uri clona sau backlink-uri nedorite, ce pot sa fac sa le anulez cumva, cu ce verificati noile backlink-uri ?

Linkurile le faci raport in webmaster tools si la site clona incerci cu un cod sau un plugin sa le faci sa nu iti mai trimita linkuri cu tona , vezi pe forum ca este topic pentru site clona , dar prima data verifica in webmaster tools daca asta e cauza si daca ai site clona .
 
Daca nu ai mesaj si nimic la manual action in webmaster tools, e din cauza la clone , backlink si un update nou google.
Acelasi lucru aprox l-am patit de luni. Dar s-a vazut o cadere oarecum brusca pe mobile si in trafic.

1. Primul lucru OBLIGATORIU = adauga in header.php acest cod, modificat cu numele site-ului tau:
<script type="text/javascript">
var u = top.location.toString();
var domain = 'e123x123a123m123p123l123e123.c123o123m123'.toString();
var domain_decrypted = domain.replace(/123/gi, '');

if (u.indexOf(domain_decrypted) == -1) {
top.location = 'http://' + domain_decrypted;
}
</script>
e123x123a123m123p123l123e123.c123o123m123 trebuie sa modifici sa fie numele la site tau, in acel cod.
**daca site tau este sport.ro, de exemplu, codul va fi asa: s123p123o123r123t123.r123o123
**daca site tau este youtube.com, codul va fi: y123o123u123t123u123b123e123.c123o123m123
Spre ca ai inteles idea din 2 exemple

2. Vezi daca tot siteul tau este indexat cum trebuie. Verifica in webmastertools daca 90% din linkuri care le-ai trimis catre indexat, sunt INDEXATE. Sa nu fie vreun noindex sau vreo probleme cu sitemap tau. Fa acelasi lucru si in bing. Da bing conteaza acum si aduce trafic. Verifica bine de tot daca este totul indexat si daca te gasesti in google.

3. Google a anuntat clar ca in iulie 2018 cine nu are viteza buna si optimizare pe mobile, nu vor mai fi gasite paginile tale in cautarile pe mobile. Se pare ca Google a inceput testarile mai devreme. Inainte se zicea ca page inshigt tools, e o unealta care te ajuta dar nu este obligatorie. Din 2018 este obligatoriul ca site tau sa fie optimizat si viteza sa fie macar medie, adica sa fii macar pe culoarea portocalie, nu pe rosu la nimic in testul:
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
O sa vezi ca au lansat o noua versiune de insights. Sa faci viteza buna, tine de multe si se poate discuta in alt topic. Depinde de foarte multi factori si trebuie sa ai habar de cateva chestii.

4. Dute in webmastertools, la traffic de cautare apoi la linkuri trimise catre site tau. La prima optiune "Cine face cele mai multe trimiteri" , da click pe "vezi mai mult". Apoi descarca lista cu toate siteurile din lista aia.
Acum ia toate siteurile la rand, in ordinea care sunt, intra pe ele si vezi daca sunt clone, daca mai exista siteurile, daca sunt siteuri normale fara continut care fura informatii, virusi, etc. Da absolut toate siteurile la rand si intra pe ele.
Vei vedea ca multe probabil sunt moarte, cateva clone probabil, virusate, etc. Toate alea care au probleme, lasale in lista. Cele care sunt ok stergele din lista.

Cand termini, SI DA STIU ESTE O MUNCA MULTA, in multe cazuri avem peste cateva sute de linkuri, salveaza lista cu siteurile care sunt rele pentru tine si urca lista aici:
https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main
Verifica bine ca lista sa fie urcata si sa ramana acolo.

5. Intra in google analitycs si verifica daca tracking code, este identic cu cel adaugat pe site. Ocazional mai modifica si ei codul. Sa nu ai probleme la cod, dar m-as mira. Totusi verifica.

PS: Chiar daca faci tot ce am zis, ceea ce ar trebui oricum, va dura pana vor aparea modificarile aprox asa:
1. Clona = instant. Cum adaugi codul si stergi cache, clonele vor face redirect. Pana vede si google mai dureaza. Dar macar traficul revine la tine.
2. Indexul cu probleme dureaza intre 2-5 zile pana se rezolva.
3. Nu stiu exact dupa optimizare, dar probabil 2-4 saptamani.
4. Sigur intre 2-4 saptamani dureaza ca google sa "activeze" lista si sa baneze siteurile care trimit linkuri catre tine. Practic sa elimine domeniile pe viata si sa nu mai exista linkuri catre tine.

Trebuie sa iei in considerare si ca: In fiecare an, la multi cade traficul brusc din februarie, alti din ianuarie altii din martie. Alti au noroc si raman ok. Deobicei google face anual update in primele 3 luni si deobicei la multi dintre noi, cadem in trafic chiar si 50% ptr 1-2-3 luni.
Cei drept fix de pe 5 martie luni, s-a schimbat tot si la mine. 30-40% trafic mai putin zilnic in cursul saptamanii. Sa vad in weekend daca se schimba ceva. Am gasit niste probleme si le-am rezolvat. Si cum am zis mai sus, va dura pana se vor rezolva.
 
Ultima editare:
:) Mersi.
Iar pe langa tot ce ti-am/v-am recomandat sa faceti , cei care aveti probleme, mai este o noutate.

Chrome a facut update la vers 64 care ne bloca toate reclamele si trebuia sa dam review ca fim pass ca sa mai deschidem reclame.
Acum 2-3 zile a lansat update vers 65 chrome care a adus alte noutati.

Mai multe detalii, aici, am deschis un topic referitor la update google:
http://www.roforum.net/threads/update-google-iulie-2018.5946/
 
crystygye , ceea ce ai scris tu aici este perfect explicat. Inteleg tot din ce ai zis si este explicat frumos sa inteleaga oricine. Multumesc pentru raspunsul dat si voi urma pasii scrisi de tine. Eu voi reveni cu update dupa ce voi incerca toate cele precizate de tine si voi scrie daca m-a ajutat sau nu. Multumesc inca o data pentru raspunsul util!
 
Cod:
<script type="text/javascript">
var u = top.location.toString();
var domain = 'e123x123a123m123p123l123e123.c123o123m123'.toString();
var domain_decrypted = domain.replace(/123/gi, '');

if (u.indexOf(domain_decrypted) == -1) {
top.location = 'http://' + domain_decrypted;
}
</script>

la acest cod? daca site-ul meu ii cu https, trec la top.location = 'https://'? ms
 
Salut, daca ai probleme din cauza ca deschizi pop, vezi ca am publicat saptamana trecuta despre asta, avem solutia. Este un articol la noi in news: https://admin.tubeadvertising.eu/en/news/7
In rest, nu avem cum sa iti influentam rank-ul noi decat daca deschidem reclame agresive, reclame ce "iti gonesc" userii de pe site, ceea ce nu facem, dupa cum am spus de mai multe ori, va respectam munca si vrem sa lucram cu voi pe termen lung, nu sa facem 1-2 luni bani si sa va stricam site-urile. Asta e motivul pentru care, uneori la noi se fac bani mai putini decat la altii, noi nu suntem agresivi, incercam sa tinem sub control cat de bine putem campaniile.
Mai e o chestie, conteaza mult si cum ai bannerele pozitionate pe site, sa nu fie continutul impins dedesupt si in header (mobile) de exemplu sa ai banner 300x250 sau marimi mari ce acopera continutul, Google are algoritmi speciali pt asta ce te penalizeaza automat. Trebuie sa optimizezi on site cat de bine poti. Iti pot da exemple daca vrei despre cum sa le asezi ca sa nu ai probleme.
Daca vezi ceva in neregula in reclamele noastre te rog, anunta-ne pe chat-ul online sau aici!
 
Loading...
Back
Sus