Despre traficul pentru retele cpa

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am vazut multe descutii in topicul Adnow.com unde lumea se plange ca nu primesc destul pentru trafic. Toata lumea stie ca adnow este retea cpa iar faza cu cpc, este ca da bine la marketing si nimic mai mult.

Nu orice trafic converteste si o sa dau un exemplu mai jos.

Pe un site unde este mgid care produce peste 100$ pe zi am pus o oferta de la TubeAdvertising Support Oficial pe america cu un cpa de 75 euro.

cpa tube.png
cpa tube1.png
Nu am tinut ads mult si statistica o vedeti mai sus.
Acum ce ar fi trebuit sa fac? Sa contactez pe @TubeAdvertising , sa ma cert cu ei ca nu am scos nimic, ca sistemul lor e prost, etc, etc.
Daca traficul unde am pus bannerul era de calitate sau pe nisa apropiata, atunci scoteam sigur cel putin o comanda, insa nimic.

Daca imi urmam propriile sfaturi de aici Tutorial - Optimizare reclame pe site sau de aici Optimizare reclame tubeadvertising pentru o conversie mai buna si acordam mai multa atentie poate iesea ceva.

Deci in final vina imi apartine pentru ca am pus reclama unde nu trebuie , asta nu inseamna ca apara firma adnow asa cum am fost acuzat intr-o postare.
Nu ar trebui sa ne plangem cand sunt zeci de postari in care lumea se plange, traficul este de proasta calitate, sau nu sunt optimizate.

Un alt exemplu:
Pe forum am in sidebar adskeper si aceleasi reclame le am pe un site cu trafic in jumate, dar cel din urma scoate de 2.7 ori mai mult decat genereaza acel banner in sidebar.
Traficul de pe roforum e de calitate dar reclamele nu sunt pe interesul celor care activeaza pe aici si de asta venituri foarte slabe.
Daca ar fi reclame pe nisa seo, hosting, microjob atunci rata de conversie pe forum ar fi mult mai mare.

Sper ca ati inteles la ce ma refer si poate dezvoltam acest subiect pentru ca pe viitor sa putem scoate mai multi bani.

Pentru a intelege ce face userul alegeti Yandex : Yandex metrica sau google analytics?
 
Unde si cum ai pus acea oferta? In acelasi format ca mgid? Printre ad-urile lor, dupa sau sub?
La acele sute de click-uri mi se pare imposibil sa nu iei un lead. Sunt totusi clice date de utilizator, nu? Adica omul a fost interesat de acel ad/produs.

Spuneam intr-un alt topic ca imi "blockez" continutul prin cpagrip. Ce crezi? Am incercat peste 40 de retele de genul asta, avand acelasi design, content locker, butoane de fiecare data. Unele dintre ele (gen ogads) care au CPI (cost per install - adica cel mai usor de convertit) au o conversie de 3 ori mai proasta decat aveam in cpagrip la alte oferte mult mai grele (zip/email submit, pin submit sau chiar oferte care iti cereau sa platesti. DE CE OARE?
 
La acele sute de click-uri mi se pare imposibil sa nu iei un lead
Pai e simplu, au dat de curiozitate, vazut pretul si apoi au iesit. Din cate se vede au ajuns pe pagina de pay dar nu au cumparat, iar traficul era doar din tara X pe care era oferta.
Sunt totusi clice date de utilizator, nu? Adica omul a fost interesat de acel ad/produs.
Da, omul a da click singur fara sa fie inselat.
Unde si cum ai pus acea oferta? In acelasi format ca mgid? Printre ad-urile lor, dupa sau sub?
Inainte de toate.
Cum am explicat mai sus, depinde mult cui te adresezi pe site. Vezi exemplu dat mai sus legat de roforum.
Apoi e normal sa ai mai putine cpi decat cpl gen pin, pentru ca la lume ii este frica pentru ca nu stie ce descarca.
Acum daca pui pe un site de jocuri sau hack games atunci sansele sa ai multe cpi decat pe un site de filme online.
 
Nu e un secret ca traficul converteste greu in zilele astea, mitul cu "high quality traffic" a murit de multi ani, oamenii deja sunt extra saturati de cam acelasi stil/gen de bannere, atat pe main stream cat si pe adult. Acu convertesc produsele virale sau cele la un pret "bun", adica tre sa il faci sa creada ca pretul e "bun", prea putine prelandere fac asta. Ai adus vorba de adnow si de faptul ca sunt retea CPA si ca ei folosesc termenul de CPC pentru marketing, asta denota faptul ca sunt niste mincinosi, alta explicatie nu exista. Toate retele de genul CPM/CPC au advertiseri care au ca target vanzari/install-uri/descarcari etc, dar advertiserii platesc si pentru Cost Per Mile si pentru Cost Per Click. Exoclick e cel mai bun exemplu, te platesc si pentru CPM si pentru CPC iar cand exista vreun click care aduce conversie ei fac share revenue cu tine. Daca ai deschis acest topic ca sa subliniezi faptul ca adnow e o retea corecta si oamenii de fapt nu inteleg cum sta treaba, eu tin sa te contrazic.

Scuze pentru paragraful lung!
 
Da, eu m-am plans cum la Adnow faceam putin si la alta firma fac mai bine, rulez cu alta firma care fac destul de bine si sunt multumit, nu ma intereseaza adnow, nu pot sa neg ca nu mi-am primit banii, orice firma au metodele lor ca sa nu iese pe minus niciodata, pe + da, intodeauna!
 
Daca ai deschis acest topic ca sa subliniezi faptul ca adnow e o retea corecta si oamenii de fapt nu inteleg cum sta treaba, eu tin sa te contrazic.
NU stiu cum s-a putut intelege acest lucru din postarea mea. :D Mie daca nu imi place o firma, nu aduce venituri sau vad ca ma inseala, pur si simplu o scot, nu mai stau sa ma plang ca nu ma plateste.
Cred ca de aici se intelege nu?
 
NU stiu cum s-a putut intelege acest lucru din postarea mea. :D Mie daca nu imi place o firma, nu aduce venituri sau vad ca ma inseala, pur si simplu o scot, nu mai stau sa ma plang ca nu ma plateste.
Cred ca de aici se intelege nu?
Si eu fac fix acelasi lucru, dar adnow nu merita comparatia facuta de tine in topic.
 
adnow intradevar castiga la conversie,dar ei platesc publisheri la clikcuri ,si la cpm ....ei isi iau bani din conversie, asadar eu zic ca e retea cpc ,cpm odata ce plateste publisheri la click si cpm
 
Ba cred ca Da, chiar se potriveste la topic de minune. :D

Acum ca am deschis neoskip, mi-am dat seama cat de valoros este un client care aduce conversii serioase. De exemplu, ca sa nu ma complic eu am scris pe site ca traficul de calitate proasta nu este permis. Am intalnit cazuri in cazuri in care omul avea ceva click-uri (aici vorbim despre cpc dar se mentine regula peste tot), insa nu aducea beneficii.

Acum mi se pare destul de corect, daca vrei atat profit dar sa lucrezi doar cu cei care ofera calitate, atunci poti face ca adnow. Aici e diferit ce face adnow, poate seteaza rata fiecaruia in functie si de nisa, adica nu poate sa ofere pentru o oferta la un produs de slabit pe nisa filme aceeasi rata ca si la un site special pentru asa ceva.

Daca stii sa pozitionezi reclamele si sa te adresezi cui trebuie, mereu o sa faci bani.
 
Ok. Hai sa va mai dau un exemplu, de ceva timp la moda sunt reclamele in format web push notification, atat pe mainstream cat si pe adult, eu de regula rulez cu exo dar inainte ca exo sa implementeze web push am fost ofertat de catre cei de la adsterra, mi s-a oferit un CPM fix, doar ca CPM-ul e per subscriberi, ce vreau sa subliniez este faptul ca advertiserii asta cumpara, nu cumpara conversie, cumpara acei subscriberi la care sa le afiseze reclame in browser, pentru ca nimeni nu poate garanta conversii, la fel si in sistemul bannere CPM sau CPC bugetele acestor advertiseri sunt uriase, si mai uriase sunt bugetele celor care cumpara de la advertiseri direct pentru produs, vorbim de o piata de milioane de euro din care noi publisheri luam un mic procent. Cred ca @TubeAdvertising poate confirma sau infirma cele scrise de mine. Dar ce vreau sa spun este faptul ca retele de advertising deja consacrate nu pierd bani la niciun tier de trafic. Eu am trafic tier 2-3 si este foarte bine platit, de ce ar cumpara trafic tier 3 daca undeva acolo nu ar exista profit. In ideea in care traficul de tier 3 este cel mai mult pe WWW.
 
Acum ca am deschis neoskip, mi-am dat seama cat de valoros este un client care aduce conversii serioase. De exemplu, ca sa nu ma complic eu am scris pe site ca traficul de calitate proasta nu este permis. Am intalnit cazuri in cazuri in care omul avea ceva click-uri (aici vorbim despre cpc dar se mentine regula peste tot), insa nu aducea beneficii.

Acum mi se pare destul de corect, daca vrei atat profit dar sa lucrezi doar cu cei care ofera calitate, atunci poti face ca adnow. Aici e diferit ce face adnow, poate seteaza rata fiecaruia in functie si de nisa, adica nu poate sa ofere pentru o oferta la un produs de slabit pe nisa filme aceeasi rata ca si la un site special pentru asa ceva.

Daca stii sa pozitionezi reclamele si sa te adresezi cui trebuie, mereu o sa faci bani.
Ai aceeași abordare ca și Adnow, deci pe scurt nici tu nu ești departe de ei. Am citit în topicul tău că ai banat un user că nu avea clicuri...dar omul ți-a trimis (așa sper) trafic real. Că nu a convertit e altă mâncare de pește. În plus nu mi-a plăcut atitudinea. I-ai plătit după ce a postat, dacă erai corect și respectai publisherii îl plăteai înainte și după îi blocai contul și îi spuneai motivul frumos și elegant.

PS: Cel mai mult mă deranjează lucrurile astea fake. Ca și adnow, ca și neoskip..plătiți la click/CPM dar dacă eu îți aduc 10.000 oameni pe RO și adsense nu le livrează o reclamă bună și nu-s suficiente clicuri păi..BAN. Trafic de proastă calitate :))

PS2: Din punctul meu de vedere nu există trafic de proastă calitate dar real. Orice trafic poate fi convertit, că nu știe advertiserul/site-ul cum să o facă asta nu înseamnă că utilizatorul RO cu ip xxx îl marcăm la trafic de proastă calitate. Nu mă refer la traficul de tip bot/vps, ăla e altceva!
 
Ultima editare:
PS2: Din punctul meu de vedere nu există trafic de proastă calitate dar real. Orice trafic poate fi convertit, că nu știe advertiserul/site-ul cum să o facă asta nu înseamnă că utilizatorul RO cu ip xxx îl marcăm la trafic de proastă calitate. Nu mă refer la traficul de tip bot/vps, ăla e altceva!
Corect! Cam asa sta treaba, o retea de advertising serioasa stie ce sa faca cu traficul, pe de alta parte orice retea serioasa are si sistem RON, in felul asta traficul care face doar impresions e rulat in retea si este platit putin mai prost, asta pentru ca odata ce se plateste CPM si ajung sa aibe sute de milioane de impresii chiar nu au cum sa controleze traffic exchange ul, ca stim cu totii ca multi publisheri combina traffic TE cu traffic real si il servesc retelelor care platesc banner CPM. Una peste alta se fac bani din trafic, tre doar sa sti cum sa il rulezi.
 
Acum ca am deschis neoskip, mi-am dat seama cat de valoros este un client care aduce conversii serioase. De exemplu, ca sa nu ma complic eu am scris pe site ca traficul de calitate proasta nu este permis. Am intalnit cazuri in cazuri in care omul avea ceva click-uri (aici vorbim despre cpc dar se mentine regula peste tot), insa nu aducea beneficii.

Acum mi se pare destul de corect, daca vrei atat profit dar sa lucrezi doar cu cei care ofera calitate, atunci poti face ca adnow. Aici e diferit ce face adnow, poate seteaza rata fiecaruia in functie si de nisa, adica nu poate sa ofere pentru o oferta la un produs de slabit pe nisa filme aceeasi rata ca si la un site special pentru asa ceva.

Daca stii sa pozitionezi reclamele si sa te adresezi cui trebuie, mereu o sa faci bani.
Stii care e ironia in cazul tau?
Tre sa fii atent cum vorbesti si cum te porti cu publisherii tai, caci daca la vreo cativa dintre ei li se pune pata si iti fac cateva reporturi la google e posibil sa pierzi inainte de a apuca sa numeri banii. Nu o zic in nume de rau, e doar un mic sfat.
 
Ai aceeași abordare ca și Adnow, deci pe scurt nici tu nu ești departe de ei. Am citit în topicul tău că ai banat un user că nu avea clicuri...dar omul ți-a trimis (așa sper) trafic real. Că nu a convertit e altă mâncare de pește. În plus nu mi-a plăcut atitudinea. I-ai plătit după ce a postat, dacă erai corect și respectai publisherii îl plăteai înainte și după îi blocai contul și îi spuneai motivul frumos și elegant.

PS: Cel mai mult mă deranjează lucrurile astea fake. Ca și adnow, ca și neoskip..plătiți la click/CPM dar dacă eu îți aduc 10.000 oameni pe RO și adsense nu le livrează o reclamă bună și nu-s suficiente clicuri păi..BAN. Trafic de proastă calitate :))

PS2: Din punctul meu de vedere nu există trafic de proastă calitate dar real. Orice trafic poate fi convertit, că nu știe advertiserul/site-ul cum să o facă asta nu înseamnă că utilizatorul RO cu ip xxx îl marcăm la trafic de proastă calitate. Nu mă refer la traficul de tip bot/vps, ăla e altceva!
I-am platit dupa? Cred ca glumesti :)), nu i-am platit deloc. Omul trimisese trafic fake, pentru ce sa-i platesc?
Sper ca ne referim la acelasi user. E diferenta mare dintre un user cu peste 2000 impresii si 5 click-uri (de multe ori sunt 0) si un user cu 2000 impresii si click-uri suficiente. Aici te gandesti ca pentru skip se solicita dezactivare adblock, asta inseamna ca vorbim la alt nivel. E un calcul matematic, oricat de proaste sunt puse reclamele, de exemplu pe 2000 impresii si 400-500 skip-uri sanse de 10% sa ai sub 10 click-uri.

Cand te uiti pe o statistica te uiti asa: ip-uri, tara din care provine + sa nu fie cumva vnc (click fortat) sau proxy, click-uri pe ads (vorbim si de cpc) si impresii. E normal sa iti pui un semn de intrebare daca cineva are trafic din tari de tier mare si beneficii din partea lui nule. Eu am spus ca nu gandesc pe profit, insa nimeni nu iti da bani pe un lucru imaginar.

P.S: Trafic de proasta calitate mereu exista, e diferenta imensa click dintr-un motor de cautare gen yandex vs dintr-o fereastra de chat sa spunem de pe discord.
 
Ultima editare:
Orice retea CPA/CPM/CPI o sa plateasca doar daca : au lead-uri, conversii sau castiga din CPM mai mult decat te platesc. Daca nu se castiga de pe urma ta si iese in pierdere, renunta la colaborarea cu tine. Ideea este sa castige ei apoi iti dau si tie ceva. Ei nu castiga, tu nu esti platit. Pana la urma cine ar face altfel?
 
P.S: Trafic de proasta calitate mereu exista, e diferenta imensa click dintr-un motor de cautare gen yandex vs dintr-o fereastra de chat sa spunem de pe discord.
Tare asta. Care e diferența? Vrei să zici că ce vine din google e de calitate și ce vine de pe fb nu e? Cam așa e exemplu tău cu yandex vs discord. Am mai zis-o și nu-mi place să mă repet: Nu există trafic de proastă calitate. Există doar trafic real vs trafic de tip bot/vps(fake).

Tu gândești pe profit fără ați asuma pierderile. Exact ca Adnow, de aici și analogia. Atâta timp cât tu ești pe minus dai vina pe traficul de proastă calitate în loc să găsești soluții de monetizare. Iar referitor la partea cu clicuri te înșeli grav. Știu cazuri(unele proprii) unde cu 100 clicuri am produs mai mult decât cu 10.000 clicuri. Știi de ce? Pentru că am livrat exact ce-l interesa pe cumpărător.

Ex: Scriu articol despre un TV. Dacă eu pun banner/link către tv-ul din articol sunt șanse mai mari să fac o conversie decât dacă aș pune un banner cu Matrimoniale

Orice retea CPA/CPM/CPI o sa plateasca doar daca : au lead-uri, conversii sau castiga din CPM mai mult decat te platesc. Daca nu se castiga de pe urma ta si iese in pierdere, renunta la colaborarea cu tine. Ideea este sa castige ei apoi iti dau si tie ceva. Ei nu castiga, tu nu esti platit. Pana la urma cine ar face altfel?

Da și NU. Nu e treaba mea ca publisher să mă ocup de optimizarea campaniilor/ofertelor să genereze conversie/lead. Dacă era CPA, da..era treaba mea să conving userul să cumpere produsul X..dar așa.... la CPM, eu mă încriu pe site și treaba mea e doar să livrez traficul(real că iar se înțelege altceva) către rețea. Apoi dacă rețeaua primește click sau nu sau generează conversie sau nu..nu mă interesează. ÎȘI ASUMĂ ASTA, că de aia merge pe modelul CPM. Publisherul nu are nici o vină că userul ”Gigel” nu îi dă click pe reclama cu tampoane...

PPS: A nu se înțelege că am ceva cu neoskip. Doar m-am înregistrat și nu cred că am trimis nici 10 vizite...eu vorbesc la general
 
Aici poate sa fie si greseala advertising-ului. Promiti plata la CPM dar il conditionezi de CPA... Eu unul prefer CPA. La CPM sunt multe variabile. Poti folosi trafic fake dar care sa dea click. Tu ca retea platesti dar iesi in pierdere. Rar mai gasesti retele CPM care platesc, dar rata per 1k este de toata jena.
 
Loading...
Back
Sus