showb1z

Well-Known Member
Registered
Full Member
Probabil e o problema pe care ne-o punem cu toti, dar fiecare in modul lui ! Asa ca m-am gandit sa o pun in modul meu ..
Am cumparat un domeniu (seo sa zicem) melodiamp3.download am facut script custom cu design AMP pentru rularea cat mai rapida pe telefoanele mobile, asa cum ne rocomanda google, am pus cateva backlink-uri pe 2 cuvinte cheie importante pentru site respecitv (trilulilu downloader si youtube downloader) ...
Acum incerc sa vad ce potential are site-ul ( cu toate ca de fiecare data cand am avut un site mare 100k+ unice pe zi) a fost pur noroc... Am pus de multe ori backlink-uri la alte site-uri si nu au mai crescut sau am incercat sa le optimizez cat de mult pentru google speed si au sfarsit la 2k pe zi..
In trecut am avut muzicamp3.download cu 150k unice , bazat pe aceias idee cu acesta, am fost nevoit sa schimb vps-ul si mutandu-ma la alta firma site-ul a scazut foarte rau, i-am dat N redirecte in cele din urma a sfarsit si ala la 5-10 k unice pe zi pana l-am inchis de tot...

Apelez la cei cu cunostinte , ce te ajuta sa ridici un site ?
Unde pot face o analiza corecta dupa noile conditii google pentru a vedea potentialul site-ului meu...

In ce proportie te ajuta un design unic, un site rapid si backlink-uri bune ...
Cand cumperi backlink-uri e ok sa le lasi cu dofollow sau sa le mai treci si cu nofollow ?
Cand cumperi backlink-uri e bine sa te axezi doar pe cateva cuvinte cheie (ca cele enumerate mai sus de mine trilulilu downloader si youtube downloader ) sau poti pune backlink doar cu download sau trilulilu sau mp3 gratis
 
  1. Un design placut si usor de inteles + un brand usor de tinut minte mi se par cele mai bune modalitati de SEO, pe langa calitatea serviciilor.
  2. Sa urmaresti cuvintele cheie pe care prinzi pozitii si sa schimbi titlu + meta descrierea in concordanta cu ele.
  3. Call to action in meta descriere + titlu.
  4. Foloseste semrush pentru a vedea update-urile google.
Cod:
https://www.semrush.com/ro/info/muzicamp3.download+(by+organic)

5. Link-urile nu par ca mai ajuta asa mult, cel putin nu link-urile la care poate ajunge oricine. testeaza cu pachete de seo de pe bhw daca ai buget, la mine au mers unele, dar, in cele mai multe cazuri n-au fost diferente de traffic foarte mari.

6. IGNORA PA/DA, incearca sa iti faci links pe o nisa related, nu pe site-uri cu PA/DA mare care n-au nicio legatura si nu-ti vor aduce niciodata traffic.
 
Urcarea unui site este in funcție de fiecare si noroc pot spune. Ce merge la mine nu va mergea tine si invers.

In ce proportie te ajuta un design unic, un site rapid si backlink-uri bune
Iti pot un exemplu concret aici.
Aveam o problema cu un blog la thema si cum eram nervos ca nu pot rezolva am pus thema default care nu arata deloc bine pentru ca structura la articole era pentru alta thema.
Asta a fost prin noiembrie, acum o săptămână am intrat pe acel blog iar si vad un boost mare in trafic si urcare in index.
Boost fiind de la 700 pe zi la peste 12k si 90% din vizite venind din google.
Ca tot am intrat pe al am zis sa imi fac timp pentru a pune o thema draguta si publicat niste articole. Imediat dupa ce am schimbat un 600% down in google webmaster in comparație cu aceiași perioadă pe luna trecută. Acum am schimbat iar thema default si vad deja mici schimbări.

Am spus de multe ori ca ai de ales:
  1. Faci site pentru a da bine la google
  2. Faci site pentru a da bine la user
Din experiența mea si a celor care-i cunosc foarte rar le poți avea pe amundoua.
Este doar o opinie si trebuie tratata ca atare.

Legat de backlink.
Trebuie si facute bine pe site relevante, altfel nu e ajuta cu nimic.
Pe un alt blog care doar ce l-am inceput, dar domeniu are 2 ani, nu am facut backlink, doar publicat articole si ping google cand postez.
Deja am vizite din google doar publicând articole.
La unele merge asa, la altele nu.
 
Loading...
Back
Sus