Despre podcasturi

Andrei Telteu

Active Member
Registered
Full Member
În ultimul timp am început să ascult multe podcast-uri, când sunt offline în special (la liceu).
Am scris un articol despre ce înseamnă un podcast + o lista cu podcasturi interesante.
În limba română îmi place Burzcast și Sceptici în românia, și în engleză îmi place StartUP și ReplyAll.
Ascultați cel mai recent episod de la Burzcast.
Cum vi se pare ?
 
Nu sunt sigur inca, dar ma gandesc sa beneficieze si altii dupa consultarile care le ofer pe skype.

De ce spui nuuuuuu?
Pai eu vreau să fac podcast :))
In principiu poți instala un wordpress pt podcastul tău, și după aia găsești pluginuri, testează-le pe toate.
http://www.burzcast.ro/scoala-de-podcasting/ce-este-un-podcast (cel mai important lucru într-un podcast este feedul rss)
Podcasturile se ascultă de obicei prin aplicații speciale, aplicații care downloadează automat cele mai recente episoade.
Eu ascult prin aplicația player.fm, după cum am scris și în articol.
Instatează pluginuri pe wordpress, uploadeaza episoade pilot ca mp3 și testează prin aplicația player.fm.

Poti face și hangout-uri dacă vrei, uite un exemplu: episodulul înregistrat astăzi din podcast-ul Pocketnow Weekly, transmis live prin hangouts, episodul urmează să fie editat apoi uploadat, apoi ajunge automat pe telefonul meu prin aplicația player.fm. Cam așa funcționează podcasturile. Nu toate transmit și live, doar unele.
 
În ultimul timp am început să ascult multe podcast-uri, când sunt offline în special (la liceu).
Am scris un articol despre ce înseamnă un podcast + o lista cu podcasturi interesante.
În limba română îmi place Burzcast și Sceptici în românia, și în engleză îmi place StartUP și ReplyAll.
Ascultați cel mai recent episod de la Burzcast.
Cum vi se pare ?

Interesant .

PS. Nu aveai tu un site pe discourse sau gresesc? lasa-mi link te rog :D
 
Loading...
Back
Sus