Despre backlink-uri

showb1z

Well-Known Member
Registered
Full Member
Salut, am sa încep acest subiect cu un exemplu oarecare :
Sa zicem site vreme(meteo)..

Am un site de meteo și as vrea sa-l promovez pe toate județele principale !
Vreau sa cumpăr backlink-URI pe site-uri și sa le pun subforma :

Dacă x Vizitator al site-ului y(pe care am cumpărat backlink) este din Galați sa apăra link către vremea din Galați !
Aceasta se va baza pe geoip pentru detectarea județului din care se face vizita !

Totul ok pana aici !

Întrebarea mea reala este : Ma ajuta cumva aceasta chestie ? Ca sa nu fiu nevoit sa cumpăr backlink-URI pentru fiecare județ ?

Dacă nu m-am făcut destul de înțeles , aștept mesaj și o sa dezvolt mai mult ceea ce vreau sa zic !
 
Orice backlink dofollow cu autoritate cat de cat te ajuta. Chiar daca e pe href anumit keyword sau fraza, va puncta la da si pa domeniului. Si daca astea urca, va urca si rank pe alte cautari chiar daca backlinkul/backlinkurile sunt pe alt cuvant. Daca va urca domeniul cu totul, vor urca implicit si celalalte keyworduri (poate nu toate, dar vor urca multe).

Spre ex nisa filme. Nu sta nimeni sa faca seo extern cu 100 backlinkuri la fiecare film cand fiecare probabil are peste 10.000 de filme. Asta ar inseamna milioane de backlinkuri. Se creste rank cu backlinkuri catre homepage si ceva pagini, si cand da, pa rank vor urca, vor urca toate filmele/contentul in rank si cautari.

Ultimul update de algoritm va puncta daca trafic va venii din referal si va depuncta daca nu va venii. Deci fa rost de backlinkuri pe care vizitatorii vor da ceva clickuri.

Nu exista formula clara. Iar fiecare nisa este diferita.
Multi analizeaza cautarile in google pe vreme cu softuri platite. Analizeaza competitia pe keyworduri/fraze. Vad unde au sanse sa rankeze. Cumpara backlinkuri href pe acele cuvinte si rankeaza pe ele.

Sa te lupti pe tot pe orice nisa e enorm de greu in general. Ori o iei gradual pe analiza si ridici usor usor cautari, ori investesti mult si faci backlinkuri de calitate pe tot ce poti.

Orice ai face cu backlinkuri cumparate, iti recomand sa analizezi bine unde cumperi si sa faci analiza lunara. Gen cumperi luna asta 5-10 si vezi in 30 de zile impactul lor. Apoi cumperi iar si renunti la ce nu a ajutat; si tot asa.
 
Da , dar văd ca nimeni nu s-a gândit la GEOlocatie google bot !
El cum îmi va indexa backlink-urile ? In funcție de ce ii apare lui sau in funcție de ce apare vizitatorilor ?
O sa indexeze pe baza locatiei lui, nu al utiliatorului +ca eu zic a nu este ok pentru ca acum botul poate sa fie din Romania, la urmatoarea accesare o sa fie din USA (ca exemplu), si tot timpul cand botul intra cel mai probabil o sa fie linkuri diferite si o sa i se para ceva suspect.
 
Da , dar văd ca nimeni nu s-a gândit la GEOlocatie google bot !
El cum îmi va indexa backlink-urile ? In funcție de ce ii apare lui sau in funcție de ce apare vizitatorilor ?
Unde găsești linkuri să cumperi bazat pe GEOlocație? Eu ca proprietar nu aș implementa pe site așa ceva, fiind foarte suspect pentru google. Practic intri în zona de cloacking, nu chiar atat de mult dar oricum tot în zona blackhat. Dacă îți accesează site-ul de 10 ori pe zi cu 10 ip-uri diferite va avea practic 10 keyword diferite zilnic..asta dacă nu schimbi și url-ul și atunci e și mai nașpa treaba.

Google îți va indexa linkul în funcție de ce îi apare lui, nu de ce îi apare vizitatorului. Dacă îți indexează cu un ip de USA, degeaba faci toată treaba asta ca nu vei avea backlink pe ”vreme Bucuresti”...
 
Unde găsești linkuri să cumperi bazat pe GEOlocație? Eu ca proprietar nu aș implementa pe site așa ceva, fiind foarte suspect pentru google. Practic intri în zona de cloacking, nu chiar atat de mult dar oricum tot în zona blackhat. Dacă îți accesează site-ul de 10 ori pe zi cu 10 ip-uri diferite va avea practic 10 keyword diferite zilnic..asta dacă nu schimbi și url-ul și atunci e și mai nașpa treaba.

Google îți va indexa linkul în funcție de ce îi apare lui, nu de ce îi apare vizitatorului. Dacă îți indexează cu un ip de USA, degeaba faci toată treaba asta ca nu vei avea backlink pe ”vreme Bucuresti”...
Asta voiam sa aflu dacă ma ajuta in vreun sens la indexarea backlink-ului pe mai multe cuvinte cheie fără a plati pentru fiecare cuvânt cheie gen !!!
Deci m-am lămurit și cu aceasta situație .
 
Loading...
Back
Sus