Despre Anunturi mica publicitate - Marketplace

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Dupa ce am restrictionat accesul la sectiunea Anunturi mica publicitate am primit multe mesaje de la utilizatori.
Motivul pentru care am luat aceasta decizie a fost ca roforum incepuse sa se transforme intr-un site de anunturi de vanzari, lucru pe care nu`l doresc. Asa cum am spus de multe ori, roforum este un loc unde fiecare primeste un ajutor real la orice timp de problema si gaseste ceea ce cauta.
Pe langa asta, din cauza anunturilor de vanzare, topicurile informative sau cele unde se cerea ajutor erau mai greu de gasit/vazut.

Asa ca m-am sfatuit cu cativa amici in privat si am ajuns la urmatoare decizie.

In acest moment pentru a avea acces la sectiunea de vanzare/cumparare trebuie sa contribui pe forum cu continut de calitate, adica sa primesti like la postari si multe altele. Nu se ia in considerare doar numarul de postari asa cum cred multi sau cum este pe alte forumuri.

Daca nu ai timp sau nu vrei sa contribui cu continut de calitate la forum si vrei doar sa vinzi, atunci trebuie sa cumperi acces VIP Club.
In acest fel vei avea acces la sectiunea de vanzare/cumparare.

De luat aminte:
Chiar daca cumperi Vip Acces pentru a putea posta anunturi, trebuie sa respecti regulile de postare a unui anunt in aceste categorii si nu trebuie sa faci abuz.
Nu se face refund la VIP CLUB.
Sistem de plata acceptat: Paypal si Credit Card si curand poate si BTC.
Daca incalci regulile, poti primi chiar ban pe viata.

In viitor ma gandesc chiar sa pun optiunea de a vinde direct de pe forum. Adica cand postezi anuntul de vanzare, poti seta pretul si clientul poate cumpara direct, fara a mai fi nevoie de alti pasi. Aceasta metoda va face procesul de vanzare cu 90% mai rapid si ridica vanzarile cu peste 65% fata de normal.

 
Alex, dar poti specifica si cate like-uri/trofee trebuie sa ai... explica un pic mai in detaliu... de exemplu eu daca am like-uri/trofee provenite de la diferite posturi (atentie posturi nu subiecte) cum beneficiez de acces la sectiunea anunturi?
 
Daca spun exact care sunt valorile la fiecare atunci se va face hunting si nu vreau acest lucru. Sistemul este automat si cand ai valorile necesare vei avea acces la sectiunea respectiva.
Iti imaginezi daca spun ca e nevoie de 200 posturi, 50 like, trofeu 5, timp pe site 5 ore, toata lumea va abuza de platforma sa atinga aceste valori, lucru care nu vreau.
Asa cum am explicat de multe ori roforum nu este un bazar ci un loc unde gasesti ajutor.
Acum ceva vreme erau doar posturi la sectiunea marketplace si orice topic de ajutor cu probleme reale trecea neobservat.

Cine nu vrea sa contribuie pe forum dar vrea neaparat sa vanda aici, exista optiunea VIP CLUb care ofera acces la MarketPlace.

Sorry.
 
Asa cum am explicat de multe ori roforum nu este un bazar ci un loc unde gasesti ajutor.
Acum ceva vreme erau doar posturi la sectiunea marketplace si orice topic de ajutor cu probleme reale trecea neobservat.
Te inteleg perfect, insa in acest fel "ingradesti un pic drepturile legale, nescriese" ale userilor de a avea acces la ceva...
Intr-un fel, obligi userii sa posteze altceva decat ce le place sau ce se cauta... cu parere de rau Alex dar mie unu nu mi se pare a fii vreo crestere substantiala a traficului cu aceasta decizie. Este adevarat sa pui ceva restrictii in acea sectiune dar nu lasa "undercover" ...
Referitor la ce ai spus tu cu subiectele cu adevarat problematice si utile, iti spun din start ca ai oameni de baza, anume moderatorii...
Nu te supara pe mine, dar asta e strict parerea mea asupra deciziei tale.
 
ingradesti un pic drepturile legale, nescriese
Nu ingradesc nimic. Fiecare este liber sa aleaga o alta comunitate unde poate face ce vrea.
Intr-un fel, obligi userii sa posteze altceva decat ce le place sau ce se cauta
Nu oglig pe nimeni sa faca nimic. Daca esti in cautarea doar sa postezi la sectiunea vanzari, atunci locul tau nu este pe roforum. Spun doar care sunt regulile si atat. In acelasi fel pot scoate sectiunea de tot. Nu scrie nicaieri ca un forum trebuie sa aiba sectiune de vanzare. Pentru asta este olx.ro si alte site-uri de anunturi unde iti poti vinde produsul.
Sa nu uitam de arenaweb care s-a ales praful in principal din cauza la sectiunea de vanzari si a tepelor care sau dat acolo si care au adus o imagine negativa asupra forumului.
nu mi se pare a fii vreo crestere substantiala a traficului cu aceasta decizie
De cand a fost lansat acest forum ai vazut ca asta este telul meu sa atrag sau cresc traficul pe site?
Sunt peste 1000 conturi banate pe forum si daca voiam doar trafic lasam pe fiecare sa faca ce vrea.
Pe mine ma intereseaza ca roforum sa fie o sursa de ajutor reala si nu un bazar.
Vedem cu totii ce se intampla pe alte forumuri unde lumea se cearta, dau tepe, posteaza tot felu de prostii, nu poti spune nimic ca cineva iti da in cap, pentru ca toti sau nascut atotstiutori. Astfel de activitati aduc si genereaza foarte mult trafic si venituri, dar nu vreau asa ceva aici.

Regulile vor ramane asa cum sunt daca e cazul vor fi actualizate pentru ca roforum sa ramana un forum clean si de real ajutor.

Voie buna.
 
Daca esti in cautarea doar sa postezi la sectiunea vanzari, atunci locul tau nu este pe roforum. Spun doar care sunt regulile si atat. In acelasi fel pot scoate sectiunea de tot. Nu scrie nicaieri ca un forum trebuie sa aiba sectiune de vanzare. Pentru asta este olx.ro si alte site-uri de anunturi unde iti poti vinde produsul.
Sa nu uitam de arenaweb care s-a ales praful in principal din cauza la sectiunea de vanzari si a tepelor care sau dat acolo si care au adus o imagine negativa asupra forumului.
Asa este ai dreptate aici.
Foarte multi cauta forumuri mari pentru a da tepe...
Si nu numai arenaweb a ajuns de caca... si extreamcs care era una din comunitatile bune cu resurse cs...acum e comunitate plina de tepari impreuna cu laur, liderul lor.

Sa traiesti, numai bine!
 
Te inteleg perfect, insa in acest fel "ingradesti un pic drepturile legale, nescriese" ale userilor de a avea acces la ceva...
Intr-un fel, obligi userii sa posteze altceva decat ce le place sau ce se cauta... cu parere de rau Alex dar mie unu nu mi se pare a fii vreo crestere substantiala a traficului cu aceasta decizie. Este adevarat sa pui ceva restrictii in acea sectiune dar nu lasa "undercover" ...
Referitor la ce ai spus tu cu subiectele cu adevarat problematice si utile, iti spun din start ca ai oameni de baza, anume moderatorii...
Nu te supara pe mine, dar asta e strict parerea mea asupra deciziei tale.
Sa ma bag si eu un pic in seama. Pentru vanzari - cumparari exista Olx sau mai nou Lajumatate :) .
Alex face bine ceea ce face cu restrictia la Bazar, el vrea un forum Curat si cu membri seriosi. E trecut prin astea si stie ce ar insemna sa dea drumu la Bazar. Ar fi mai rau ca o piata, ar trebui sa stea nonstop sa dea Banuri, sa vada care la care a dat teapa etc.
Din toate forumurile pe care am cont , pot zice ca am migrat pe Roforum tocmai pentru "Curatenia " care este aici. Si pana acuma am vazut in proportie de 90 % oameni seriosi.
Asa ca AlexH fa in continuare asa cum stii mai bine.
 
Da man, am inteles si eu perspectiva lui...acum inteleg bine strictetea lui.
 
Acesta este un forum de " întrajutorare", adică primeşti informaţii utile dar şi dai, ajuţi - te vom ajuta, pentru gen business e plin netul, dar nu aici ...
 
Loading...
Back
Sus