Despre AMP si google

showb1z

Well-Known Member
Registered
Full Member
As vrea sa discutam putin despre AMP ! ce stiti despre acest fenomen ?
Am avut anul trecut un site care de download muzica, care era primul in toate cautarile youtube si avea o chestie cum ca ar fi recomandat de google pentru viteaza pe mobil ! aveam 150k unice zilnic.. mai apoi sa aflu ca site-ul pierde din vizite din cauza unei schimbari de host pe un host banuiesc eu cu ip-ul blocat in google, ca s-a dus de rapa tot...
Mai apoi am aflat de AMP, acum m-am pus sa creez un design bazat pe AMP, se merita efortul ? se vor cunoaste diferentele sau e ok si un vechi boostrap ?
Mai exact si mai pe scurt, a testat cineva fenomenul sau are idee daca este chiar asa forta AMP incat sa faci ceva vizite pe baza ca il recomanda google ?
 
Amp este pentru mobil si faci doar daca ai vizite de pe mobil sau ai ca targhet acesti useri.
Daca e wp site tau ai plugin facut de wp si Google, daca e alta platforma trebuie sa implementezi tu totul manual.
 
Amp este pentru mobil si faci doar daca ai vizite de pe mobil sau ai ca targhet acesti useri.
Daca e wp site tau ai plugin facut de wp si Google, daca e alta platforma trebuie sa implementezi tu totul manual.
Pai majoritatea utilizatorilor intra acum de pe mobil.. deci trebuie sa fac si asta.. nu folosesc wordpress, ceva custom dar imi da batai de cap, ca nu merge cautarea POST doar GET..si tot felul de probleme de cacat
 
Folosesc pe un singur site AMP si este super dpdv al incarcarilor pentru ca se indexeaza separat si google le promoveaza mai bine pe acest format.
Acum sunt foarte multe vizite dinspre platforme mobile iar rata de incarcare este semnificant mai mare la ele ...
AMP + Wordpress am ca si solutie. Exista template-uri care au deja implementata functia - eu habar nu aveam de AMP pana acum 6 luni ...
 
o problema mare rau ...
Cod:
<script async custom-element="amp-iframe" src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-iframe-0.1.js"></script>

<script async custom-element="amp-bind" src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-bind-0.1.js"></script>



<amp-iframe width="500"

  height="281"

  title="Netflix House of Cards branding: The Stack"

  layout="responsive"

  sandbox="allow-scripts allow-same-origin allow-popups"

  allowfullscreen

  frameborder="0"

  src="Netflix Branding: The Stack from Gretel on Vimeo">

</amp-iframe>


-------------------------------------------------------------------

Nu afiseaza iframeul pe site :(
 
Ultima editare de un moderator:
Pentru elemente externe trebuie customizat putin.
Apoi daca thema foloseste custom field nu afiseaza, cel putin nu pe cele testate de mine.
Unele theme sunt facute sa afiseze totul insa nu toate. Mai sunt pluginuri care fac asta dar nu stiu sa iti spun unul acum.
 
Pentru elemente externe trebuie customizat putin.
Apoi daca thema foloseste custom field nu afiseaza, cel putin nu pe cele testate de mine.
Unele theme sunt facute sa afiseze totul insa nu toate. Mai sunt pluginuri care fac asta dar nu stiu sa iti spun unul acum.
Nu folosesc WP, nu folosesc theme, e ceva custom :(

L-am pus dar se incarca ca nebunu , continuu !
link exmp

A mers pana la urma, dar daca schimb width sau height , bafta !
 
Ultima editare:
Intrebare... Daca folosesc plugin-ul wordpress pentru amp atunci se creaza alt url, deci va fi indexat iar. Nu va gasi google asta ca continut dublicat?
 
La pluginul amp si aici ma refer la cel facut de wordpress si google ai 3 optiuni.
Prima cea default adauga la final de url /amp
La native nu adauga nimic la final dar il converteste in amp, parca asa am citit.
Din cate stiu google stie sa faca diferenta intre url normal si cel cu amp. Daca il ai instalat atunci orice este mobile device va merge catre site.com/articol/amp iar url normal fara amp la final nu va f disponibil, adica nu va fi accesat.
Insa atat timp cat ai setat cronical url nu trebuie sa iti faci probleme.
La theme mai vechi este posibil sa iti strice site-ul sau poate intra in conflict cu alte plugin activate.

Sugestia mea este daca site tau este responsive si se incarca bine, atunci nu are rost sa-l instalezi. Cred ca piata spune totul, oricat a fortat si chiar forteaza google rularea prin amp, acesta nu a fost acceptat in scara larga.
 
Loading...
Back
Sus