des-cnas.ro o jignire nationala si costuri de milioane

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca unii dintre voi ati aflat despre des-cnas.ro unde iti poti verifica dosarul medical online. O idee buna si care poate ajuta foarte mult, asta daca ar fi facut cum trebuie si ar functiona 100%.

1. des-cnas.ro nu are ssl inregistrat, lucru care face ca google sa afiseze avertismentul ca site-ul nu este sigur. Este total inacceptabil asa.
2. daca intri de pe facebook nu te poti loga din cauza la ssl care nu este inregistrat
3. des-cnas.ro nu merge pe non www. este de rasul lumii ca un site de asa natura sa nu aiba o nenorocita de inregistrare dns care se face in 5 secunde
a5039f2a34d744b2a5908fb7852d159c.png

4. Redirect 404 nu exista cand accesezi din greseala un link care nu exista. Lucru foarte greu de facut pentru guvernul romanii sau itgovhub. Garantez ca oricine de pe acest forum poate rezolva problema 3 si 4 in mai putin de 1 minute
e66f61383cb94cad903cac9700ef2e03.png

5. Daca nu esti inregistrat la nici un doctor nu iti poti vedea dosarul medical. Desi vad oarecum normala aceasta restrictie, ar trebui sa ofere acces totusi la dosar si posibilitatea de a alege online un doctor. Sunt multi in afara tari, sau chiar in tara care nu au avut nevoie in viata de un amarat de doctor, asa ca ii va fi imposibil sa isi vada dosarul.
Plus daca are avea optiunea de a alege online un doctor ar ajuta multa lume si procesul de a alege mai usor.

6. Url de logare pentru doctori nu functioneaza deloc: https://medic.des-cnas.ro/cnasportalext/loginmedic?nice=true
7. Logarea cu card de sanatate nu functioneaza nici asta: https://pacient.des-cnas.ro/cnasportalext/loginceas?nice=true

Cu siguranta acest site a costat cateva milioane de euro din banii nostri. Daca cineva are acces in interior sa imi spuneti pentru a vedea daca functioneaza totul si cum arata.

Nesimtire totala sa stii stimate Guvern al romaniei.
 
  • Like
Reactions: J.D
Am incercat sa ma loghez dar nu reusesc, am aceasta eroare.
 

Atașamente

  • err.jpg
    err.jpg
    20,5 KB · Vizualizări: 10
Ehh @AlexH la ce te asteptai? Cum vrei sa mearga un site facut cu buget "redus" acolo cateva sute de mii de euro sa manance o paine si strabunicii si stranepotii stranepotilor lor. Alt exemplu de site facut de guvernul Romaniei pe bani multi dar total inutil....
 
Ma uitam pe forumul la acest site, unde e facut din 2007 si fara pic de activitate. Plus folosesc o platforma care nu cred ca e buna pentru o institutie de stat si care se stie ca e plina de bug si adorata de spameri.
Cu toti IT-stii aia care manca bani degeaba puteau face o platforma InHouse imediat si implementat in sistem, ca userul sa nu faca 2 conturi si ar mai usor de rezolvat undle probleme.
Se pare ca forumul a fost dedicat cu totul la altceva desi ruleaza pe un subdomeniu la des.cnas.ro dar e trecut ca forumu de ajutor.
e0a4b4378e924a41bf6ea6873106af99.png

http://forum.des-cnas.ro/viewtopic.php?f=1&t=81
Prezentare la sistem postata acum aproape 3 ani pe youtube
Bani arucati la gunoi pur si simplu.
 
Loading...
Back
Sus