De stiut ,ce inseamna publicitate pe facebook si unde ajunge trafficul.

schoolOFdj

Active Member
Registered
Full Member
Am notat prin multe forumuri care le citesc ca,nu se cunoaste mentiunea ce inseamna cand cumpar publicitate pe facebook si unde vine acel traffic .

Multi sunt incepatori si dupa ce gasesc articole cum sa faci bani cu facebook si asa mai departe ei vad doar ce vor ei si nu inteleg mesajul complet , cand cumpara traffic (publicitate)
Hmmm ,ei bine sa nu te gandesti la modul platesti o suma de x pe facebook si gata ai puso , te astepti la traffic pe situl tau direct.Cand cumperi publicitate pe facebook ,cumperi publicitate la pagina ta de facebook si nu la situl tau . Daca ai ceva calitativ pe pagina de facebook poti spera sa prinzi si traffic pe websitul tau personal.Asadar facebook este doar o alee catre situl tau si nu un boulevard direct de asteptari .Asadar ma reper ,fura facebook ?Sper sa fi inteles acum diferenta dintre google si facebook
 
Ultima editare:
Am notat prin multe forumuri care le citesc ca,nu se cunoaste mentiunea ce inseamna cand cumpar publicitate pe facebook si unde vine acel traffic .

Multi sunt incepatori si dupa ce gasesc articole cum sa faci bani cu facebook si asa mai departe ei vad doar ce vor ei si nu inteleg mesajul complet , cand cumpara traffic (publicitate)
Hmmm ,ei bine sa nu te gandesti la modul platesti o suma de x pe facebook si gata ai puso , te astepti la traffic pe situl tau direct.Cand cumperi publicitate pe facebook ,cumperi publicitate la pagina ta de facebook si nu la situl tau . Daca ai ceva calitativ pe pagina de facebook poti spera sa prinzi si traffic pe websitul tau personal.Asadar facebook este doar o alee catre situl tau si nu un boulevard direct de asteptari .Asadar ma reper ,fura facebook ?Sper sa fi inteles acum diferenta dintre google si facebook
Poți să cumperi trafic direct către site-ul tău fără a mai trece pe undeva. Setezi cost per click(la fel ca pe adwords) și aia e :)
https://business.facebook.com/
 
Am notat prin multe forumuri care le citesc ca,nu se cunoaste mentiunea ce inseamna cand cumpar publicitate pe facebook si unde vine acel traffic .

Multi sunt incepatori si dupa ce gasesc articole cum sa faci bani cu facebook si asa mai departe ei vad doar ce vor ei si nu inteleg mesajul complet , cand cumpara traffic (publicitate)
Hmmm ,ei bine sa nu te gandesti la modul platesti o suma de x pe facebook si gata ai puso , te astepti la traffic pe situl tau direct.Cand cumperi publicitate pe facebook ,cumperi publicitate la pagina ta de facebook si nu la situl tau . Daca ai ceva calitativ pe pagina de facebook poti spera sa prinzi si traffic pe websitul tau personal.Asadar facebook este doar o alee catre situl tau si nu un boulevard direct de asteptari .Asadar ma reper ,fura facebook ?Sper sa fi inteles acum diferenta dintre google si facebook
Te inseli. Exista publicitate pe facebook direct catre site
 
Asa e, poti cumpara trafic targetat prin cpc pe facebook, si cred ca este cea mai folosita metoda de promovare pe facebook.

Dar daca este sa vorbim din punct de vedere al conversiei, parerea mea este ca facebook nu este la fel de eficient ca adwords.
Intradevar conteaza foarte mult nisa si cum iti alegi publicul, dar in principal facebook fiind o retea de socializare, oamenii intra pt a "socializa" nu pt a cumpara, pe cand pe adwords atunci cand cineva cauta un produs prezinta un interes mai mare de a cumpara acel produs.

Bineinteles ca se pot face vanzari si pe facebook, dar mai greu. Trebuie sa ai o oferta de moment buna si sa alegi bine publicul tinta.

Insa facebook e foarte eficient pt a aduna abonati targetati la newslatter, pt a promova sau a face mai vizibila o afacere locala sau pt brand.
Am derulat cateva campanii pe facebook si am avut rezultate mediocre, adica a venit destul de mult trafic pe site dar conversii aproape 0. Asa ca am renuntat pt ca este prea costisitor de a face experimente.
Si pe adwords este costisitor pana cand te inveti si afli ce cuvinte sunt mai eficiente, dar cu aceasi bani pe care i-am investit pe facebook, in adwords am reusit macar sa mi scot.
Desi nu am avut la fel de mult trafic ca de pe facebook, pe adwords am avut o rata de conversie suficienta incat macar sa-mi scot banii si macar am ajuns la niste concluzii.

In concluzie:
Sper sa fi inteles acum diferenta dintre google si facebook

Ce am spus mai sus e diferenta dintre google si facebook!

Asadar facebook este doar o alee catre situl tau si nu un boulevard direct de asteptari
Gresit! Nu este doar o alee, este un adevarat bulevard de trafic fara asteptari spre site-ul tau!
 
Ultima editare:
Asa e, poti cumpara trafic targetat prin cpc pe facebook, si cred ca este cea mai folosita metoda de promovare pe facebook.

Dar daca este sa vorbim din punct de vedere al conversiei, parerea mea este ca facebook nu este la fel de eficient ca adwords.
Intradevar conteaza foarte mult nisa si cum iti alegi publicul, dar in principal facebook fiind o retea de socializare, oamenii intra pt a "socializa" nu pt a cumpara, pe cand pe adwords atunci cand cineva cauta un produs prezinta un interes mai mare de a cumpara acel produs.

Bineinteles ca se pot face vanzari si pe facebook, dar mai greu. Trebuie sa ai o oferta de moment buna si sa alegi bine publicul tinta.

Insa facebook e foarte eficient pt a aduna abonati targetati la newslatter, pt a promova sau a face mai vizibila o afacere locala sau pt brand.
Am derulat cateva campanii pe facebook si am avut rezultate mediocre, adica a venit destul de mult trafic pe site dar conversii aproape 0. Asa ca am renuntat pt ca este prea costisitor de a face experimente.
Si pe adwords este costisitor pana cand te inveti si afli ce cuvinte sunt mai eficiente, dar cu aceasi bani pe care i-am investit pe facebook, in adwords am reusit macar sa mi scot.
Desi nu am avut la fel de mult trafic ca de pe facebook, pe adwords am avut o rata de conversie suficienta incat macar sa-mi scot banii si macar am ajuns la niste concluzii.

In concluzie:


Ce am spus mai sus e diferenta dintre google si facebook!


Gresit! Nu este doar o alee, este un adevarat bulevard de trafic fara asteptari spre site-ul tau!
ma refer la mesajul pe care webmasterul il transmite si asteptarile de cpa
 
Primul Pas in publicitate Este sa stii ce vrei Dr la campanie concret. Apoi faci toate pregatirile necesare pentru a da UN randament cat Mai bun.
Greseala care o fac majoritatea e ca nu optimizeaza site/oferta pentru telul la campanie. De aici cost mare si rezultate foarte slabe.
Faza cu bulevardul foarte aglomerat e buna si de aici intelegi ca oferta ta trebuie sa iasa in evidenta pentru a atrage in potential interesat.
Nu e destul sa pui o pancarda cu vand peste stricat, daca nu si garnitura de melci putreziti + un pahar de APA De la muntele Athos care de fapt e APA De la robinet.
Iar la final pretul care conteaza mult de tot. Daca pretul official e 10 lei si tu pui 4lei ca r oferta, lumea va zice ca e pacaleala, dar daca pui un pret de 9 lei cu paharul de APA gratis AI sanse Mai multe.
 
@Thomas In teorie ai dreptate. Nu neg nimic din ce spui tu. Si eu derulez campanii adwords precum si campanii pe facebook. Parerea mea este ca nu ai dat atentia care trebuia data campaniilor pe facebook. AU REZULTATE. Discutia e destul de stufoasa aici. Daca iti alegi corect mesajul si publicul tinta, ai si rezultate. Off topic: Eu nu imi dau seama daca pe piata romaneasca merita investitia in publicitate pe Linkedin
 
Eu nu imi dau seama daca pe piata romaneasca merita investitia in publicitate pe Linkedin
La preturile actuale nu. Trebuie sa ai un serviciu sau produs destul de bun, cu o valoare minima de 250euro /produs/serviciu sa zicem ca ai face bara=bara.
 
Parerea mea e ca nu poti sa faci o afirmatie ca reteaua x e mai buna si cealalta mai slaba daca nu testezi mai multe niste, daca nu rulezi destul de multi bani pe campanii astfel incat sa le poti optimiza si asa mai departe. De performat poti performa pe amandoua. Mai sunt multi care fac gresala sa compare adwords search cu fb ads, pe cand ar trebui comparat fb ads cu adwords display.

Din experienta facebook e mai rentabil la vanzarea de produse, pe cand google merge mai bine pe vanzarea de servicii.
Dupa cateva teste pot sa mai afirm o chestie pe care nu stiu daca multi dintre voi ati observat-o. Pe fb poti sa vinzi un produs mai scump decat pe google. Interpretarea mea e ca acela care cauta pe google are mai multe alternative si se orienteaza catre pretul mai mic.

Sunt produse si produse, majoritatea niselor au specificatii diferite. Noi avem produse care le promovam doar pe facebook si alte produse care le promovam doar pe google.
Cea mai buna solutie e ca la inceput sa mparti bugetul si dupa ce vezi care canal performeaza mai bine sa te concentrezi pe acela.
 
De performat poti performa pe amandoua
Asta asa este!

Din experienta facebook e mai rentabil la vanzarea de produse, pe cand google merge mai bine pe vanzarea de servicii.

Si eu care credeam ca este exact contrariul!

Adevarul e ca in cazul meu, desi am obtinut trafic pe site, conversii nu am avut! Dar stiu ca puteam optimiza mult mai bine si sa incerc si alte nise. Nu neg ca facebook nu vinde deloc, spun doar ca am avut mai mult succes cu adwords si din aceasta cauza am facut comparatia asta, iar concluzia mea este urmatoarea:

Pe facebook tu trebuie sa alegi o categorie de public caruia crezi ca i se potriveste acel produs sau ca il intereseaza! iar mai apoi sa speri ca intradevar are nevoie de asa ceva si sa cumpere!
Pe cand in google adwords tu te adresezi exact persoanelor care in 90% din cazuri sunt interesate de a achizitiona acum sau in viitorul apropiat acel produs. Restul tine de cum stii sa-ti prezinti produsul mai bine, cea ce e valabil in ambele cazuri! Doar ca asa cum ai spus si tu, ai sanse mai mari pe facebook sa vinzi un produs mai scump!

Eu unul nu am mai avut rabdare sa cheltui bani pe facebook cand am observat ca cu aceiasi bani am rezultate mai bune pe adwords.

Sunt sigur ca daca fac mai multe incercari voi invata sa optimizez mai bine reclamele si sa reusesc sa vand, insa prefer sa raman la adwords pt vanzari iar la facebook pt trafic, si de aici si concluzia finala acestui topic ca traficul de pe fb ads poate sa ajunga si pe site!
 
Loading...
Back
Sus