de ce nu imi aproba adsens acest site ?

Luca89

Member
Registered
Full Member
daca poate cineva sa imi dea o mana de ajutor cum sa aprob situl cazreal. ro pe google adsens.

situl este pe worldpress.
 

Atașamente

  • Untitled.png
    Untitled.png
    19,9 KB · Vizualizări: 58
Pai nu crezi ca e normal? Tu ai aproba un astfel de site?

Sfaturi gratis:
  1. schimba din admin in nume normal
  2. schimba thema, e naspa rau
  3. sidebar fie o elimini fie adaugi ceva, e naspa cum apare acum
  4. articolele sa aiba minim 500 cuvinte, la tine are maxim 100 daca .... contorizezi punctele si spatiile goale.
  5. pagina de contact si TOS nu exista.

Cat trafic are?
Daca nu are minim 500 unici pe zi, nu te stresa sa-l bagi.
 
E vorba de conținut. Am citit doar primul articol din site, nu e cazul să citesc și restul. Ai conținut foarte slab că sa te ia în considerare.
  1. pagina de contact si TOS nu exista.
Cat trafic are?
Daca nu are minim 500 unici pe zi, nu te stresa sa-l bagi.
Am site-uri aprobate adsense fara sa fi bifat aceste aspecte. La el cred că este strict problema de conținut
 
daca copi 1.1 continutul de pe alte situri ar fi o problema ? cu aprobarea cat si sa fiu dat in judecata ?
 
Daca nu are minim 500 unici pe zi, nu te stresa sa-l bagi.

Cu restul sunt de acord, dar aici tin sa te contrazic, eu am avut foarte multe conturi adsense si la peste 50% din ele primul site aprobat a fost unul proaspat creat (intre 30 si 60 de zile) care genera sub 200 de utilizatori pe zi și cu 12-16 postări (12 am aflat eu de la un indian că e numărul magic), fiecare cu 1000+ cuvinte (5-10% din post era original, restul erau paragrafe compilate de la 3-4 alte site-uri ce foloseau adsense, daca iei doar de la un site nu te accepta, daca combini 3+ si nu continut integral nu ai probleme) + 3-4 poze integrate in fiecare postare.

Cu 2 ani in urma am avut cont facut pe site si cu sub 50 pe zi, dar nu stiu acum daca ar aproba cu chiar atat de putin, ultimul creat de mine a fost in decembrie 2019 pe site cu 150-250 unici, toti organici din google.

*în afară de trafic slab totul era făcut ca la carte (probabil din cauza asta și mă lăsă cu trafic atât de mic).

Pentru @Luca89, înainte să trimiți un site la adsense gândeste-te că e verificat manual de o persoana care probabil a mai verificat in aceeași zi alte 50-100 site-uri, pune-te în locul acelei persoane și vezi dacă tu l-ai aproba. Cel mai important e impactul vizual din primele 5-10 secunde a vizitatorului, dacă e site clean, postări bogate care au fotografii, în header ai pagina de contact, termenii și condițiile, poate o categorie ceva atunci ai șanse mai mari să fii aprobat. După ce acel care aprobă vede 20 de site-uri scam/facute de mântuială la rând, o să ți-l aprobe chiar și dacă site-ul tău nu îndeplinește chiar toate condițiile zicându-și "Nu prea știe ce face ăsta, dar măcar încearcă" sau "E abia la început băiatul, dar uite cât e de ordonat, are potențial"
 
Multumesc de raspunsuri !
toate informatile au fost utile. Am inceput sa lucrez la el.

Am schimbat thema si am adugat contact si termenii si conditii
 
Ultima editare:
Scoate toate articolele despre corona.
Nu mai face copy paste.
Daca tot iei din alta parte fa un rewrite cum trebuie.
Schimba tema cu ceva mult mai placut pentru user experience.
Optimizeaza viteza site-ului, livrezi doar text si imagini, ar trebui sa se incarce inainte sa clipesti.
Lighthouse pe mobil:
4251

Lighthouse pe desktop:
4252

Suntem in 2020, au fost o multime de update-uri in ultima perioada, trebuie tinut pasul cu ele si respectate, altfel orice proiect in care te bagi o sa fie fail si nu o sa sti de ce!
Sa faci un site si sa il arunci pe un domeniu online e cea mai usoara parte, greul incepe cand vine vorba de research si de content, banii nu se mai fac asa usor pe net daca nu pui mana si citesti informatii actualizate.

De acum toate conteaza, de la font, la culorile folosite, se cere sa livrezi cea mai buna experienta utilizatorului la cea mai buna viteza.

In cazul blogurilor, cititorii tai trebuie sa ramana pe site la prima strigare din pricina designului si cum e textul format, cele 5-10 secunde sunt cele mai importante, ca mai apoi sa fie tras sa ramana de continutul pe care la cautat si este relevant pentru el.

Sper sa te ajute!
 
Salutare, am si eu o problema, am site-ul www.geeki.ro si am activa adsense pe acesta, site-ul a fost acceptat, am primit acasa codul, l-am bagat, etc. Problema este ca eu am facut contul pe data de 26 februarie, iar peste 2 zile am primit o limitare, am sa va las mai jos o imagine cu ceea ce imi spune, de atunci nu s-a schimbat nimic, ma gandeam ca va dura cateva saptamani, dar deja a trecut o luna si eu nu pot livra anunturi pe site. Am continut copy+paste, am continut intr-adevar ce mai este tradus, insa nu cred ca am ceva ce sa induca utilizatorii in eroare, tema este cat se poate de clean, am toate paginile ce trebuie puse, contact, tos, etc.

Poate cineva sa imi evalueze site-ul si sa imi spuna care ar fi problema? O sa fac schimbarile necesare, chiar vreau sa am adsense fara limite pe site.

Mentionez ca am scos articoelle de pe site si am sters ads.txt in speranta ca isi va reveni singur. (Am mai vazut la indieni ca se practica si merge)

URL IMAGINE: https://i.imgur.com/ykbRHcU.jpg
 
@Marian97c Eu am avut aceasta problema cand pe un site am introdus fortat (in fiecare pagina) text despre imprumuturi bancare pentru a avea CPC mai mare (Am facut-o intr-un mod stupid de pe telefon, asta se face dar trebuie sa fii atent). Nu i-am putut face nimic, m-am gândit să sterg site-ul de tot din adsense si să fac un alt cont cu el, m-au acceptat dar afisari de reclama nu am avut, se pare ca am primit restrictie pe domeniu.
Nu zic ca ai facut asta, dar daca ai facut-o atunci ia-ti alt domeniu.
 
@Marian97c Eu am avut aceasta problema cand pe un site am introdus fortat (in fiecare pagina) text despre imprumuturi bancare pentru a avea CPC mai mare (Am facut-o intr-un mod stupid de pe telefon, asta se face dar trebuie sa fii atent). Nu i-am putut face nimic, m-am gândit să sterg site-ul de tot din adsense si să fac un alt cont cu el, m-au acceptat dar afisari de reclama nu am avut, se pare ca am primit restrictie pe domeniu.
Nu zic ca ai facut asta, dar daca ai facut-o atunci ia-ti alt domeniu.
Cand am anunturi pe site, cateodata imi arata, deci este doar o limita. Si nu stiu cum sa scap de ea :))
 
Poate cineva sa imi evalueze site-ul si sa imi spuna care ar fi problema? O sa fac schimbarile necesare, chiar vreau sa am adsense fara limite pe site.

Am intrat pe un articol si este super ok, chiar imi place.
Din ce am vazut ai code de reclama normala si din cauza asta nu iti afiseaza reclame.
Recomand sa scoti auto ads si sa bagi doar adsense in articles unde iti va creste rpm si cpc. Am explicat aici cum se face https://www.roforum.net/threads/cum-cresti-sau-mentii-cpc-rpm-mare-pe-adsense.6953/

In sidebar si header bagi reclame din alte surse.
 
daca poate cineva sa imi dea o mana de ajutor cum sa aprob situl cazreal. ro pe google adsens.

situl este pe worldpress.

  1. Continut
  2. Vechime
  3. Trafic

Greseala ta:

Copii articole si nu specifici nici macar sursa cu un link activ la sfarsitul articolului. (Poti fi dat in judecata)

Rezultate:

Cu un site de stiri pe Romania si cu cu un minim de 20k vizite pe zi castigi undeva intre 5-8 euro in zilele bune, CPC 0.01 - 0.04. Acum am luat un domeniu pe extern si in baza timpului disponibil am sa public manual articole in limba engleza pentru un test de CPC. Daca vrei sa vezi evolutia: hitnews[dot]org.

Sfat:

1. Continua cu site-ul doar daca ai unde sa postezi (grupuri facebook). Iti dau acest sfat pentru ca eu si cu inca un coleg ne ocupam cu asta dar administram si cateva grupuri de facebook mari ( Romania / Romanii de pretutindeni etc) unde avem target un total aproximativ de 3-4 milioane de persoane. De asemenea am decis integrarea AdNow pe site-uri unde se castiga un 20$ pe zi din 4 siteuri (cu trafic), da, din pacate ratele adsense sunt mai slabe decat ratele AdNow.

2. Optimizeaza OG-urile la maxim pentru ca e mai important cum arata stirile pe social decat cum arata pe google (La trafic organic nici sa nu visezi daca nu ai stiri cu continut unic, precedenta la continutul preluat o au site-urile mari de stiri - de la care preiei).

Spor.
 
Am citit pana aici... si m-am lamurit!
Te-ai lamurit cu ce? Pe noi ne-au platit intodeauna la timp si suma intreaga.

Dimpotriva, din castigurile pe luna trecuta de la 1500 de euro ne-au taiat aia de la AdSense 500 "pentru clickuri invalide", tot traficul fiind pe social.

De ce nu ar accepta AdSense un site cu stiri despre COVID-19 ? Mie mi-au acceptat recent doua, unu pe italia si unul pe romania, ambele cu stiri despre coronavirus.

Eu daca ii dau un sfat ii dau pentru ca fac aceasi treaba doar ca o fac de cativa ani. E simplu la AdSense:

  1. Continut (Continutul e cel mai important, de exemplu pagina cu stiri italienesti mi-a fost acceptata cu 10 vizite pe zi si domeniul proaspat inregistrat)
  2. Vechime (Tot din experienta, daca ai vechime la site/domeniu, verificarile AdSense dureaza mai putin, ti-l accepta mai repede)
  3. Trafic (Pe un alt domeniu si anume romania[dot]bz, am gandit ca "ar merge" un site de stiri, mai ales pentru ca am legat-o de grupul Romania pe Facebook. Din prima domeniul "a prins" si am inceput de la 20k unici pe zi cu 3 stiri postate pe zi dar site-ul l-am bagat in adsense exact in momentul in care am terminat de aranjat site-ul iar dupa 2 zile a ajuns mesaj de la AdSense precum ca siteul a fost refuzat pentru ca avea "continut copiat", dupa care am inceput sa postam si i-am dat iar cerere la AdSense, a fost acceptat dupa 3 zile.)
 
Dimpotriva, din castigurile pe luna trecuta de la 1500 de euro ne-au taiat aia de la AdSense 500 "pentru clickuri invalide", tot traficul fiind pe social.
Stii multe vad, dar cum se face ca nu stii ca adsense (google) nu prea agreaza traficul care vine particular de pe facebook pe un site unde sunt reclame adsense, si asta nici macar pe tier 1.

Si nu inteleg de ce te agiti cu adnow, o retea mizerbaila cu un suport si mai mizerabil. sa fii sanatos daca te-au platit!

Si adsense au respins o gramada de site-uri din cauza la corona virus, nu ca nu ar fi ok, ci ca cererea e prea mare, si atunci un site fara stiri legate de corona ar fi acceptat mai usor, si ulterior omu isi baga ce vrea inapoi pe site.
 
Loading...
Back
Sus