de ce nu imi aproba adsens acest site ?

Stii multe vad, dar cum se face ca nu stii ca adsense (google) nu prea agreaza traficul care vine particular de pe facebook pe un site unde sunt reclame adsense, si asta nici macar pe tier 1.

Si nu inteleg de ce te agiti cu adnow, o retea mizerbaila cu un suport si mai mizerabil. sa fii sanatos daca te-au platit!

Si adsense au respins o gramada de site-uri din cauza la corona virus, nu ca nu ar fi ok, ci ca cererea e prea mare, si atunci un site fara stiri legate de corona ar fi acceptat mai usor, si ulterior omu isi baga ce vrea inapoi pe site.

Nu stiu ce experiente ai avut cu adsense dar pe majoritatea paginilor am trafic de pe facebook si pare destul de agreat. Lucram din 2017 cu adsense pe nisa stiri online si nu am avut niciodata probleme cu ei pe tema trafic de pe social. Nu zic ca nu e posibil sa cresti o pagina cu SEO dar pe nisa stiri e foarte dificil de aceea prima optiune e traficul de pe retelele de socializare. (Eu vorbesc strict de nisa stiri online si nu fac referire la altele).
Singura schimbare majora pe care am simtit-o la nivel de castiguri este ca anul trecut (tot pe baza traficului de pe facebook) scoteam undeva la 50 - 100 de euro pe zi din 20k-40k vizite unice (pe toate siteurile) iar anul asta ajungem la 20 euro pe zi din 6 pagini de stiri (Fiecare cu un minim de 10k unici pe zi).

Cat despre AdNow nu pot zice nimic pana in momentul in care ne refuza o plata (Nu ar trebui sa se intample asta pentru ca traficul e curat si nu sunt click-uri invalide cum a "precizat" AdSense pentru luna trecuta)

Nu cunosc cazuri in care AdSense sa fi respins pagini pentru astfel de stiri, este posibil nu zic ca nu dar in cazul nostru, au fost acceptate toate si sunt pline de stiri cu referire la COVID-19.

Nu ma intelege gresit, nu ma cert cu tine doar iti vorbesc din experienta "traita" cu AdSense si vorbesc strict de nisa Stiri online pe Romania.
 
Nu stiu ce experiente ai avut cu adsense dar pe majoritatea paginilor am trafic de pe facebook si pare destul de agreat. Lucram din 2017 cu adsense pe nisa stiri online si nu am avut niciodata probleme cu ei pe tema trafic de pe social. Nu zic ca nu e posibil sa cresti o pagina cu SEO dar pe nisa stiri e foarte dificil de aceea prima optiune e traficul de pe retelele de socializare. (Eu vorbesc strict de nisa stiri online si nu fac referire la altele).
Singura schimbare majora pe care am simtit-o la nivel de castiguri este ca anul trecut (tot pe baza traficului de pe facebook) scoteam undeva la 50 - 100 de euro pe zi din 20k-40k vizite unice (pe toate siteurile) iar anul asta ajungem la 20 euro pe zi din 6 pagini de stiri (Fiecare cu un minim de 10k unici pe zi).

Cat despre AdNow nu pot zice nimic pana in momentul in care ne refuza o plata (Nu ar trebui sa se intample asta pentru ca traficul e curat si nu sunt click-uri invalide cum a "precizat" AdSense pentru luna trecuta)

Nu cunosc cazuri in care AdSense sa fi respins pagini pentru astfel de stiri, este posibil nu zic ca nu dar in cazul nostru, au fost acceptate toate si sunt pline de stiri cu referire la COVID-19.

Nu ma intelege gresit, nu ma cert cu tine doar iti vorbesc din experienta "traita" cu AdSense si vorbesc strict de nisa Stiri online pe Romania.
Problemele adsense si trafic facebook survin din pricina faptului ca de pe facebook se poate face traffic arbitrage, gen cumperi ads pentru un anume blog post pe care ai adsense, ei asta e impotriva adsense TOS, de aici vin si probleme cu clickuri invalide.

cat despre aprobare in perioada asta, nu ma refer ca se leaga direct de stirile despre corona, ci despre faptul ca e un val mare de site-uri noi care cer aprobare, si din ce vad pe net, site-urile care nu au stiri despre corona virus sunt aprobate mai repede, unii ar zice ca site-urile care au stiri despre corona virus sunt verificate putin mai atent ca sa se evite distribuirea de informatii false.

despre adnow nu mai vrea sa comentez!
 
Cand am folosit adnow au inceput prin a da 0.02$ ( pe click, dupa ce am ajuns pe la 10$ clickul era 0.01, dupa 20$ clickul era 0.005 si pana a ajuns la 0.001 si i-am folosit pe mai multe site-uri, site-uri pe care dupa am bagat adsense si aveam 0.10-0.15cpc din trafic instagram.
Nu stiu daca esti de al lor si faci reclama, dar ei nu sunt nici pro advertiser nici pro publisher.
Am bagat si ca advertiser bani la ei, am platit pe 3k clickuri si am primit 500 (scriptul care contoriza la mine contoriza nu doar unici si nici nu necesita full page load). I-am contactat cu problema si 0 raspuns.

Btw, am asteptat vreo 10 luni (nu mai stiu sigur, dar am spus in topicul lor atunci) pentru o plata. Tot imi ziceau ca o formeaza si nu se forma. I-am intrebat de motiv si nu imi dadeau unul, doar ziceau ca au avut o eroare in sistem
 
Cand am folosit adnow au inceput prin a da 0.02$ ( pe click, dupa ce am ajuns pe la 10$ clickul era 0.01, dupa 20$ clickul era 0.005 si pana a ajuns la 0.001 si i-am folosit pe mai multe site-uri, site-uri pe care dupa am bagat adsense si aveam 0.10-0.15cpc din trafic instagram.
Nu stiu daca esti de al lor si faci reclama, dar ei nu sunt nici pro advertiser nici pro publisher.
Am bagat si ca advertiser bani la ei, am platit pe 3k clickuri si am primit 500 (scriptul care contoriza la mine contoriza nu doar unici si nici nu necesita full page load). I-am contactat cu problema si 0 raspuns.

Btw, am asteptat vreo 10 luni (nu mai stiu sigur, dar am spus in topicul lor atunci) pentru o plata. Tot imi ziceau ca o formeaza si nu se forma. I-am intrebat de motiv si nu imi dadeau unul, doar ziceau ca au avut o eroare in sistem

Nu am facut reclama nimanui, am zis doar ca din cauza ratelor mici la AdSense, am adaugat si AdNow si se castiga mai bine (Am mai lucrat cu ei in trecut si au platit la timp). Faptul ca tu sau altii ati avut o experienta neplacuta cu ei nu inseamna ca eu acum trebuie sa ma opresc, sa nu le mai afisez reclamele. Atat timp cat platesc ce au de platit nu am nimic rau de zis de ei, atata tot. In cazul in care nu vom primi platile atunci am sa revin cu un post si aici si am sa ma mut pe MGID/AdsKeeper.

Nu imi dau seama de ai dedus tu ca eu sunt de-al lor, cand eu am precizat ca sunt un publisher.
Repet, atat timp cat banul de pe consola ajunge pe cont, nu am nimic rau de spus la adresa lor.


Cu ocazia asta vreau sa pun si o intrebare:

Foloseste cineva MGID / AdsKeeper pe site in limba Romana? As vrea sa stiu cat e aproximativ (la modul general pe Romania) CPC-ul.

Va multumesc.
 
Nu stiu ce experiente ai avut cu adsense dar pe majoritatea paginilor am trafic de pe facebook si pare destul de agreat. Lucram din 2017 cu adsense pe nisa stiri online si nu am avut niciodata probleme cu ei pe tema trafic de pe social. Nu zic ca nu e posibil sa cresti o pagina cu SEO dar pe nisa stiri e foarte dificil de aceea prima optiune e traficul de pe retelele de socializare. (Eu vorbesc strict de nisa stiri online si nu fac referire la altele).
Singura schimbare majora pe care am simtit-o la nivel de castiguri este ca anul trecut (tot pe baza traficului de pe facebook) scoteam undeva la 50 - 100 de euro pe zi din 20k-40k vizite unice (pe toate siteurile) iar anul asta ajungem la 20 euro pe zi din 6 pagini de stiri (Fiecare cu un minim de 10k unici pe zi).

Cat despre AdNow nu pot zice nimic pana in momentul in care ne refuza o plata (Nu ar trebui sa se intample asta pentru ca traficul e curat si nu sunt click-uri invalide cum a "precizat" AdSense pentru luna trecuta)

Nu cunosc cazuri in care AdSense sa fi respins pagini pentru astfel de stiri, este posibil nu zic ca nu dar in cazul nostru, au fost acceptate toate si sunt pline de stiri cu referire la COVID-19.

Nu ma intelege gresit, nu ma cert cu tine doar iti vorbesc din experienta "traita" cu AdSense si vorbesc strict de nisa Stiri online pe Romania.

Confirm si eu. Colaborez cu adsense cu trafic din fb de peste 5 ani fara probleme. Traficul viral este ok.
 
Multumesc frumos, se pare ca suntem considerati la nivelele India/Pakistan de catre toate companiile.
Pai Romania este in tier 3 localizata de catre toate companiile de advertising CPC CPM, singura optiune de a face ceva mai decent este sa afisezi ceva oferte directe CPL CPA sau CPS, dar trebuie un produs care sa fie promovat bine de tot si sa aduca ceva pentru utilizatori, si evident traficul trebuie super targetat, pe varsta, gen si asa mai departe, adica trebuie sa ai ceva volum mare unde sa iti poti permite sa testezi, sa sti sa folosesti trackere, si evident sa ai surse de unde sa iei aceste oferte directe!
 
Pai Romania este in tier 3 localizata de catre toate companiile de advertising CPC CPM, singura optiune de a face ceva mai decent este sa afisezi ceva oferte directe CPL CPA sau CPS, dar trebuie un produs care sa fie promovat bine de tot si sa aduca ceva pentru utilizatori, si evident traficul trebuie super targetat, pe varsta, gen si asa mai departe, adica trebuie sa ai ceva volum mare unde sa iti poti permite sa testezi, sa sti sa folosesti trackere, si evident sa ai surse de unde sa iei aceste oferte directe!

Stiu ce zici.. dar pe partea de news e greu pentru ca folosesti social+stiri si asta inseamna trafic de moment (intra citeste stirea, inchide stirea, comenteaza pe facebook la post), clickurile pe reclamele AdSense sunt sa zicem "din greseala" si nu pentru ca persoana este interesata de acel produs.

Lucrez deja cu CPA DOI/SOI dar nu imi pot permite sa le afisez pe site-uri pentru ca m-ar bana instant pentru ca sunt toate "Adult Dating" .. se castiga destul de mult cu fb cloaking + adult dating.
 
Stiu ce zici.. dar pe partea de news e greu pentru ca folosesti social+stiri si asta inseamna trafic de moment (intra citeste stirea, inchide stirea, comenteaza pe facebook la post), clickurile pe reclamele AdSense sunt sa zicem "din greseala" si nu pentru ca persoana este interesata de acel produs.

Lucrez deja cu CPA DOI/SOI dar nu imi pot permite sa le afisez pe site-uri pentru ca m-ar bana instant pentru ca sunt toate "Adult Dating" .. se castiga destul de mult cu fb cloaking + adult dating.
Eu nu ma refer la adult dating, ma refer la mainstream, de asta am si spus ca trebuie sa fie foarte bine targetat.
Zici ca te ocupi in mare parte cu trafic din social media, o sa dau un exemplu.

Sa spunem ca ai un grup sau o pagina despre fitness, si targetul in pagina sau grup sunt femei din romania cu varste intre 25-35 de ani, ei pentru un asa grup sau pagina faci un blog cu articole despre slabit, si cu un articol bine pus la punct poti vinde un produs de slabit, asta face CPS, daca ai un produs care sa iti aduca un 60-80% comision si el costa undeva la 300 lei, atunci nu ai nevoie de mai mult de 100 sales pe luna ca sa faci poate de 500% ori mai mult decat cu adsense si cu site urile de stiri, de care trebuie sa te ocupi aproape non stop ca sa menti profitul cat de cat decent.
 
Eu nu ma refer la adult dating, ma refer la mainstream, de asta am si spus ca trebuie sa fie foarte bine targetat.
Zici ca te ocupi in mare parte cu trafic din social media, o sa dau un exemplu.

Sa spunem ca ai un grup sau o pagina despre fitness, si targetul in pagina sau grup sunt femei din romania cu varste intre 25-35 de ani, ei pentru un asa grup sau pagina faci un blog cu articole despre slabit, si cu un articol bine pus la punct poti vinde un produs de slabit, asta face CPS, daca ai un produs care sa iti aduca un 60-80% comision si el costa undeva la 300 lei, atunci nu ai nevoie de mai mult de 100 sales pe luna ca sa faci poate de 500% ori mai mult decat cu adsense si cu site urile de stiri, de care trebuie sa te ocupi aproape non stop ca sa menti profitul cat de cat decent.

Da, am incercat deja, e foarte greu sa "il ridici" si sa faci vanzari.. in special in perioada asta de carantina cand nu cred ca lumea ar cheltui banutii pe niste produse de slabit sau diete.

Prefer pe adult pentru ca e Pay per Signup si tara noastra fiind plina de "gagicari/interlopi" succesul e desul de mare, am scos castiguri decente.
Conturile de facebook le cumpar cu 10 centi bucata cu vechime de un an sau doi (verificate prin email si telefon, majoritatea de rusia) si daca esti atent si nu te grabesti cu contul de facebook iti tine mult.
Inainte faceam facebook+whatsapp business cu autoresponder pentru ca nu trebuia sa fac reclama la domenii pe facebook si durau conturile mai mult.. dar castigurile sunt mai slabe.. cu cloacking iesi mai bine.. daca scoti un 50 - 100 Euro/Dolari la zi, 5 ii cheltui pe alte conturi de facebook si aia e..
 
Da, am incercat deja, e foarte greu sa "il ridici" si sa faci vanzari.. in special in perioada asta de carantina cand nu cred ca lumea ar cheltui banutii pe niste produse de slabit sau diete.
E adevarat ca multi acum nu au bani, dar e de asemenea adevarat ca pe perioada asta de carantina majoritatea au pus cateva kg, oamenii daca stau in casa toata ziua automat mananca mai mult si in acelasi timp mai putina miscare.
 
Am primit un raspuns de la Google Adsense si mi-a spus ca motivele pentru care nu am adsense pe site sunt urmatoarele:

  • afirmații false cu privire la descărcarea sau redarea conținutului;
  • linkuri către conținut care nu există;
  • redirecționarea utilizatorilor către pagini nerelevante și/sau înșelătoare;
  • text pe o pagină care nu are legătură cu subiectul și/sau cu modelul comercial al site-ului.

Avand in vedere ca site-ul este www.geeki.ro, am avut intr-adevar in urma cu cateva luni titluri in genul "Umbre Sezonul 3 online subtitrat pe HBO", pentru a atrage trafic, insa am sters aceste tipuri de articole si tot imi arata acest mesaj. Care ar mai fi problema?
 
In romania cred ca 90% din cererile pentru adsense sunt site-uri de stiri ( prelucrate ) tocmai de aceea find o tara de stiristi sunt aprobate mai greu sau spre deloc ceea ce este si normal. A disparut creativitatea , dragul de a citi ceva original... acum doar copy/paste cu retusuri.
 
Salut, am un site cu continut ce nu implica piratare, etc. Am fost acceptat de Google, insa am limita, pana se rezolva as vrea sa aplic la alta metoda de monetizare prin banere, ce alta optiune imi recomandati, dar sa nu fie pentru nise adult, reclame tip "aveti un virus", sau ceva de genul acesta. Ceva simplu in stilul adsense caut pe Romania, mai precis intrebarea mea este daca exista asa ceva. :))
 
Pai nu crezi ca e normal? Tu ai aproba un astfel de site?

Sfaturi gratis:

  1. schimba din admin in nume normal
  2. schimba thema, e naspa rau
  3. sidebar fie o elimini fie adaugi ceva, e naspa cum apare acum
  4. articolele sa aiba minim 500 cuvinte, la tine are maxim 100 daca .... contorizezi punctele si spatiile goale.
  5. pagina de contact si TOS nu exista.
Cat trafic are?
Daca nu are minim 500 unici pe zi, nu te stresa sa-l bagi.

Eu, de cate ori am vrut sa aprob un nou site in adsense, doar am creat 5-7 articole unice de 200-300 cuvinte fiecare, cu cate 1-2 poze, traffic zero... admin in loc de nume.... si de fiecare data mi-a aprobat.
 
O alta optiune pentru continut:

Creaza categoria International, te duci pe siteurile straine, iei articolele si le traduci in lb. romana.
 
Eu am trimis de 2-3 ori site-ul sa mi-l aprobe dar tot primesc acelasi mesaj ca nu s-a putut analiza din cauza COVID-19. Totusi, cu 100-150 vizitatori unici pe zi am sanse sa fiu aprobat?
 
Loading...
Back
Sus