De ce nu exista conversie pe grupurile facebook din Romania?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acum cateva zile cred @bmxro m-a intrebat de ce nu exista conversie pe gurpurile facebook din romania. Chiar daca au zeci de mii sau chiar sute de mii de useri, conversia la o postarea este aproape zero. Adica un grup cu 300.000 useri la o postare primesti 1-5 vizite, ceea ce inseamna conversie zero.

In aceasta discutie nu intra tipurile de postari gen cancan, femei goale sau poze fake pentru a primi o vizita.

Care sunt motivele?

1. Chiar daca un grup are 300.000 useri, continutul va fi afisat doar celor care interactioneaza din cand in cand cu postarile. Like , coment, click sa vada poza sau video, vizita la link, etc. Daca userul nu face nici o actiune faceboook nu ii va afisa continut de pe grupul respectiv. Aici este un truc ca userii sa vada tot ce se posteaza. Fieare user sa dea click pe notificare la grup si va primit o notificare de fiecare data cand se posteaza pe grup. Problema aici este ca va primi zeci sau sute de notificari pe zi, lucru care poate fi deranjant.

2. Grupuri facute la gramada, fara nici un fel target si spam la greu. Sa spunem ca nu esti un spamer ci o persona normala pe facebook. Cand vezi un grup pe facebook care este motivul principal pentru care aderi? Raspunsul este ca te intereseaza continutul din acel grup sau este pe nisa ta de interes. Daca esti iubitor de animale, vei adera la grupuri cu animale si te astepti sa vezi postari cu animale. Orice alta postare care nu este cu animale, nu te va interesa.
Toata lumea posteaza la bulk link pe toate grupurile de pe facebook, fara sa se gandeasca la target, interesul celor din grup, etc. Nu poti face o postare despre stiri locale pe un grup de animale. Nimeni nu va intra.

Sa luam exemplu acest grup pe facebook testat de mine cu un articol acum ceva vreme.
https://www.facebook.com/groups/1478682812447585/
Este un grup pentru sustinatorii lui ponta. Acum ceva vreme am postat un articol despre ponta pe acest grup. Timp de 5 zile mi-a adus o singura postare mi-a adus intre 8000 si 14000 vizite, plus like la pagina de facebook, comenturi, share, etc.

Aasta pentru ca am postat un llink de care userii din acel grup sunt interesati.
Pe extern sunt grupuri facute pe anumite nise si care nu accepta postari care nu sunt relevante cu topicul la grup. Conversia este foarte mare pentru ca userii din acel grup sunt interesati de subiect. Un alt exemplu este in uk, unde sunt cateva grupuri unde se posteaza free stuf. Adica cineva care nu are nevoie de un lucru in casa, posteaza acolo si cine vrea vine sa-l ia. Nu vei vedea alt tip de postari acolo pe grup si daca se strecoara ceva userii dau raport imediat si userul respectiv este banat.

3. Inainte de postare pe un grup analizati ce tip de postari primesc like, comenturi, share, etc. In functie de ce vezi acolo, poti face un articol si apoi o postezi pe grup. Vei vedea ca conversia la postare va creste.
Exemplu de aici spune destule pentru cine vrea sa inteleaga. http://www.roforum.net/threads/incr...ti-pentru-un-amarat-de-like-pe-facebook.1646/

Ideea este ca metoda bulk, spam nu mai functioneaza, ocupa mult timp si fara rezultate. Problema este ca fiecare este pentru el si nu se gandeste la cresterea unei comunitati din care sa aiba toti de castigat.
Cine ar fi dispus sa puna link catre un grup pe facebook unde sa invite lumea sa adere? Nimeni, pentru ca se gandeste, de ce sa faca sula mare la altul, sa ajute pe altcineva sa primeasca un click pe link prin intermediul lui.

Decat sa pierdeti vremea pe facebook mai bine acordati atentie si interes la comunitatile de pe google plus si reddit.com.
O lista de comunitati pe google plus gasiti aici: http://www.roforum.net/threads/comunitati-private-google-plus.744/
Lista comunitati reddit gasiti aici: http://www.roforum.net/threads/cum-cresti-karma-pe-reddit-com.1613/

Pe amundoua conversia este super buna si nu mai spun ca iti ridica site-ul in rezultate daca iti faci treaba bine.
Pentru a aduna cat mai multi membri pe comunitati, fiecare poate pune un link pe site, cu mesajul: Ne gasiti si pe google pus sau reddit daca vreti sa primiti notifiecare cand postam un film nou.

In acest fel toata lumea are de castigat.
@yepuras poate confirma cum si-a ridicat site cu google plus si ce trafic primeste de pe reddit dupa i-am recomanda sa le foloseasca.

Ar fi bine ca fiecare sa isi spuna parerea despre acest subiect, poate gasim solutii mai bune si reusim sa creste conversia.
 
Dap mare dreptate are Alex , momentan la 1000 karma am ajus si postez oriunde pe reddit , nu mai zic ca s-a ridicat ecpm si unde faceam un doi dolari pe zi acum fac 15 sau 20 .
Totusi revenind la facebook de curand am inceput o noua pagina unde postez la fel filme dar de aceasta data am ales ca inafara de link sa postez si text in care sa aduc la cunostinta ce nota are pe imdb , daca a primit premii sau nu daca joaca persoane cunoscute si cate ceva despre film la mod personal .
Pot spune ca la o pagina de 7k primesc zilnic de pa facebook undeva la 700-1000 de vizite ceea ce dupa mine este super .
Ajungand si la google plus este cel mai tare cel putin dupa mine , una ca te duci usor in prima pagina , doi lumea este mult mai interesata daca postezi ceva bun , ce ma dezamageste foarte tare este faptul ca sunt prea multi invidiosi care iti fac raport si cum cei de la google nu prea cauta , doar baneaza foarte usor ramai fara cont .
Inca odata ma alatur lui alex si mi-ar place sa ne adunam macar un 50 de persoane de pe acest forum care sa facem grupuri pe categorie in special ce folosim si sa ne ajutam reciproc caci pana la urma la asta se rezuma .
Have funn si un an nou plin de bani tuturor si multa sanatate ca asta e mai buna ca toate .
 
da @yepuras daca iti aduci aminte aveam si comunitate pe g+ dar nimeni, după o vreme, nu a mai avut timp să se ocupe de ea. Dacă țin eu minte te ajuta la ridicarea unui articol sau clip în google
 
da @yepuras daca iti aduci aminte aveam si comunitate pe g+ dar nimeni, după o vreme, nu a mai avut timp să se ocupe de ea. Dacă țin eu minte te ajuta la ridicarea unui articol sau clip în google
Bmx asta este problema , desi avem nu se implica mai nimeni cu toate ca de fapt nu dureaza mai mult de un 15 minute pe zi verificat sa postez in 20 de grupuri pe zi sa dai like , reply sa lasi un coment si de pierdut aici pierdem noi , nu altii .Sunt ferm convinsa ca pe afara exista zeci de astfel de grupuri de persoane care se ajuta reciproc si au si parte de beneficii mari .Cine stie poate intr-un final o sa reusim si noi sa ne adunam un 20-50 de persoane .
 
Loading...
Back
Sus