De cate ori faci curatentie in casa pe zi?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Curatenia in casa este iar un motiv de cearta asa cum este si Cine duce gunoiul?
Am vazut cupluri unde amundoi sunt obeseati cu curatenia, apoi altele unde doar unul are aceasta obsesie si desigur cearta mare in casa.

Acum multi ani munceam intr-un loc unde veneam foarte murdar acasa. A fost o perioada in care imediat ce ajungeam acasa, faceam un dush, apoi mancare, dupa asta curatenie luna in casa si cand terminam era deja seara si trebuia sa fac iar mancare ca apoi sa merg la culcare pentru ca adoua zi la munca. Problema era ca oricat as fi facut nu vedeam casa curata deloc, mereu gaseam ceva care nu imi place.
Asa ca intr-o zi am spus GATA.
Am ales sa fac curatenie ''Luna'' odata pe saptamana si anume sambata, lucru care mi-a eliberat foarte mult timp si dupa ce ajungeam acasa de la munca, faceam dush, ceva de mancare, aveam destul timp sa ies la o bere cu lumea, sa ma relaxez si adoua zi sa fiu bun de munca.

Mai merg pe la unii pe acasa si ii adu ca este dezastru la ei in casa, cand eu vad curat si nu spun doar asa sa dea bine, ci chiar sunt disperati cu curatenia. Chiar daca e curat, tot se apuca sa faca curatenie.
O alta problema care am vazut peste tot sunt vasele dupa ce stai la masa. Personal dupa ce stau la masa, imi aloc ceva timp pentru relaxare asa dupa masa si dupa asta ma apuc sa spal vasele, insa multi care ii cunosc se apuca imediat de parca le arde focul la fundulet.

Voi de cate ori face curatenie pe zi in casa?
Spalati vasele imediat ce terminati de mancat?
Va spalati pe maini de fiecare data cand intrati la baie?
Cine face curatenie la voi mai mult?
Sunteti obsedati cu curatenia in casa?
 
Eu nu am fost obsedat de curatenie niciodata. Cand stateam singur faceam o data pe saptamana sau de fiecare data cand o aducem pe una pe la mine. ( Asa faceam curat mai des :) )
Si acuma imi place sa arunc hainele de pe mine unde apuc dar.... Sare sotia in sus si mai tre sa le asez cateodata sau la spalat ci ele , depinde.
Cu spalatu pe maini in baie , DA , de fiecare data cand ma duc ma spal si la sotie ii zic sa se spele.
In rest cu curatenia face sotia ( are timp ) dupa ce incepe serviciul am sa o ajut din nou. Cu mancarea faceam eu inainte dar.. trebuie sa invete si ea sa faca, asa ca am renuntat la facut. Asta nu inseamna ca nu mai fac din cand in cand.
 
Curatenia in casa este iar un motiv de cearta asa cum este si Cine duce gunoiul?
Am vazut cupluri unde amundoi sunt obeseati cu curatenia, apoi altele unde doar unul are aceasta obsesie si desigur cearta mare in casa.

Acum multi ani munceam intr-un loc unde veneam foarte murdar acasa. A fost o perioada in care imediat ce ajungeam acasa, faceam un dush, apoi mancare, dupa asta curatenie luna in casa si cand terminam era deja seara si trebuia sa fac iar mancare ca apoi sa merg la culcare pentru ca adoua zi la munca. Problema era ca oricat as fi facut nu vedeam casa curata deloc, mereu gaseam ceva care nu imi place.
Asa ca intr-o zi am spus GATA.
Am ales sa fac curatenie ''Luna'' odata pe saptamana si anume sambata, lucru care mi-a eliberat foarte mult timp si dupa ce ajungeam acasa de la munca, faceam dush, ceva de mancare, aveam destul timp sa ies la o bere cu lumea, sa ma relaxez si adoua zi sa fiu bun de munca.

Mai merg pe la unii pe acasa si ii adu ca este dezastru la ei in casa, cand eu vad curat si nu spun doar asa sa dea bine, ci chiar sunt disperati cu curatenia. Chiar daca e curat, tot se apuca sa faca curatenie.
O alta problema care am vazut peste tot sunt vasele dupa ce stai la masa. Personal dupa ce stau la masa, imi aloc ceva timp pentru relaxare asa dupa masa si dupa asta ma apuc sa spal vasele, insa multi care ii cunosc se apuca imediat de parca le arde focul la fundulet.

Voi de cate ori face curatenie pe zi in casa?
Spalati vasele imediat ce terminati de mancat?
Va spalati pe maini de fiecare data cand intrati la baie?
Cine face curatenie la voi mai mult?
Sunteti obsedati cu curatenia in casa?

Eu sunt genul de persoana care tine la curatenie deci mereu :):D:p
 
Voi de cate ori face curatenie pe zi in casa?
O data sau de doua ori pe saptamana!

Spalati vasele imediat ce terminati de mancat?
Cand sunt singur le spal imediat ce mananc dar cand am musafiri le spal dupa ce pleaca toti. Le spal imediat pentru ca imi este mult mai lejer asa, prefer sa dau un jet de apa si cu buretelul decat sa frec peste 3 ore de mi se face rau ( in special oala/cratita sau daca faci paste/spaghete si se lipesc)

Va spalati pe maini de fiecare data cand intrati la baie?
Ma spal pe maini de fiecare data cand vin de afara. Depinde de cum imi simt mainile, daca fac curatenie de exemplu, clar ma spal si pe maini cand ajung la baie. In principiu, DA. Aproape de fiecare data!

Cine face curatenie la voi mai mult?
Fiind celibatar, toata treaba pica pe mine si nu am de ales :))

Sunteti obsedati cu curatenia in casa?
Da si nu. Nu-s obsedat in sensul sa fie totul perfect/luna..curatenie generala de exemplu. Cel mai mult ma enerveaza momentele alea cand faci curatenie, speli pe jos si in 10 minute iti vine cineva in casa pe neasteptate :))
 
Loading...
Back
Sus