Dailymotion vs Youtube

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
M-am gandit sa fac o mica comparatie cu bune si rele dintre cele doua platforme.

Youtube Pro
1. permite numar nelimitat de video urcate pe zi
2. conversie rapida la orice fisier/format
3. audienta mai mare
4. posibilitatea la cpm mare

Youtube contra
1. restrictii mari la continut, am ajuns in postura chiar continutul tau original sa aiba probleme cu copyright
2. oricine iti poate face reclamatie a video
3. este foarte usor sa primesti dezactivare la monetizare
4. limite mari pentru incepatori, ai nevoie de minim 4000 ore vizionate si minim 1000 subscribe sa poti activa monetizarea

Dalymotion pro
1. oricine poate face cont activ cu monetizare in cateva minute
2. este de 100 ori mai permisibil la continutul urcat decat youtube
3. plateste in general toate vizionarile, cel putin in cazul meu sunt platite 90+% din vizionari.
4. plata prin paypal la 30 zile

Dailymotion contra
1. nu permite decat 2 ore de continut upload in 24 ore sau 60 minute per video
2. uneori fisierele raman blocate in procesare din cauza la codecuri si e nevoie de conversie in calculator pentru a putea fi procesate de dailymotion
3. nu este asa popular pe Europa
4. cpm nu este mai mare de 5 - 7 euro

Astazi am avut de urcat 16 video si prima data am mers pe youtube unde totul a mers repede dar am primit copyright la 14 video pentru 3 secunde unde era o melodie, la unele era chiar o secunda, asa ca a trebuit sa le sterg.
Pe dailymotion am putut adauga doar 5 din cauza la limita de 2 ore in 24 ore. Aceleasi video care le-am urcat toate pe youtube, imi va oua 3 zile sa le urc pe dailymotion.

Pe dailymotion doar urc continut fara sa-l promovez si imi genereaza lunar intre 110 si 160 euro, iar pe youtube monetizarea este dezactivata si chiar daca as urca acelasi continut mi-ar da reject imediat.

Se intelegem ca m-am mutat pe dailymotion pentru ca nu sunt atatea restrictii si poti face bani dintr-o pasiune.
 
si eu ma gandesc sa imi fac un cont de dailymotion sa mai urc cate un material din cand in cand. Probleme pe dailymotion ai avut acum ca vrei sa urci 16 clipuri odata dar apoi cand o sa ai 1-2 clipuri de urcat nu o sa mai simti aceste aspecte contra :D
 
cand o sa ai 1-2 clipuri de urcat nu o sa mai simti aceste aspecte contra
Nu e vorba doar de numarul de clipuri ci de limita de 60min per video sau 2 ore pe 24 ore.
Eu urc documentare in general care au peste 60 minute si trebuie sa le tai pentru a putea fi urcate. Apoi daca urc un documentar trebuie sa astept 24 ore sa pot urca altul.
 
Sincer, nici nu stiam ca Daylimotion plateste
La cum ai tu activitate la video pe youtube cred ca pe dailymotion ai scoate cam 20 euro per video, asta la 4k vizionari si o medie cpm de 5 euro.
Poti testa cu cateva video sau le poti muta pe toate pentru un venit suplimentar si cand publici pe youtube, pui si pe daily.
 
La cum ai tu activitate la video pe youtube cred ca pe dailymotion ai scoate cam 20 euro per video, asta la 4k vizionari si o medie cpm de 5 euro.
Poti testa cu cateva video sau le poti muta pe toate pentru un venit suplimentar si cand publici pe youtube, pui si pe daily.
As putea sa fac acest lucru si sa spun aici cum decurg lucrurile, un fel de status saptamanal. Insa nu stiu daca episoadele mele in romana, vor avea vreun impact acolo..
 
Insa nu stiu daca episoadele mele in romana, vor avea vreun impact acolo..
Pai ce treaba are asta?
Audienta ti-o faci tu. Poti anunta pe canal ca de acum te vor gasi si pe dailymotion.
Tu doar folosesti plaforma si nu trebuie sa te astepti la altceva in plus, in afara de banii generati pentru trafic.
 
Pai ce treaba are asta?
Audienta ti-o faci tu. Poti anunta pe canal ca de acum te vor gasi si pe dailymotion.
Tu doar folosesti plaforma si nu trebuie sa te astepti la altceva in plus, in afara de banii generati pentru trafic.
Este greu sa muti o comunitate obisnuita cu Youtube pe Daylimotion doar pentru faptul ca le plac episoadele mele...dar..am sa incerc si am sa va tin la curent !
 
Deci... m-am oprit.. este ciudat dailymotion... continui tot cu Youtube-ul :)) pare mult mai avansat pe Youtube decat pe Dailymotion...
 
Tocmai mi-am facut si eu un cont pe dailymotion si observ ca nu merge sa fac live streaming. Desi pe net am citit ca se poate la mine nu apare sa pot face. Stie cineva cum pot activa optiunea de live streaming pe dailymotion ?
 
Stie cineva cum pot activa optiunea de live streaming pe dailymotion ?
Merge dar anumite conturi au acces. Pana acum ceva timp am avut acces la aceasta optiune, dar mi-a disparut asa din senin.
 
Loading...
Back
Sus