Curiozitati ciudate

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cu totii aveam o curiozitate ciudata de care este este jena sau tema uneori sa intrebam. Acest topic este special pentru acest lucru si poate impreuna reusim sa gasim o explicatie.
Nu conteaza cat de ciudata este, o puteti posta mai jos si incercati sa fiti cat mai expliciti daca se poate.
Voi incepe eu si sunt destul de ciudate sa stiti.


1. bem 2 litri de apa, deci ar trebui sa avem + aproape kg in plus, dar nu se modifica cu nimic. Dece?
2. mancam echivaletul a 3 kg de mancare dar cand ne cantarim fie nu se modifica nimic, sau sunt doar cateva grame. De ce?
3. mergi la baie unde arunci afara echivaletul la 1kg de rahat si poate 200gb grame pisat. Cand te cantaresti ar trebui sa fie mai putin cu cel putin 1kg, dar iti arata la fel sau chiar mai mult. De ce?
4. mergi si faci baie, iar in cada sunt 100 litri de apa. Dupa ce termini de facut baita, ai 105 litri de apa, cum este posibil?
5. in spatiu stim ca totul este vid nu? astronauti si chiar in orice film vedem ca daca coarda de sustinere se rupe acesta incepe sa se indeparteze de naveta si pluteste in deriva. In sistemul nostru solar ce mai mare putere gravitationala o are soarele si orice corp este atras de acesta, sau daca esti in campul de atractie al unei planete esti atras de aceasta. Numai ca in tot ce vedem nu au directa spre soare si contrarie cu aceasta. Cum e posibil asa ceva?
6. pe orbita cand un satelit sare din aceasta sau se strica, nu mai pluteste pur si simplu ci are un fel de cadere cand ar trebui sa stea pe aceiasi linie.
7. daca in spatiu nu exista gravitatie si totul este vid, cum se face ca astronautii de pe statia orbitala sunt atrasi in sus si nu in jos? Ar trebuie sa isi mentina lini de plutire fara sa cada sau sa se inalte.
8. avem doau corpuri, unul mecani si unul uman. Pentru a intelege mai bine voi folosi ca exemplu un elicopter si un OM. Elicopterul incearca sa zboare, Omul il trage in jos. Daca ne luam dupa legile fizice elicpoterul care este mai greu si are o forta mai mare ar trebui sa-l ridice pe Om foarte repde si fara problema, insa Omul reuseste sa impiedice elicopterul sa decoleze. Am folosit elicopterul pentru a intelege mai usor ce vreau sa spun.


Cam atat astazi din partea mea. Voi ce curiozitati ciudate aveti?
 
Și eu mă întreb de multe ori chestii de astea, dar cea mai mare chestie ciudata a mea e: DUMNEZEU

Cum sa existe ceva pe care nimeni nu îl vede. De ce in trecut se arata lui Moise, Neo, Petrică etc și de atunci pana in ziua de azi nu se mai arată la nimeni. Și nu chestii de astea că a tăiat cartof sau lemn și a apărut cruce sau icoane plângăcioase ( că astea .......)
De ce... De ce... De ce...
 
Și eu mă întreb de multe ori chestii de astea, dar cea mai mare chestie ciudata a mea e: DUMNEZEU

Cum sa existe ceva pe care nimeni nu îl vede. De ce in trecut se arata lui Moise, Neo, Petrică etc și de atunci pana in ziua de azi nu se mai arată la nimeni. Și nu chestii de astea că a tăiat cartof sau lemn și a apărut cruce sau icoane plângăcioase ( că astea .......)
De ce... De ce... De ce...
asta cu dumnezeu imi place si mie...una dintre ele este ca de ce preotii se imbraca in negru si nu in alb? albul care simbolizeaza BINELE si este o culoare pozitiva.
eu cred ca dumnezeu este o inventie din vremuri stravechi pentru a manipula oamenii si a baga frica in ei.
si asta e un subiect vast.
 
eu cred ca dumnezeu este o inventie din vremuri stravechi pentru a manipula oamenii si a baga frica in ei.
si asta e un subiect vast.

Si eu cred la fel. De ce preotii tre sa aibe fire de aur in picturi, icoane, haine.... Cand Moise a fost pe Muntele cucului si s-a intrors aia au facut un taur/bivol etc de AURRR NU?

Cred ca le-a fost ciuda si au bagat ei auru in garderoba lor ca na sa nu fie ei mai prejos :)
 
Cum sa existe ceva pe care nimeni nu îl vede.
Iti iubesti sotia nu? Nu o vezi, dar o simti, stii ca o iubesti si ai face orice pentru ea nu? Imi poti dovedi/arata ca dragostea/iubirea pentru sotia ta exista, adica sa o vad?
De ce in trecut se arata lui Moise, Neo, Petrică etc și de atunci pana in ziua de azi nu se mai arată la nimeni.
Am explicat asta in alt topic. Inainte lumea credea in dumnezeu si au avut nevoie de ajutorul lui. Insa in timp lumea a inceput sa creada tot mai putin in el si ciudat tot mai dependeti fata de el in orice. Stim ca puterea lui dumnezeu vine din credinta noastra in el, daca aceasta scade, atunci puterea lui scade.
Apoi am cerut liber arbitru sa putem face ce vrem noi si l-am primit.
Exemplu:
Ai copil nu? Esti acolo pentru el la orice si oricand, dar intr-o buna zi va creste si este om mare de acum. Tu din bunatate si dragoste l-ai ajutat mereu iar el a luat acest lucru ca normal si acum nu poate face nimic fara tine, nici sa ia cea mai mica decizie.
Asa ca iti dai seama de problema si desi te doare il lasi sa se descurce singur pentru o perioada, sa devina un om in toata firea, sa fie independent, sa poata face totul singur. Acum in viziunea lui mare ca tu Tatal l-ai parasit si nu-l mai bagi in seama, nu` mai ajuti atunci cand este in nevoie, dar ce nu stie el, ca tu ca Parinte nu vei renunta niciodata la el. Pentru simplu fapt ca nu te mai arati ca inainte, il ajuti pe fata ca inainte nu inseamna ca in momentele foarte dificile nu-l ajuti discret fara ca el sa stie.

.una dintre ele este ca de ce preotii se imbraca in negru si nu in alb?
Cand vii pe lume esti adus de un doctor care este in alb, adica inceputul si semn al puritatii. Cand pleci de pe lume esti dus de preot, care este in negru, ca semn al sfarsitului si plin de pacate.
Negru este absenta luminii, a binelui si de asta toti judecatorii poarta negru. Pana nu esti judecat in viata de apoi nu poti purta sau veda alb, asta daca iti sunt iertate pacatele.
 
Nu o sa il vezi nicodata pe Musk pe un magar...la fel cu nu o sa il vezi nicodata pe Isus ..intr-o masina.
 
Iti iubesti sotia nu? Nu o vezi, dar o simti, stii ca o iubesti si ai face orice pentru ea nu? Imi poti dovedi/arata ca dragostea/iubirea pentru sotia ta exista, adica sa o vad?


Da imi iubesc sotia, dar daca nu o vad nu o simt ca nu am cum , decat daca e cu mine in casa. Daca e plecata pe Marte si eu pe Jupiter nu am cum sa o simt. Da o iubesc si as face orice. Si da iti pot dovedi dragostea mea pentru ea. PRIN FAPTE, AFECTIUNE etc.

Am explicat asta in alt topic. Inainte lumea credea in dumnezeu si au avut nevoie de ajutorul lui. Insa in timp lumea a inceput sa creada tot mai putin in el si ciudat tot mai dependeti fata de el in orice. Stim ca puterea lui dumnezeu vine din credinta noastra in el, daca aceasta scade, atunci puterea lui scade.

Daca chiar exista DUMNEZEU si e atatputernic etc etc, nu are cum sa ii scada puterea daca noi nu mai credem in EL. Sa nu uitam se zice ca Dumnezeu a fost inaintea noastra, decai avea putere si inainte.



Apoi am cerut liber arbitru sa putem face ce vrem noi si l-am primit.
Exemplu:
Ai copil nu? Esti acolo pentru el la orice si oricand, dar intr-o buna zi va creste si este om mare de acum. Tu din bunatate si dragoste l-ai ajutat mereu iar el a luat acest lucru ca normal si acum nu poate face nimic fara tine, nici sa ia cea mai mica decizie.
Asa ca iti dai seama de problema si desi te doare il lasi sa se descurce singur pentru o perioada, sa devina un om in toata firea, sa fie independent, sa poata face totul singur. Acum in viziunea lui mare ca tu Tatal l-ai parasit si nu-l mai bagi in seama, nu` mai ajuti atunci cand este in nevoie, dar ce nu stie el, ca tu ca Parinte nu vei renunta niciodata la el. Pentru simplu fapt ca nu te mai arati ca inainte, il ajuti pe fata ca inainte nu inseamna ca in momentele foarte dificile nu-l ajuti discret fara ca el sa stie.

Eu nu am cerut nimica, nici un liber albitru. Nu pot fi eu condamnat pentru ce fac altii. Deci Daca chiar exista mie trebuie sa mi se arate, ca eu nu am cerut nimica.

Si la faza cu copilul gresesti. Daca il iubesti ( si trebuie sa-l iubesti asa cum e el ) il ajuti tot timpul. Chiar daca nu se descurca singur , de asta l-ai facut sa fie al tau pana mori tu sau el. Nu concep ideea sa il "las pe drumuri" si sa nu il ajut ca sa se descurce singur. Eu mereu o sa-mi ajut copilul cu tot ce pot si chiar mai mult daca e nevoie.

Cand vii pe lume esti adus de un doctor care este in alb, adica inceputul si semn al puritatii. Cand pleci de pe lume esti dus de preot, care este in negru, ca semn al sfarsitului si plin de pacate.
Negru este absenta luminii, a binelui si de asta toti judecatorii poarta negru. Pana nu esti judecat in viata de apoi nu poti purta sau veda alb, asta daca iti sunt iertate pacatele.

Astea sunt aberatii facute de alti oameni care vor sa credem ca e asa cum zic ei. Deci o mare Porcarie. Daca un destept zicea ca doctorii sunt imbracati in Negru si Popicii in ALb asa era in ziua de azi. Deci FALS


PS: Sa iei in considereare strict raspunsurile date la ce ai scris.
 
Dece apa rece pare a fi mai grea decât apa calda?
Mergi la ghiuveta și da drumu la apa rece și calda, asta dacă ai doua robinete.
Acum pune o mana la apa rece și una la apa calda.
Vei avea senzația ca apa rece este mai grea.
 
ha ! ma bucur ca ai deschis subiecte d-astea :) Aici e de mine :)

1. De ce avioanele nu fac zboruri mai scurte daca merg in sensul invers de rotatie al pamantului. De exemplu, pamantul se invarte de la vest la est (https://ro.wikipedia.org/wiki/Rotația_Pământului) sj daca un avion s-ar inalta in aer la Bucuresti ar trebui sa ajunga mai repede la Milano decat la Moscova. Ridici avionul si rotatia Pamantului ar trebui sa te duca la Milano mai repede decat ai ajunge la Moscova (am dat aceste exemple pentru ca au distante asemanatoare).
2. De ce toate antenele de GSM sunt in plan orizontal ? Parca satelitii sunt sus ...
3. Cu atat de multi sateliti care orbiteaza, nu ar trebui sa mai fie locuri ascunse prin lume insa, la 9.11 cica avioanele acelea au beneficiat de un blind spot, si in continuare sunt rute de avioane la care un avion dispare de pe radar si apare dupa o anumita perioada in alt loc...
4. De ce toate pozele cu Pamantul au fost date catre media doar de NASA, si de ce difera intre ele? Toate pozele sunt editate iar unele chiar le contrazic pe celelealte. Sunt poze cu un continent ce este aratat cu o suprafata pentru ca in alte poze el sa fie afisat cu o alta suprafata.


Si acum pentru discutiile de mai sus... cica exista o teorie conform careia a fost stabilita cea mai mica parte din realitate, a fost stabilita si demonstrata chiar, iar acest lucru ar duce la concluzia ca realitatea ar fi pixelata si ca am trai cu totii intr-o ... matrice :) suna cunoscut ha?! Pentru ca aceasta matrice sa fie definita intra dimensiunile in joc. Imi aduc aminte de o lectie la fizica unde profesoara incerca sa ne explice care e treaba cu dimensiunile. Am ramas cu urmatoarea idee, toate dimensiunile se pot observa una pe celalata insa doar de sus in jos. Astfel, dimensiunea 1 e cam orb si nu vede decat obiecte din dimensiunea 1 (punct) pe cand dimensiunea 2 (linii) vede obiectele din dimensiunea 2 insa si pe cele din dimensiunea 1. Asa se face ca dimensiunea 3 vede obiecte din trei si pe cele din 2 si unu. Oamenii astia, cercetatori au demostrat ca se repeta o componenta, o constanta in dimensiunile astea si au facut calcule pana la dimensiunea 8 (asa citeam pe undeva) si matematic au aratat ca se repeta pixelul realitatii. Totusi, pentru a defini o dimensiune iti trebuie coordonate. Pentru 1 ai punct, pentru 2 ai linii in plan, pentru 3 ai spatiul cu cele trei coordonate, pentru 4 oamenii astia au bagat timpul pentru 5 nu mai stiu ce .. insa la un moment dat, la o dimensiune, au bagat constiinta. Pentru ca dimensiunile se vad de sus in jos una pe celalta, invers insa se vad umbrele, proiectiile celorlalte dimensiuni. De exemplu, din dimensiunea 2 poti vedea un cub ca pe o umbra in planul tau etc ... asa se face ca noi in dimensiunea 3 (cea in care cica suntem) simtim timpul insa nu il si vedem ...etc. La fel simtim si dimensiunile mai mari, insa nu le vedem. Toata aceasta descriere este doar o introducere si vroiam sa ajung la elementul constiinta care implica acea creeatie. Aici vine partea interesanta, pentru ca oamenii astia care au studiat dimensiunile realitatii au ajuns la concuzia ca acest matrix se construieste constient in momentul in care exista un observator. Astfel ca ... de multe ori ... oamenii pot vedea exact ce vor ei sa vada.
Pe vremuri nu prea erau tablete si laptop-uri si internet si oamenii se gandeau mai mult la aspectele spirituale ale vietii, motiv pentru care ei chiar ajungeam sa vada ceea ce isi doreau sa vada.
Exista chiar o sumedenie de experimente care demonstreaza faptul ca poti induce o imagine, constient, si real. Am trait pe propria piele ceva de ganul asta. Un coleg vede ceva in parcare si intreaba daca si-a scapat cineva geaca pe jos. Eram vreo 4-5 colegi care am vazut geaca pe jos insa a trecut cineva de la curatenie si a ridicat sacul de gunoi. Am ramas cu totii cu gura cascata pentru ca eram convinsi ca acel obiect este o geaca. Si asta doar din ceea ce a intrebat observatorul, primul coleg ...

Atat pentru in seara asta ... revin :)
 
ha ! ma bucur ca ai deschis subiecte d-astea :) Aici e de mine :)

1. De ce avioanele nu fac zboruri mai scurte daca merg in sensul invers de rotatie al pamantului. De exemplu, pamantul se invarte de la vest la est (https://ro.wikipedia.org/wiki/Rotația_Pământului) sj daca un avion s-ar inalta in aer la Bucuresti ar trebui sa ajunga mai repede la Milano decat la Moscova. Ridici avionul si rotatia Pamantului ar trebui sa te duca la Milano mai repede decat ai ajunge la Moscova (am dat aceste exemple pentru ca au distante asemanatoare).
2. De ce toate antenele de GSM sunt in plan orizontal ? Parca satelitii sunt sus ...
3. Cu atat de multi sateliti care orbiteaza, nu ar trebui sa mai fie locuri ascunse prin lume insa, la 9.11 cica avioanele acelea au beneficiat de un blind spot, si in continuare sunt rute de avioane la care un avion dispare de pe radar si apare dupa o anumita perioada in alt loc...
4. De ce toate pozele cu Pamantul au fost date catre media doar de NASA, si de ce difera intre ele? Toate pozele sunt editate iar unele chiar le contrazic pe celelealte. Sunt poze cu un continent ce este aratat cu o suprafata pentru ca in alte poze el sa fie afisat cu o alta suprafata.


Si acum pentru discutiile de mai sus... cica exista o teorie conform careia a fost stabilita cea mai mica parte din realitate, a fost stabilita si demonstrata chiar, iar acest lucru ar duce la concluzia ca realitatea ar fi pixelata si ca am trai cu totii intr-o ... matrice :) suna cunoscut ha?! Pentru ca aceasta matrice sa fie definita intra dimensiunile in joc. Imi aduc aminte de o lectie la fizica unde profesoara incerca sa ne explice care e treaba cu dimensiunile. Am ramas cu urmatoarea idee, toate dimensiunile se pot observa una pe celalata insa doar de sus in jos. Astfel, dimensiunea 1 e cam orb si nu vede decat obiecte din dimensiunea 1 (punct) pe cand dimensiunea 2 (linii) vede obiectele din dimensiunea 2 insa si pe cele din dimensiunea 1. Asa se face ca dimensiunea 3 vede obiecte din trei si pe cele din 2 si unu. Oamenii astia, cercetatori au demostrat ca se repeta o componenta, o constanta in dimensiunile astea si au facut calcule pana la dimensiunea 8 (asa citeam pe undeva) si matematic au aratat ca se repeta pixelul realitatii. Totusi, pentru a defini o dimensiune iti trebuie coordonate. Pentru 1 ai punct, pentru 2 ai linii in plan, pentru 3 ai spatiul cu cele trei coordonate, pentru 4 oamenii astia au bagat timpul pentru 5 nu mai stiu ce .. insa la un moment dat, la o dimensiune, au bagat constiinta. Pentru ca dimensiunile se vad de sus in jos una pe celalta, invers insa se vad umbrele, proiectiile celorlalte dimensiuni. De exemplu, din dimensiunea 2 poti vedea un cub ca pe o umbra in planul tau etc ... asa se face ca noi in dimensiunea 3 (cea in care cica suntem) simtim timpul insa nu il si vedem ...etc. La fel simtim si dimensiunile mai mari, insa nu le vedem. Toata aceasta descriere este doar o introducere si vroiam sa ajung la elementul constiinta care implica acea creeatie. Aici vine partea interesanta, pentru ca oamenii astia care au studiat dimensiunile realitatii au ajuns la concuzia ca acest matrix se construieste constient in momentul in care exista un observator. Astfel ca ... de multe ori ... oamenii pot vedea exact ce vor ei sa vada.
Pe vremuri nu prea erau tablete si laptop-uri si internet si oamenii se gandeau mai mult la aspectele spirituale ale vietii, motiv pentru care ei chiar ajungeam sa vada ceea ce isi doreau sa vada.
Exista chiar o sumedenie de experimente care demonstreaza faptul ca poti induce o imagine, constient, si real. Am trait pe propria piele ceva de ganul asta. Un coleg vede ceva in parcare si intreaba daca si-a scapat cineva geaca pe jos. Eram vreo 4-5 colegi care am vazut geaca pe jos insa a trecut cineva de la curatenie si a ridicat sacul de gunoi. Am ramas cu totii cu gura cascata pentru ca eram convinsi ca acel obiect este o geaca. Si asta doar din ceea ce a intrebat observatorul, primul coleg ...

Atat pentru in seara asta ... revin :)
Să știi că am incercat sa înțeleg. Chiar am incercat. Nu am reușit.
 
1. De ce avioanele nu fac zboruri mai scurte daca merg in sensul invers de rotatie al pamantului.
Pai asta e chiar simplu de raspuns. Viteza cu care se roteste pamantul in jurul propriei axe este prea mica, pentru ca un avion sa simta diferenta. Aceasta poate este dar la nivelul de cateva secunde.
Imagineaza-ti asta:
Ai o roata din aia care se joaca si se invart copii in parc. Aceasta are o viteza de rulare de 1kmph iar tu ai o viteza de 10kmph si mergi invers sensului de rotire. Indiferent ca esti pe roata sau pe langa, vei ajunge la destinatie in acelasi timp, pentru ca viteaza rotii este prea mica pentru a influenta.

Daca esti amabil vezi primul mei post si poate dai niste raspunsuri la curiozitatile mele.

Eram vreo 4-5 colegi care am vazut geaca pe jos insa a trecut cineva de la curatenie si a ridicat sacul de gunoi. Am ramas cu totii cu gura cascata pentru ca eram convinsi ca acel obiect este o geaca.

Este simplu si asta, iar pe discovery au fost cateva documentare pe aceasta tema, cum creierul umple unele zone cu imagini false, ne duce in eroare.
Apoi mai este teoria brichetei negre.
Cu destul argumente cineva te poate face sa vezi o bricheta de culoare negra ca fiind alba.
Si aici intram pe alt teritoriu unde vorim despre minciuna si adevar, ce este si cum oricare dintre cele doua isi pot inversa rolurile.

teoria este foarte simpla si e cam asa:
Daca eu iti spu un mare adevar, poate unul stiu doar de tine pentru a fi si mai precis, dar vine o alta persona cu autoritate mai mare in fata ta, ai mai multa incredere, aduce mai multe argumente, asa ca adevarul meu se transforma in minciuna si minciuna lui se transforma in adevar.
Aceasta se poate testa usor de oricine.
 
5. in spatiu stim ca totul este vid nu? astronauti si chiar in orice film vedem ca daca coarda de sustinere se rupe acesta incepe sa se indeparteze de naveta si pluteste in deriva. In sistemul nostru solar ce mai mare putere gravitationala o are soarele si orice corp este atras de acesta, sau daca esti in campul de atractie al unei planete esti atras de aceasta. Numai ca in tot ce vedem nu au directa spre soare si contrarie cu aceasta. Cum e posibil asa ceva?

Incep cu asta ... in spatiu este vid. Nu tot ce vezi la televizor este adevarat. Aia in filme sunt de fapt in studiouri de filmare eventual ajutati de putin CGI :)
Gravitatia de fapt cica nici nu ar exista dar sa trecem peste asta ...
Atractia gravitationala a soarelui este intr-adevar foarte mare insa nu indeajuns de mare incat sa se comporte ca un magnet pentru orice dimensiuni. Gravitatia este data de masa, cel putin asa am invatat eu la fizica prin scoala. Exista acceleratia gravitationala (https://ro.wikipedia.org/wiki/Accelerație_gravitațională)
Soarele este un aspirator de corpuri ceresti insa nu atat de mici ca un om, aceste corpuri mici sunt atrase de alte corpuri pana a ajunge la soare.
Jupiter de exemplu este cunoscut ca aspiratorul sistemului nostru planetar pentru ca el atrage multe din corpurile ce vin dinafara sistemului putine fiind cele care ii trec de gravitatie si se indreapta catre planetele mai interioare cum e si Pamantul.
In lipsa gravitatiei, corpurile plutesc insa ce vezi tu ca oamenii aia cand li se rupe coarda o iau invers ii spune impuls, sau inertie ... cumva parca :)
In spatiu daca arunci o caramida, tu o iei in sensul contrar caramizii aleia din cauza acelei inertii. Nu pentru ca te impinge caramida ci pentru ca :

Variația impulsului unui sistem de puncte materiale este egală cu impulsul rezultantei tuturor forțelor externe care acționează asupra punctelor din sistem.

  • Exemplu: Un băiat și un om adult stau alături pe o suprafață netedă de gheață. Băiatul îl împinge pe adult și amândoi încep să se miște, alunecând în sensuri opuse, băiatul mișcându-se ceva mai repede ca adultul. Dacă efectuăm astfel de experimente, constatăm că de câte ori doi oameni sunt în repaus și unul îl împinge pe celălalt, ei pornesc în sensuri contrare. Constatăm de asemenea că vitezele lor sunt invers proporționale cu masele. De exemplu, dacă un băiat de 50 kg împinge destul de tare un adult de 80 kg, astfel încât să pornească cu 0,25 m/s, constatăm că băiatul pornește în sens opus cu 0,40 m/s.

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Impuls


 
6. pe orbita cand un satelit sare din aceasta sau se strica, nu mai pluteste pur si simplu ci are un fel de cadere cand ar trebui sa stea pe aceiasi linie.

De fapt what goes up must come down :)
Tot ce au ridicat oamenii astia sus pe orbita (daca au ridicat :) ) cade intr-un final pe pamant. Orbitele nu sunt vesnice. Incet incet, putin cate putin la fiecare tura pe care o face un satelit, mai pierde putin din acea orbita. Si asta nu pentru ca se strica, de fapt e redundant ... au nevoie de energie sa se mentina pe orbita, nu au energie (se strica) gata ... isi urmeaza cursul natural, orbita se micsoreaza pentru ca asa e in fizica :) .
Pana si ISS va cadea sau va fi ajutata sa cada https://www.space.com/13071-international-space-station-reentry-plans.html

L.E. Si ca sa nu uit ... si Luna vine spre noi
https://www.express.co.uk/news/science/761712/End-of-the-world-Moon-COLLISION-Earth
 
Ultima editare:
7. daca in spatiu nu exista gravitatie si totul este vid, cum se face ca astronautii de pe statia orbitala sunt atrasi in sus si nu in jos? Ar trebuie sa isi mentina lini de plutire fara sa cada sau sa se inalte.

In sus fata de ce ? Fata de cabina in care sunt ? Ma gandesc ca o fi invers. Cu tavanul spre pamant si oamenii aia mai simt un pic de greutate spre pamant. Oricum, teoretic, statia nu are tavan sau podea, pentru ca nu s-ar simti diferenta. Doar daca cei dinauntru convin la pozitia lor, atunci ei decid ce e tavan si ce e podea. Nu pot avea o linie de plutire pentru ca statia aia are o viteza iar ei sunt ca o musca in masina care merge pe autostrada. Au o inertie fata de statie insa au si o greutate. Ei nu sunt propriu zis in spatiu, lipsiti de atractia gravitationala. Ei sunt pe orbita in locul unde exista un echilibru intre a pierde greutatea sau a o castiga.

La 8 nu m-am prins , nu am inteles-o ... iar la 1,2,3,4 sunt praf... am ajuns la concluzia ca imi trebuie ceva ce prinde 100 in 2 secunde :) un cantar :)
Dupa ce fac rost de unul cred ca voi testa ... nu am luat seama pana acum :)
 
Loading...
Back
Sus