Cumperi Advertoriale? Citeste aici mai intai.

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Aveti mare grija cand cumparati un advertorial pentru ca e posibil ca in loc de promovare sa va faceti anti-promovare. :D
Un exemplu:
Astazi am vazut un anunt unde un webmaster videa advertoriale pe un site cu PR5 dar DA (Autoritate Domeniu) de 30. Pentru mine acest site nu are valoare si ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru oricine care cumpara. La un PR 5 te astepti sa aiba macar un DA50, dar nu 30.
Un articol, link pe un astfel de site va poate aduce mai mult rau decat bine.
Nu mai spun ca pretul cerut de acest webmaster era de cativa zeci de euro pe advertorial.
1. verificati cate link externe are wide si pe pagina
2. verificati daca link din articole sunt dofollow sau nu. Pentru asta folositi extensia SEOquake.
3. verificati daca site-ul apare in google. extensia de mai sus va poate ajuta sau puteti cauta pe google manual: site:roforum.net
Orice schimb cu un site care are sub DA30 nu se merita. este ca si cum ti-ai pune link pe site la tine catre site-ul tau.



 
O sa incerc sa imi revizuiesc mai mult site-ul pentru a avea o statistica mai buna !
 
Am uitat sa specific ca depinde si pentru ce cumperi adevertorialele.
Daca sunt pentru a anunta un produs, eveniment, etc, se pot publica si pe site-uri de slaba calitate dar au vizitatori reali.
Uneori poti publica advertoriale pe site-uri unde stau rau la DA/PA/PR dar angajamentul este mare si aici ma refer la comentarii.
In general astfel site-uri cu angajament mare au DA/PA destul de mare, dar daca adminul a facut spam la backlink atunci acestea vor fi foarte mici.

Daca un articol pe un site primeste minim 10 comenturi de la 10 persoane diferite este bine.
 
Update la topic:

Nu vreau sa stric afacerea nimanui, dar cred ca este corect sa scriu cateva detalii care sa va ajute sa nu aruncati banii pe geam.

1. nu cumparati link pe site are DA/PA mai mic sau egal cu al tau. Chiar daca are PR 5 nu aruncati banii Daca totusi vrei sa cumparati atunci oferiti un pret modic.
2. Verificati cand google a facut cache la site si pagini interioare. Cum am spus mai sus, degeaba daca are PR 5 dar google vine odata la 2 luni pe zite.
3. nu va lasati pacaliti de asa zisul trafic mare pe site. cu putina atentie va puteti da seama daca este trafic din boti sau nu. Am vazut pe alt forum cum cineva vindea link pe site cu pretul de 10 euro pe luna, cu DA de 31 care este egal cu zero, traficul in ultimele 5 zile a explodata de la 50 pe zi la 6000. Ar trebui sa fie un semnal ca acesta e adus din boti.
4. Inainte de cumpara link sau articole pe site-uri amarate, cautati pe net cum puteti face singuri backlink gratis de calitate.

Va recomand acest topic pentru inceput: Profil high PR backlinks
 
Loading...
Back
Sus